رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت گفت: میزان خودکشی در ایران بعد از شیوع کرونا افزایش جدی نداشته و تغییرات آن به حدی اندک است که قابل چشم‌پوشی است.

خودکشی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، احمد حاجبی رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت امروز در نشست خبری آنلاین اظهار کرد: در مورد آمار خودکشی دو نوع ثبت آمار در کشور وجود دارد؛ یکی موارد فوتی خودکشی است که در سازمان پزشکی قانونی انجام می شود و دیگر موارد اقدام به خودکشی است که به بیمارستان‌ها ارجاع می‌شود.

حاجبی گفت: آمار اقدام به خودکشی در وزارت بهداشت دقیق‌تر است. چون بسیاری از افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند و نجات می‌یابند، پرونده ای در پزشکی قانونی ندارند اما آمار فوتی‌های خودکشی در سازمان پزشکی قانونی دقیق‌تر است. چون بسیاری از موارد فوتی ناشی از خودکشی اساسا به بیمارستان نمی‌رسند.

وی افزود: هم آمار وزارت بهداشت و هم آمار سازمان پزشکی قانونی نشان می‌دهد که از زمان شیوع کرونا و به خصوص در ۸ ماه گذشته افزایش چندانی در موارد خودکشی نداشته ایم و تغییرات این آمار نسبت به گذشته قابل چشم پوشی است و این نشان می دهد که مدیریت استرس و اختلالات روانی در کشور به خوبی انجام شده و بحران اختلالات روانی بعد از کرونا مدیریت شده است. در حالی که در اکثر کشورهای دنیا با بحران‌های مشابه افزایش اختلالات روانی و خودکشی قابل توجه است.

رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره افزایش اختلالات روانی بعد از شیوع کرونا گفت: با  توجه به تجارب دنیا و ایران به خصوص در همه‌گیری کووید۱۹ مشاهده می‌کنیم که ایران نیز مثل سایر کشورها درگیر با این مساله و اختلالات روانی آن دیگر شده است. البته قبلا هم تجربه سارس، مرس و ابولا و تبعات روانی پس از آن را هم داشتیم. چون معمولا مبتلایان به این بیماری ها با مشکلات سلامت روان هم روبرو می‌شوند.

وی افزود: شایع‌ترین اختلالات روانی پس از کرونا در ایران نیز مثل همه دنیا اضطراب و افسردگی است که به دنبال درگیری با عفونت کرونا یا از دست دادن نزدیکان رخ می دهد اما ارزیابی آماری از افزایش میزان اضطراب و افسردگی بعد از کرونا نداریم و اساسا انجام چنین کاری امکانپذیر نیست زیرا برای ارزیابی این موضوع باید به در خانه های مردم مراجعه کنیم تا بتوانیم وضعیت خانواده‌ها را ارزیابی و با گذشته مقایسه کنیم که با توجه به خطر انتشار کرونا چنین اقدامی در شرایط اپیدمی مقدور نیست و بررسی این مساله با روش‌های مرسوم ارزیابی امکانپذیر نیست و در هیچ جای دنیا نیز چنین اقدامی را انجام نمی‌دهند.

رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت ادامه داد: با وجود این شایع‌ترین اختلالات روانی پس از کرونا اضطراب و افسردگی است و البته اختلال استرس پس از حادثه هم هست که به دنبال همه‌گیری کووید۱۹ افزایش یافته است.

وی گفت: خدمات سلامت روان بعد از کرونا برای گروه‌های هدف در کشور افزایش یافته است. مهم‌ترین گروه هدف جمعیت عمومی است اما به طور خاص برای خانواده و بازماندگان فوت‌شدگان کرونا و نیز بهبودیافتگان این بیماری برنامه های بیشتری انجام شده است. از ۲۰ اسفند سال ۹۸، خدمات مشاوره سلامت روان نیز به خدمات سامانه ۴۰۳۰ اضافه شد و تاکنون به ۷۰۰ هزار تماس تلفنی مرتبط با سلامت روان با متوسط ۳ دقیقه صحبت و بیش از ۲ میلیون دقیقه مکالمه پاسخ داده شده است.

حاجبی افزود: بیش از ۲ هزار کارشناس سلامت روان هم در شبکه بهداشتی کشور  مشغول خدمات‌رسانی هستند و ۳۰ عنوان مطلب برای مدیریت استرس و اضطراب در اختیار کارشناس نظام سلامت قرار داده شده است.

کد خبر 575945

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی