رئیس اداره حفاظت محیط زیست اسدآباد از زیست نادر و کمیاب گونه سیاهگوش در منطقه حفاظت‌شده آلمابلاغ این شهرستان استان همدان خبر داد.

سیاه‌گوش

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مجید اسکندری با اشاره به وجود گونه‌های مختلف حیوانات و پرندگان و نیز مراتع و پوشش گیاهی غنی در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ اظهار کرد: گونه شاخص این منطقه حفاظت شده قوچ و میش بوده که در سال  گذشته گونه های نادر و کمیابی از سیاهگوش نیز در آن مشاهده شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد در استان همدان با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد گونه سیاه گوش در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ نداریم، افزود: احتمال وجود تعداد بیشتری از گونه نادر سیاه گوش در این منطقه وجود دارد که ضمن گشت و کنترل، در آینده نزدیک در راستای اطلاع از این امر نسبت به کاشت دوربین های تله ای در منطقه حفاظت شده آلمابلاغ اقدام خواهیم کرد.

اسکندری با اشاره به اینکه سیاهگوش به عنوان یکی از هشت گربه سان وحشی ایران از گونه های بسیار نادر و کمیاب به شمار می رود، تصریح کرد: منطقه حفاظت شده آلمابلاغ در سال ۸۵ به عنوان منطقه شکارممنوع اعلام شده و در سال ۸۹ این منطقه به مساحت ۷۷۳۸ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقاء سطح یافته است.

وی در ادامه وسعت منطقه حفاظت شده شهرستان را ۱۰ هزار هکتار برشمرد و یادآور شد: در حال حاضر اداره حفاظت محیط زیست اسدآباد دارای یک پاسگاه در قراکند و یک یگان حفاظت در مرکز اداره بوده که گشت و کنترل منطقه را بر عهده دارد.

اسکندری خاطرنشان کرد: اسدآباد دارای یک منطقه حفاظت شده به نام آلمابلاغ و بخشی از منطقه شکارممنوع الوند و چندین حوزه آبی به عنوان زیستگاه پرندگان شامل تالاب پیرسلمان، سد نعمت آباد، تصفیه خانه شهر و تالاب فصلی چم‌شور است.

وی حضور عشایر در منطقه حفاظت شده را در فصل بهار یکی از مهمترین مشکلات هر ساله محیط زیست شهرستان عنوان کرد و گفت: مشکلات زیست محیطی برخی از کارخانجات صنعتی از جمله دیگر مشکلات مطرح محیط زیست شهرستان است.

کد خبر 578197

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی