یک پایگاه خبری عراقی از انتشار گزارش «فوق محرمانه» کمیته حقیقت‌یاب این کشور درباره ترور فرماندهان پیروزی بر داعش خبر داد.

سردار شهید قاسم سلیمانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، پایگاه خبری «الفرات » از انتشار یک نسخه از گزارش «فوق محرمانه» کمیته حقیقت‌یاب وزارت کشور عراق درباره جنایت ترور شهیدان سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه انقلاب اسلامی و«ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی و شماری از همرزمانشان در جاده فرودگاه بغداد در سوم ژانویه ۲۰۲۰، خبر داد.

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب به دستور عبدالمهدی

در نسخه منتشر شده این گزارش فوق محرمانه آمده است که کمیته حقیقت‌یاب وزارت کشور عراق در تاریخ هشتم ژانویه (‍ پنج روز پس از حمله تروریستی مذکور) به دستور «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر وقت عراق به ریاست «یاسین الیاسری» وزیر کشور وقت تشکیل شد.

اعضای کمیته 

بر اساس این گزارش دیگر اعضای این کمیته تحقیقات علاوه بر وزیر کشور وقت، عبارت بودند از: سرلشکر ستاد «عبدالامیر رشید یارالله، معاون فرماندهی عملیات مشترک، سرلشکر ستاد «سعد مزهر محسن» مدیر استخبارات نظامی، سرلشکر ستاد جبار عبید کاظم، فرماندهی پدافند، سرلشکر ستاد «محمد فاضل عباس» از دفتر نخست‌وزیر، سرتیپ خلبان «شهاب جهاد علی» فرمانده نیروی هوایی، «حمید رشید فلیح» معاون رئیس سرویس امنیت ملی عراق، سرتیپ «ضیاء عبدالعزیز سعد» مدیر کل سرویس اطلاعات ملی عراق، سرتیپ «محمد خنجر تقی» مدیر اطلاعات سازمان الحشد الشعبی، سرتیپ «ولید خالد علی اکبر» مدیر اداره مبارزه مبارزه با جرایم بغداد، «علی خلیل ابراهیم» مدیر کل سازمان هواپیکایی کشور، «فاضل کاطع بدن» مدیر کل هوانوردی از وزارت حمل و نقل.

ماموریت تعریف شده برای کمیته تحقیق

ماموریت این کمیته، تحقیق درباره نحوه هدف قرار گرفتن خودروهای سازمان الحشد الشعبی در جاده فرودگاه بین‌المللی بغداد در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۲۰ و بررسی کلیه جزئیات مربوط به این حمله و اطلاع از حقایق آن و ارائه پیشنهادهای لازم برای پیگیری بهتر این پرونده بود.

اقدام برای جمع‌آوری اطلاعات

بر اساس سند منتشر شده در الفرات نیوز، برای تدوین این گزارش، از کارمندان حاضر در فرودگاه،  شش کارمند شرکت هواپیمایی «اجنحة الشام»، دو کارمند بخش خدمات خطوط هوایی العراقیه، دو کارمند شرکت «بر» دبی، نه کارمند شرکت امنیتی جی فور اس انگلیس و شش کارمند دستگاه‌های امنیتی فعال در فرودگاه بغداد بازجویی شده و کلیه تصاویر و فیلم‌های ضبط شده در دوربین‌های مدار بسته و همچنین گزارش های دستگاه‌های گوناگون از جمله سازمان هوانوردی، سازمان اطلاعات ملی، شرکت امنیتی جی فور اس بررسی شده است.

جزئیات اطلاعات به دست آماده از روز حادثه

در این گزارش آمده است:در ساعت ۰۰:۰۶ بامداد تا ساعت  ۰۰:۱۱ بامداد جمعه سوم ژوئن ۲۰۲۰، دو خودرو به شماره‌های  ۲۰۵۶۶ /ف بغداد از نوع تویوتا آوالون مشکی و دیگری ۲۰۹۲۱ /ف بغداد از نوع تاکسی هیوندای استارکس وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد شدند و پس از تفتیش و بازرسی به سوی پلکان هواپیما حرکت کردند.

در ساعت ۰۰:۲۶ هواپیمای شرکت هوایی «اجنحة الشام» از مبدأ دمشق در بغداد به زمین نشست و پس از توقف تدارکات لازم برای خارج شدن مسافران آن صورت گرفت و همزمان خودروی شرکت امنیتی جی فور اس در نزدیکی هواپیما توقف کرد تا به وظایف روتین خود عمل کند. در ساعت ۰۰:۲۸  از دو خودروی مذکور که شماره‌های آن در فوق ذکر شد و مقابل پلکان هواپیما توقف کرده بودند، «حسم عبدالهادی الساعدی« و «محمد عبدالرضا الجابری» از اعضای تشریفات الحشد الشعبی به استقبال پنج نفر از افرادی که از هواپیمای مذکور پیاده شدند، رفتند. از این پنج نفر، دو نفر نسبتا مسن بودند و ماسک بر صورت و کلاه بر سر داشتند و سوار خودروی تویوتا آوالون شدند و سه نفر دیگر سوار خودروی دوم شدند و پس از آنها نیروهای تشریفات نیز سوار شدند.

در ساعت ۰۰:۳۱ دو خودرو از فرودگاه خارج شده و دو دقیقه بعد سایر مسافران از هواپیما پیاده شدند.

در ساعت ۰۰:۳۷ صدای سه انفجار در نزدیکی فرودگاه به گوش رسید و از زمان حرکت دو خودرو تا اصابت موشک به آنها تنها شش دقیقه طول کشید. در ساعت ۰۰:۴۵ اولین نیروهای امنیتی خود را به محل حادثه رساندند و مشخص شد که این دو خودرو هدف حمله موشکی قرار گرفته‌اند و کلیه سرنشینان آنها از جمله سردار شهید قاسم سلیمانی به شهادت رسیدند که شمار آنها به ده نفر می‌رسد.  ۵ شهید این حادثه از طریق گذرنامه‌هایشان و مدارک به دست آمده در محل حادثه شناسایی شدند. پنج نفر از عراقی‌های شهید شده در این حادثه نیز عبارت بودند از «ابومهدی المهندس»، «حسن عبدالهادی الساعدی»، «محمد رضا الجابری»، «محمد رشید الشیبانی» و «علی حیدر».

بنا بر این گزارش، پیکرهای شهدا با آمبولانس‌های الحشدالشعبی از محل حادثه انتقال یافتند و اجزای خودروهای منفجر شده و مواد ضبط شده از محل حادثه نیز برداشته شد و تحقیقات اولیه درباره این حادثه از سوی مرکز پلیس مستقر در فرودگاه آغاز شد.

به موجب تصمیم شورای امنیت ملی در نشست فوق‌العاده مورخ ۲۰۲۰/۱۲/۲۰ پس از هدف قرار گرفتن تیپ ۴۵ سازمان الحشد الشعبی در منطقه القائم در مرزهای عراق با سوریه و شهادت و زخمی شدن بیش از ۹۰ رزمنده این سازمان، تصمیماتی اتخاذ شده بود که عبارتند از: 

اول: توقف اعطای مجوزهای پرواز به ائتلاف بین‌المللی بر فراز مناطق ممنوعه بغداد، کربلا و بابل از تاریخ ۲۰۲۰/۱۲/۳۱

دوم: قطع فوری دسترسی فرماندهی پدافند ائتلاف بین‌المللی به رادارها و سیگنالهای آن

سوم: تداوم اقدام مشترک میان نیروهای سرویس مبارزه با تروریسم با نیروهای ائتلاف علیه سازمانهای تروریستی.

مهم‌ترین توصیه‌های کمیته حقیقت‌یاب عراقی

این کمیته در ادامه در بخش توصیه‌ها، ۱۶ توصیه و پیشنهاد مطرح می‌کند که از جمله آنها تشکیل یک تیم تحقیقات مشترک میان عراق، ایران، سوریه و لبنان برای بررسی ابعاد مختلف این جنایت و مشخص کردن خلل‌های امنیتی موجود در هر کشور است. همچنین توصیه شده است که دستگاه اطلاعات ملی عراق مأمور همکاری با دیگر نهادهای امنیتی کشورهای خارجی ذی‌ربط برای تبادل اطلاعات بیشتر در این باره شود.

به‌روزرسانی دوربین های مداربسته فرودگاه، تقویت توان پدافند هوایی عراق از طریق اختصاص مبالغ مالی لازم خارج از بودجه مقرر کشور، اقدام وزارت امور خارجه در اتخاذ تدابیر لازم برای پیگیری قانونی و بین‌المللی این حادثه تروریستی، اتخاذ تدابیر لازم از سوی دولت عراق برای جلوگیری از نقض‌های مکرر حاکمیتی از سوی هواپیماهای مختلف ائتلاف بین‌المللی که بدون مجوزها و موافقت‌های رسمی لازم در آسمان عراق به پرواز در می‌آیند، عدم تمدید قرارداد با شرکت جی فور اس و استفاده از نیروهای عراقی به جای آن، عدم تمدید قرارداد شرکت خدماتی سرکو از جمله پیشنهادهای دیگر مطرح در این گزارش بود.

نتایج این تحقیقات به نخست‌وزیر عراق ارائه و تاکید شد که این تحقیق صرفا یک گزارش اولیه است و نیازمند تحقیقات تکمیلی است.

کد خبر 577971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار