وزیر آموزش و پرورش درباره درخواست برخی خانواده‌ها و معلمان برای تعطیلی دوهفته‌ای آموزش مجازی به علت خستگی ناشی از کار با ابزارهای هوشمند، گفت: به همکارانم ماموریت داده‌ام که این پیشنهاد را بررسی کنند.

آموزش مجازي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه نشست گفتگوی هفته که با حضور وزیر ورزش و جوانان برگزار شد، گفت: این پیشنهاد از مناطق مختلف به ما داده شده و خواستیم که همکاران اختیارات قانونی ما را برای این کار بررسی کنند. با کلیت آن موافق هستیم باید ببینیم می توان شرایط آن را ایجاد کرد یا خیر.

حاجی‌میرزایی در ادامه با بیان اینکه یکی از دستگاه‌هایی که بیشترین ارتباط و پیوند را با وزارت آموزش و پروش دارد، وزارت ورزش و جوانان است، اظهار کرد: یکی از ساحت‌های تربیتی که موظفیم پیرامون آن کار کنیم، ساحت زیستی و تربیت بدنی است و در کنار سایر ساحت‌های تربیتی مورد اهمیت است.

وی افزود: زمینه خوبی برای توسعه همکاری‌های دو دستگاه فراهم است و به عنوان جایگاهی که نسل نو را برای زندگی تربیت و آماده می کنیم به حوزه ورزش توجه جدی داریم. زیرساخت ورزش همگانی و قهرمانی و حرفه ای می‌تواند در وزارت آموزش و پرورش بنا نهاده و محکم شود.

۳۰ درصد دانش‌آموزان چاقند یا اضافه‌وزن دارند

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به طرح کوچ که اخیرا با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و وزارت ورزش به اجرا درآمد، گفت: برای اولین بار داده‌های باارزش ثبتی از ۱۳ میلیون و ۲۹۷ هزار دانش آموز در سراسر کشور جمع‌آوری شد، شاخص توده بدنی دانش آموزان سنجیده شد و این افراد در گروه های خیلی لاغر، لاغر، وزن مناسب، دارای اضافه وزن و چاقی طبقه‌بندی شدند.

حاجی‌میرزایی گفت: این داده ها مبنای سیاست های مداخله ای ماست و برای بهبود وضعیت به همکاری های وزارت ورزش نیازمندیم زیرا با پدیده چاق شدن دانش آموزان مواجهیم و بیش از ۳۰ درصد دانش آموزانی که مورد بررسی قرار گرفتند یا اضافه وزن داشتند و یا چاق بودند که می تواند زمینه ساز ابتلا به بیماری های غیرواگیر شود. این میزان در دوره کرونا به علت کم تحرکی دانش آموزان تشدید شده است. باید برای افزایش تحرک و هم الگوی تغذیه ای آنها تدبیر کنیم تا وزنشان به حالت طبیعی برگردد این طرح با همکاری وزارت بهداشت و وزارت ورزش در دستورکار ما قرار دارد.

کاهش حقوق فرهنگیان؟

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره شایعه کاهش حقوق و کسر مبالغی از حقوق فرهنگیان گفت: به هیچ وجه صحت ندارد. افزایش های یکی دو سال اخیر مبتنی بر قانون صورت گرفته و قطعی است. افزایش هایی در سال های دورتر به صورت غیرقانونی انجام شده که دیوان عدالت درباره آن حکم داده  و به استناد آن حکم، اجرای این موارد را دو سال قبل متوقف کردیم و اکنون اتفاق خاصی در حقوق فرهنگیان نخواهد افتاد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: درباره اینکه باید معلمان مبالغی که قبلا دریافت کرده اند را مسترد کنند، مشکلی بود که با دیوان محاسبات گفت وگو کردیم و ان‌شاءالله حل می شود و بنا نیست از حقوق فرهنگیان چیزی کسر شود. در حال حاضر از حقوق هیچ معلمی، کسورات نخواهیم داشت.

زمان واریز حق‌التدریس معلمان

حاجی میرزایی درباره پرداخت حق التدریس معلمان شاغل نیز گفت: تخصیص اعتبارات هفته گذشته از سازمان برنامه انجام شد و خزانه متعهد بود پرداخت کند که به یارانه معیشتی برخورد کردند و گفتند بعد از پرداخت یارانه معیشتی این مبالغ از طریق خزانه به ما پرداخت می شود و مشمولان مطمئن باشند که همین روزها به حسابشان واریز خواهد شد.

فعالیت مهدهای کودک کماکان ادامه دارد 

وزیر آموزش و پرورش درباره تشکیل سازمان تعلیم و تربیت کودک نیز گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد تربیت اوان کودکی در آموزش و پرورش متمرکز شود که ابلاغ شده و هنوز اساسنامه تدوین نشده که نوع وظایف و محدوده کارهایش در اساسنامه خواهد آمد. فعلا چیزی تغییر نمی کند و مناسباتی که مهدها داشتند کماکان ادامه می یابد تا شرایط جدید مشخص و ابلاغ شود.

کد خبر 578512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار