دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
۰ نفر

رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم به بیان توضیحاتی درباره امکان برگزاری کنکور سراسری به صورت مجازی پرداخت.

انتخاب رشته - کنکور

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی اکبر صفوی، رئیس تحقیقات و فناوری کارگروه تخصصی آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم درباره امکان‌پذیر بودن برگزاری آزمون‌های سراسری و استخدامی به صورت مجازی با توجه شیوع ویروس کرونا، گفت: امکان برگزاری کنکور سراسری به صورت مجازی از نظر تکنولوژی وجود دارد.

او ادامه داد: در شرایط کنونی هر دانشگاه با استفاده از نرم‌افزار خاصی که همگی متصل به گوگل هستند، آموزش مجازی خود را پیش می برد و  کنکور می‌تواند با هماهنگی در مراکز مختلفی برگزار شود تا حضور داوطلبان در یک مکان در روزهای کرونایی باعث شیوع بیشتر ویروس نشود.

او گفت: نیازمند یک نرم‌افزار بخصوص که بتواند در یک زمان واحد پذیرای یک میلیون داوطلب باشد، نیستیم و می توان از نرم‌افزارها و زیرساخت‌های موجود استفاده کرد. البته تا الان که اراده‌ای برای برگزار کردن آزمون‌ها به صورت مجازی مشاهده نشده است.

  • برگزاری کلاس های عملی به صورت مجازی

او درباره برگزاری دروس عملی به صورت مجازی هم گفت: دروس عملی به هر نحوی که امکان پذیر بوده در دانشگاه ها برگزار شده، اما کیفیت برگزاری آن با هم متفاوت است.

رئیس انجمن یادگیری الکترونیکی ادامه داد: برای بخشی از دروس عملی امکان آموزش به صورت مجازی وجود دارد. برخی از دانشگاه‌ها برای آموزش درس فیلم ضبط کرده و برای دانشجویان ارسال می‌کنند که حداقل کاری است که می‌توان انجام داد اما مطلوب نیست.

صفوی با بیان اینکه دانشجو باید با درس درگیر شود، ادامه داد: به عنوان مثال برای دامپزشکی فیلم تهیه کردن حداقل کار است، اما ۹۰ درصد دانشگاه‌ها به همین شیوه کارهای خود را پیش برده‌اند.

او افزود: دروس عملی را می‌توان به صورت آزمایشگاه‌های مجازی و یا شبیه سازی شده از راه دور ارائه کرد. نرم افزارهای شبیه سازی وجود دارد و در حال راه اندازی سایتی هستیم که تمام دانشگاه بتوانند از امکانات آموزش مجازی دروس عملی در آن برخوردار شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز توضیح داد: ۱۰ تا ۲۰ درصد دروس عملی نیز وجود دارند که در هر صورت باید حضوری برگزار شوند، اما باز هم می‌توان به دانشجو از ۱۰۰ درصد محتوای دروس عملی ۷۰ درصد اطلاعات را به صورت مجازی منتقل کرد و دانشجویان در زمان‌هایی که امکان حضور دانشجو وجود داشته باشد، به صورت طبقه بندی شده به دانشگاه مراجعه کنند.

  • باور برگزاری کلاس‌های عملی به صورت مجازی وجود ندارد

مدیر کل آموزش های الکترونیک وزارت علوم ادامه داد: امکان برگزاری کلاس‌های عملی به صورت مجازی وجود دارد، اما باور ، دانش و جدیت آن در خیلی از مسئولان دانشگاهی وجود ندارد.

صفوی درباره اقدامات دانشگاه ها برای کمک به دانشجویانی که از امکانات آموزش مجازی مثل گوشی و یارانه برخوردار نیستند، گفت: دانشگاه‌ها اغلب وقتی دانشجو نیاز مالی داشته باشد، به آن‌ها کمک می‌کنند، اما باید دقت کنیم که فقر در کشور جدی است و امکان اینکه برخی از دانشجویان گوشی نداشته باشند، وجود دارد. تنها راهکار برای کمک به این دانشجویان هم این است که کمک‌های مالی برای تهیه این امکانات به آن‌ها ارائه شود.

کد خبر 579829

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha