انتشار تصاویر تازه‌ترین گردهمایی اعضای ارشد حزب حاکم کره شمالی و غیبت کیم یو-جونگ در برخی نشست‌های مهم بار دیگر گمانه‌زنی درباره سرنوشت خواهر پرنفوذ کیم جونگ-اون را به سرخط خبرها بازگرداند.

كيم يو جونگ و كيم جونگ اون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، برخی می‌گویند شاید رهبر جوان کره شمالی خواهر جوان‌تر خود را به دلیل ناکامی در پیش بردن سیاست‌های عمومی تنزل رتبه داده و گروهی دیگر معتقدند رشد خیره‌کننده قدرت کیم یو-جونگ در یکی دو سال اخیر برادر را به هراس انداخته و پایه‌های حکومت مرد شماره یک پیونگ‌یانگ را لرزان کرده است. از این رو، کیم ترجیح داده دست‌کم مدتی خواهرش را دور از خود نگه دارد.

پرتکرار شدن خبرهای مربوط به جانشینی احتمالی کیم یو-جونگ در مقام رهبری حزب حاکم کره شمالی باعث شد کیم جونگ-اون تا حدودی احساس خطر کند و از حوزه نفوذ و قدرت خواهرش بکاهد. اگر قرار بود اوضاع به شیوه دو سال اخیر پیش برود، کیم یو-جونگ می‌بایست در نشست اخیر اعضای ارشد حزب حاکم حضور می‌یافت و کنار برادرش دیده می‌شد. ضمن اینکه عضو شدن در دفتر سیاسی حزب یکی از پیش‌نیازهای اصلی در بالا رفتن از نردبان قدرت در پیونگ‌یانگ است.

کیم یو-جونگ در دیدارهای برادرش با دانلد ترامپ دست راست او بود

وقتی نخستین گردهمایی حزب حاکم در پنج سال اخیر هشت روز پیش افتتاح شد، خواهر رهبر کره شمالی در جایگاه اصلی کنار اعضای قدیمی‌تر حزب نشسته بود و به نظر می‌رسید جزو بزرگان است اما وقتی دوشنبه گذشته فهرست ۳۰ عضو ثابت و علی‌البدل حزب از جمله کیم جونگ-اون ۳۷ ساله اعلام شد، خبری از نام خواهر ۳۲ ساله او نبود. البته او بی‌تردید ناچار نشده از دنیای سیاست کنار برود و همچنان عضو کمیته مرکزی حزب است که مقامی بالا به شمار می‌رود.

با این حال، وقتی کیم یو-جونگ روز چهارشنبه بیانیه‌ای انتقادی علیه دولت کره جنوبی منتشر کرد، رسانه رسمی کره شمالی کنار نام او عبارت «جانشین مدیر دایره تبلیغات» را گذاشت؛ مقامی که پیش‌تر معاون اول مدیر بود و آشکارا مقام خواهر رهبر کره شمالی یک درجه پایین‌تر آمده است. یکی از کارشناسان کره جنوبی درباره کمرنگ شدن نقش کیم یو-جونگ می‌گوید: «حزب کارگران نمی‌خواهد تمرکزها از کیم جونگ-اون سمت خواهرش برود و درصدد محکم کردن جایگاه رهبر جوان است.»

سخنرانی پایانی کیم جونگ-اون در گردهمایی حزب حاکم. خبری از خواهر در تصویر نیست

کیم یو-جونگ که تا پیش از قدرت گرفتن برادرش ناشناس بود، در سال‌های اخیر در دنیا بیشتر شناخته شد و در دیدارهای کیم جونگ-اون با دانلد ترامپ هم حضوری پررنگ داشت. او را در کره جنوبی «سفیر صلح» می‌شناسند، چرا که در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی در بخش جنوبی شبه‌جزیره کره شرکت کرد و نخستین فرد از خاندان حاکم کره شمالی بود که پس از جنگ کره بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ به کشور همسایه رفت.

پس از آنکه سال گذشته خواهر رهبر کره شمالی دفتر مشترک دو کره را در مرز منفجر کرد و به همسایه جنوبی چنگ و دندان نشان داد، بازی عوض شد و حالا خیلی‌ها معتقدند او جنگ‌طلب‌تر از برادر بزرگ‌تر است. کیم یو-جونگ روز چهارشنبه هم به شدت به سئول تاخت و از خبررسانی جنوبی‌ها درباره رزمایش نظامی کره شمالی انتقاد کرد. گفته می‌شود رهبر کره شمالی از ناکامی خواهرش در بهتر کردن روابط خارجی به ویژه با واشنگتن و سئول بسیار آزرده است.

در پیاده‌روی برفی رهبر کره شمالی، خواهرش در دورترین فاصله با او (سمت راست) قرار دارد

در هر حال، کارشناسان بر این باورند که به دلیل جایگاه ویژه کیم یو-جونگ در نظام سیاسی پیونگ‌یانگ، بعید است رهبر کره شمالی خواهرش را ساده از دست بدهد و به احتمال زیاد در آینده دور یا نزدیک مقامی بالا به او در ساختار قدرت خواهد داد. از این رو، عضو نشدن او در دفتر سیاسی حزب کارگران نمی‌تواند رخدادی چندان ویژه باشد.

کد خبر 579293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار