مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ این کشور بحث برای استیضاح یک رئیس‌جمهور را برای دومین بار آغاز کرد.

Trump
صدها نفر از نیروهای گارد ملی در کنار «مجسمه آزادی» در سالن ملاقات‌کنندگان سنا استراحت می‌کنند

به گزارش همشهری آنلاین مجلس نمایندگان آمریکا کمتر از  یک هفته پیش از پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ (در اول بهمن) بررسی لایحه پیشنهادی نمایندگان حزب مخالف دموکرات برای استیضاح او را به اتهام «تحریک به شورش» آغاز کرد.

در رای‌گیری اولیه برای مطرح شدن لایحه استیضاح نمایندگان با ۲۲۱ رای موافق در برابر ۲۰۳ رای مخالف مطرح شدن لایحه را تصویب کردند و اکنون مذاکرات درباره لایحه در  کنگره آمریکا در حال انجام است.

تصاویر| اوباش ترامپ در کنگره

نانسی پلوسی: ترامپ باید فورا استعفا دهد | استیضاح ترامپ روز دوشنبه شروع می‌شود؟

اگر این لایحه از تصویب مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در دست دموکرات‌ها بگذرد، این لایحه برای انجام  «محاکمه استیضاح» مجلس سنای آمریکا فرستاده می‌شود.در صورتی که دو سوم نمایندگان مجلس سنای آمریکا به لایحه استیضاح رای دهند، دونالد ترامپ از کار برکنار می‌شود.

رهبران حزب جمهوریخواه، حزب متبوع دونالد ترامپ که در حال حاضر (تا ۲۸ دی هنگام پایان یافتن دوره فعلی) اکثریت مجلس سنا را در دست دارند، در حال بررسی امکان مطرح شدن این لایحه در روز جمعه ۲۶ دی هستند، هر چند هنوز در این مورد تصمیمی گرفته نشده است.

گزارش‌های حاکی از آن است که گروه از نمایندگان حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و سناتورهای آن در مجلس سنا به استیضاح دونالد ترامپ رای موافق خواهند داد.

برای برکناری ترامپ لازم است ۱۷ سناتور از حزب جمهوریخواه به سناتورهای دموکرات بپیوندند و به لایحه استیضاح رای موافق دهند.

نیروهای گارد ملی درون ساختمان کنگره آمریکا از نمایندگان محافظت می‌کنند

مذاکرات درباره استیضاح دونالد ترامپ در کاپیتول (ساختمان کنگره) در حالی آغاز شده است که دست کم ۱۰ هزار نفر از  نیروهای گارد ملی آمریکا از این ساختمان در برابر حمله احتمالی طرفداران ترامپ محافظت می‌کنند.

هشت نکته کلیدی از سومین استیضاح تاریخ آمریکا | ترامپ برکنار می‌شود؟

کد خبر 579295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار