صحبت‌های غلامعلی حدادعادل در نشست ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان در روز پنجشنبه گذشته واکنش‌برانگیز بوده است. احتمالا بخشی از این واکنش‌ها به رویه دوگانه وحدت بین اصولگرایان بازمی‌گردد.

غلامعلی حدادعادل

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از شرق، این جریان که معتقد است وحدت باید حول محور جامعه روحانیت یا همان شورای وحدت شکل گیرد و از این بابت منتقد شورای ائتلاف به رهبری حدادعادل است. از سویی از سخنان حدادعادل هم این‌گونه برداشت می‌شود که او هم اعتقاد دارد شورای ائتلاف باید محور وحدت شود، تا جایی که جریان‌های اصلی عضو شورای ائتلاف اصولگرایان یعنی جبهه پایداری و ایثارگران هم هنوز به شورای وحدت نپیوسته‌اند.

اعضا شورای عالی وحدت را طیف اصولگرایان سنتی و چهره‌های نزدیک به آنها تشکیل می‌دهد. آنها حتی برای جلب نظر طیف شورای ائتلاف سه کرسی هم در شورای وحدت به آنها پیشنهاد کرده‌اند؛ اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند.

غلامعلی حدادعادل روز پنجشنبه در همایش رؤسا و دبیران استان‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، با اشاره به انتخابات پیش‌رو گفت: همه امکانات خودمان را باید به صحنه بیاوریم و این اشتباه است که خیال کنیم چون در انتخابات مجلس پیروز شدیم، حتما در ریاست‌جمهوری هم پیروز می‌شویم. این احساس اگر در ما به وجود بیاید، شکست قطعی است و کسی به کسی هیچ تضمینی نداده که نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ چه‌ خواهد شد.

بعید نیست که مقداری ارز آزاد کنند یا قولش را بدهند یا با معادلات پولی ‌و ‌مالی بازی کنند و قیمت ارز و سکه پایین بیاید و مردم به یک سمت‌وسویی بروند، باید احزاب و تشکل‌ها و جامعه‌ روحانیت مبارز و جامعه مدرسین و دیگر روحانیون به میدان بیایند و همه آورده خود را به حساب انقلاب بریزند و این بت‌پرستی است که بگوییم باید به حساب من و تشکل من باشد؛ بلکه باید در انقلاب و اسلام فانی شویم.

غلامعلی حدادعادل در این سال‌ها به‌نوعی مسئولیت جبهه‌ها و شوراهای ائتلافی اصولگرایان را برعهده داشته است. گاهی علنی و جلوی صحنه حتی سرلیست بوده و گاهی پشت صحنه. او هم‌اکنون رئیس جبهه ائتلاف نیروهای انقلاب هم هست، اما به نظر می‌رسد که اصولگرایان این‌بار تمایل دارند زیر چتر جامعه روحانیت به‌عنوان یک نهاد سنتی که در دهه ۶۰ و ۷۰ به‌شکل عرفی محور رخدادهای انتخاباتی جریان راست بود، جمع شوند؛ به‌ویژه آنکه بخشی از اصولگرایان تأکید دارند محور وحدت نباید شخص باشد.

سال ۸۴ هم که ناطق‌نوری رئیس شورای هماهنگی نیروهای انقلاب شد، جامعه روحانیت به‌ویژه آیت‌الله مهدوی‌کنی از او دلخور بود؛ چراکه معتقد بود سنت‌شکنی کرده است. ناطق‌نوری عضو جامعه روحانیت مبارز بود و به اعتقاد مهدوی‌کنی یک عضو این جامعه نباید جایگزین نهاد جامعه روحانیت در مبحث ائتلاف و وحدت می‌شد.

بااین‌حال ابوالقاسم رئوفیان در واکنش به سخنان حداد گفته که بهترین قضاوت‌کننده هستند و به‌خوبی تشخیص می‌دهند کدام گروه به فکر کم‌شدن دغدغه‌های‌شان است و چه کسانی فقط به فکر برنده‌شدن در انتخابات هستند و برای رسیدن به این مهم حتی از احتمال بهبود وضعیت معیشتی مردم ناراحت می‌شوند.

او با بیان آنکه آقای حدادعادل و همه کسانی که نگران حضور مردم در پای صندوق‌های رأی به‌دلیل ارزان‌شدن نرخ دلار هستند، تلاش‌های‌شان را به کار گیرند تا با پایین‌آمدن قیمت دلار وضعیت معیشتی مردم بهتر نشود، به اعتمادآنلاین گفته است: این نوع ادبیات و طرز تفکر مصداق بداخلاقی، آن هم از جانب متولی فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و از همه گروه‌های سیاسی توقع می‌رود اگر گروهی یا کسانی نمی‌توانند در این شرایط دشوار باری از دوش مردم بردارند، دست‌کم با بدرفتاری امور را پیچیده‌تر نکنند.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس دهم، هم در توییتی در واکنش به اظهارات اخیر حدادعادل نوشت: «عجیب است که آقای حدادعادل نگران است که با کاهش قیمت ارز و بهبود معیشت مردم که نتیجه رفتن ترامپ و احتمال احیای برجام است، مردم با انتخابات آشتی کنند و در نتیجه نامزد مدنظر ایشان رأی نیاورد؛ یعنی حاضرند به قیمت قهر اکثر مردم با انتخابات قدرت را به دست گیرند».

احمد کریمی‌اصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی اصناف، هم به ایلنا گفته است که مجموعه‌ای ذیل راهبری جامعتین به‌عنوان شورای وحدت تشکیل شده و تشکل‌های متعدد حقوقی در آن عضویت دارند و یکی از نکات مهم در این شورا آن است که هیچ فرد حقیقی نباید عضو شورا باشد. اکنون هم شخصیت‌های حقوقی اعم از جامعه روحانیت مبارز، جامعه مدرسین، احزاب مختلف، همین‌طور تشکل‌های بانوان و جوانان حضور دارند. در مذاکراتی که بین جبهه‌های مختلف انجام شد، سیاست کلی بر وحدت و تخریب‌نکردن یکدیگر قرار گرفت.

این مطلبی بود که از همان ابتدای امر آقای موحدی‌کرمانی بر آن تأکید کردند و به آقایانی که از شورای ائتلاف با ایشان جلسه داشتند، گفته بودند که اصولگرایان با هم وحدت داشته باشند تا بتوانند کارها را به‌خوبی پیش ببرند؛ اما این توصیه یک امر لازم و اتمام حجتی بود بر اینکه باید وحدت داشته باشیم به آنهایی که دم از وحدت می‌زنند اما خودشان ائتلاف نمی‌کنند که آقای موحدی‌کرمانی انجام دادند.

کد خبر 579948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار