برخی رسانه‌ها پس از اعلام همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن کرونا، هجمه‌هایی را علیه این اتفاق شروع کردند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یو‌اس‌تودی هر دو واکسن فایزر-بیونتک برای اثربخشی کامل نیاز به تزریق دو دوز به بیمار دارند. نخستین دوز واکسن فایزر- بیونتک بیش از ۵۰ درصد در پیشگیری از کووید-۱۹ موثر اس

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس،  در روزهای اخیر پس از اعلام همکاری ایران و کوبا برای ساخت واکسن کرونا، گروه‌های معاند در شبکه‌های اجتماعی با انتشار خبرهای جعلی، سعی در تحت شعاع قرار دادن این موضوع دارند. در اخباری که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، گفته‌شده مردم ایران نمونه آزمایشگاهی واکسن کوبایی با فناوری عقب‌افتاده خواهند شد.

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد بر خلاف ادعای رسانه‌های معاند که کوبا را کشوری عقب افتاده معرفی می‌کنند، پس از شیوع کرونا، پزشکان کوبایی به ۱۹ کشور جهان از جمله ایتالیا اعزام شدند تا برای نبرد با کرونا به آن‌ها کمک کنند.

پیشرفت‌های پزشکی و دارویی کوبا به حدی است که کشورهایی مانند آلمان درخواست خرید دارو از این کشور را دارند تا بتوانند بهتر با کرونا مقابله کنند. کوبا در حال حاضر حدود ۳۷ هزار پزشک در ۶۷ کشور جهان دارد و سرانه پزشک در این کشور دو برابر آلمان است و در بحران بیماری ابولا پزشکان کوبایی از هیچ خدمتی به جامعه جهانی دریغ نکردند.

تجربه‌های موفق تولید واکسن بین ایران و کوبا وجود دارد که می‌توان به تولید واکسن هپاتیت B و واکسن پنوموکوک اشاره کرد. برخلاف ادعاها، ساخت واکسن کرونا حاصل همکاری انستیتو پاستور و شرکت فینلی در کوبا است و واکسن تولیدی نتیجه مطالعات مشترک خواهد بود.

این‌گونه همکاری‌ها در دنیای داروسازی امری عادی است، از جمله این موارد می‌توان به همکاری شرکت بیون تک آلمان و شرکت فایزر امریکا اشاره کرد که واکسن فایزر_بیونتک حاصل مطالعات این دو شرکت است.

تمام مراحل تست واکسن کرونا در ایران انجام نخواهدشد، بلکه دو مرحله اصلی مطالعات بالینی در کوبا انجام شده و نتایج خوبی حاصل شده است و پس از انجام دو مرحله اولیه، واکسن برای تزریق در مرحله سوم وارد ایران خواهد شد.

کد خبر 578792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار