سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران گفت: واکسن ایرانی کرونا که مراحل تولید را می‌گذراند و امروز وارد فاز اول مطالعه انسانی شد، از نوع ویروس غیرفعال است و ترکیبات آلومینیم هم دارد.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران امروز در نشست مجازی با خبرنگاران گفت: واکسن کرونای ایرانی هنوز تولید نهایی نشده است. این واکسن مراحل کارآزمایی بالینی را طی می کند و امروز (سه‌شنبه نهم دی ۹۹) فاز اول مطالعه انسانی آن آغاز شد. این به معنای رونمایی از واکسن کرونا نیست. بلکه شروع فاز اول مطالعه انسانی است.

جهانپور گفت: این واکسن از نوع ویروس غیرفعال شده کرونا یا Inactivated coronavirus که ترکیبات آلومینیوم هم همراه دارد، تولید نهایی این واکسن به تایید سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیازی ندارد. هر وقت قرار شد تولید برای صادرات داشته باشیم، باید برای اخذ مجوزهای بین‌المللی اقدام کنیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: کارآزمایی های بالینی واکسن با مجوز کمیته اخلاق انجام می شود. علاوه بر واکسن کرونا که امروز وارد فاز مطالعه انسانی شد، پروژه های دیگری نیز برای تولید واکسن وجود دارد. برای بقیه واکسن های کرونا هم وزیر بهداشت حتما روز اول کارآزمایی بالینی برای سرکشی و روحیه دادن به تیم تحقیق خواهد رفت. این اولین مراسم شروع فاز مطالعات انسانی بود اما آخرین آن نخواهد بود.

وی ادامه داد: اولین داوطلب تزریق واکسن کرونا ایرانی خانم طیبه مخبر بود. تست انسانی حداقل یک واکسن دیگر هم به زودی با مجوز کمیته اخلاق شروع می شود. هر وقت این واکسن تایید نهایی شود ظرفیت تولید انبوه آماده است. مهم تایید کارآزمایی بالینی است و اگر تایید نهایی انجام شود، در سال ۱۴۰۰ قابلیت تولید حداقل ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون دوز واکسن را تا آخر سال داریم ولی قبل از آن باید همه مراحل کارآزمایی بالینی تایید شده باشد.

جهانپور گفت: فعلا مرحله اول مطالعات انسانی شروع شده و تا ۴۵ روز آینده هم احتمالا ادامه دارد. بعد از آن نوبت فاز دوم مطالعه انسانی است و بعد از آن فاز سوم مطالعه انسانی انجام می شود. تا میانه فاز سوم کارآزمایی بالینی انسانی حتی مجوز تولید اضطراری را هم در بهترین شرایط کسی نمی‌تواند صادر کند بنابراین فعلا نمی توان گفت واکسن کرونا تولید و تایید شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که بعد از تولید واکسن کرونا، آیا این واکسن برای تولید و استفاده نیازمند مجوز سازمان جهانی بهداشت هست یا نه، گفت: ممکن است مستندات برای سازمان جهانی بهداشت ارسال شود اما برای استفاده واکسن در کشور نیازی به مجوز WHO نیست و همه چیز با مجوز سازمان غذا و داروی ایران انجام می شود. هر وقت قرار شد تولید برای صادرات داشته باشیم تولید کننده می تواند برای مجوزهای بین المللی از سازمان بهداشت جهانی هم اقدامات بیشتری را انجام دهد.

جهانپور درباره واردات واکسن کرونا از خارج نیز گفت: تا این لحظه هیچ واکسن خارجی‌ای مجوز ورود از سازمان غذا و داروی ایران را ندارد و هر واکسنی که بخواهد وارد کشور شود، قبلش باید مجوز این سازمان را دریافت کند.

کد خبر 576494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار