فرمانده مرزبانی خراسان رضوی گفت: ارزانی پیش‌سازهای مواد مخدر صنعتی در ایران باعث شده است هم‌اکنون گرایش سوداگران مرگ به ترانزیت این مواد به افغانستان روند پیچیده‌تری به خود بگیرد.

ماده مخدر شيشه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خراسان، فرمانده مرزبانی خراسان رضوی گفت: مافیای مواد مخدر هر روز ترفندها و شیوه های جدیدی برای ترانزیت مخدرهای مرگ آور در پیش می گیرند و هم اکنون گرایش سوداگران مرگ به ترانزیت مواد اولیه تولید مخدرهای صنعتی از مرزهای ایران به کشور افغانستان روند پیچیده تری به خود گرفته است و مافیای مواد افیونی به دلیل ارزانی پیش سازهای مواد مخدر صنعتی در ایران، چتر «تجارت جنایت» را در مرزهای این سرزمین گسترانیده اند.

سردار سرتیپ دوم مجید شجاع افزود: امروز دیگر تنها گردش مالی ناشی از قاچاق مواد مخدر مهم ترین عامل گسترش ایجاد شبکه های تبهکاری برای تولید و توزیع مواد مخدر نیست بلکه توطئه های استکباری برای کشاندن جوانان به مرداب اعتیاد در راس هرم این سیاست بازی های نجس قرار دارد.

مقام ارشد مرزبانی خراسان رضوی با اشاره به برخورداری شبکه های مافیایی تجارت مواد مخدر از انواع سلاح های پیشرفته تصریح کرد: کشفیات مرزی، جان برکفان مرزبانی طی امسال و تجزیه و تحلیل های کارشناسی نشان می دهد که تبهکاران و مافیای مواد مخدر با تجهیز لابراتوارهای تولید مخدرهای صنعتی و روان گردان در کشور افغانستان آن هم با حمایت های همه جانبه آمریکایی ها، روند پیچیده تری را برای ترانزیت مواد مخدر صنعتی به ایران و کشورهای اروپایی از طریق مرزهای جمهوری اسلامی آغاز کرده اند اما در این میان مواد اولیه (پیش سازهای مواد مخدر صنعتی) از مرزهای ایران به کشور افغانستان قاچاق می شود.

سردار شجاع همچنین به کشف ۶۲۵ کیلوگرم پیش ساز مواد مخدر صنعتی در ایست و بازرسی مرزی اشاره کرد و گفت: آخرین محموله پیش سازهای مواد مخدر که توسط یک باند تبعه خارجی در ایران و با تریلر ترانزیتی در حال قاچاق به کشور افغانستان بود در نقطه صفر مرزی توسط مرزبانان کارآزموده کشف و ضبط شد.

وی گفت: بررسی های اطلاعاتی در این باره بیانگر آن بود که راننده تریلر مان، پیش سازهای مواد مخدر را از یک باربری تحویل گرفته است که باز هم افرادی تبعه خارجی در ترانزیت این محموله نقش داشتند.

مقام ارشد مرزبانی با بیان این که شیشه های مرگبار تولیدی در کشور افغانستان دوباره از طریق مرزهای ایران به کشورهای دیگر ترانزیت می شود، تاکید کرد: از مدتی قبل مافیای مواد مخدر سعی می کنند، شیشه های تولیدی را به صورت محلول درآورند تا درون باک ها یا جاسازهای دیگر به راحتی حمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع مرزبانان جمهوری اسلامی در دو جبهه باید با ترانزیت مواد مخدر مبارزه کنند چرا که عوامل مافیایی آن ها با توسل به شگردها و شیوه های مختلف، پیش سازهای تولید شیشه را از کارخانجات و شرکت های فروش در ایران خریداری می کنند و آن ها را برای مصرف لابراتوارها به افغانستان می برند و از سوی دیگر نیز مرزبانان باید مراقب باشند تا شیشه های مرگبار تولیدی در کشور همسایه وارد خاک جمهوری اسلامی نشود یا قاچاقچیان آن ها را از طریق مرزهای ایران به دیگر کشورهای اروپایی و آسیایی قاچاق نکنند.

سردار مجید شجاع ادامه داد: قریب به ۳ تن پیش سازهای مواد مخدر فقط در یکی از مراکز بازرسی مرزی خراسان رضوی از ابتدای  امسال کشف شده است که روند افزایش فزاینده ترانزیت پیش سازها به افغانستان را نشان می دهد.

به گفته این فرمانده باتجربه که چندین سال را نیز در سمت فرماندهی انتظامی استان خراسان جنوبی با سوداگران مرگ رو در رو شده است، ترانزیت مواد مخدر صنعتی و به ویژه محلول شیشه از افغانستان نیز افزایش چشمگیری دارد. وی علت ترانزیت شیشه به صورت محلول را نیز حمل آسان آن ذکر کرد و یادآور شد: بیست و پنجم آذر یک محموله ۳۶۲ کیلوگرمی محلول شیشه در نقطه صفر مرزی نیز کشف شد که یک قاچاقچی افغانی سعی در ترانزیت آن با تریلی به داخل کشور را داشت که با تیزبینی نیروهای ورزیده مرزبانی در چنگ قانون گرفتار شد.

سردار سرتیپ دوم مجید شجاع با اشاره به این که اکنون مواد مخدر صنعتی به چالش مهم جهانی تبدیل شده است و باید کنترل گسترده پیش سازهای این افیون خطرناک در دستور کار دولت ها قرار گیرد، خاطرنشان کرد: تولید متامفتامین از سال ۲۰۱۳ به طور قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافت و قاچاقچیان نیز مراکز جدید تولید روان گردان ها را آغاز کردند تا این که تولید آمفتامین در هند، برمه و ایران نیز گسترش یافت و قاچاقچیان چتر ترانزیتی خود را در مرزهای این کشورها گسترانیدند.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی تاکید کرد: مافیای «تجارت جنایت» هم اکنون نیز به دنبال منابع، راه ها و روش های جدید تولید و ترانزیت این افیون وحشتناک هستند و باید همکاری های مشترک بین المللی با حضور همه کشورهای حامی حقوق بشر افزایش یابد و آن ها حداقل برخی از هزینه های مقابله با مافیای مواد مخدر را به کشور ایران بپردازند که در خط مقدم این مبارزه جهانی قرار دارد.

سردار مجید شجاع افزود: اگر دنیا دیر به خود بیاید رشد روزافزون مخدرها و روان گردان های صنعتی فاجعه بار خواهد شد چرا که هر روز با نوع جدیدی از مخدرهای روان گردان که آثار تخریبی هولناکی دارند، روبه رو می شویم تا جایی که آثار این روان‌گردان ها در بزهکاری های جنایی مانند قتل، چاقوکشی، توهم، نزاع و ... خودنمایی می کند و به همین دلیل نیز می توان نام تجارت جنایت، بر آن نهاد.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه این مصاحبه تصریح کرد: سوءاستفاده از «متامفتامین» و انواع «افدرین »ها برای تولید مخدرها و قاچاق آن ها از مرزهای کشور در حال افزایش است و باید نظارت داخلی و بین المللی بر مواد شیمیایی نیز افزایش یابد چرا که جوامع انسانی به طور جدی در معرض تهدید قرار گرفته اند و خانواده های زیادی درحال متلاشی شدن هستند.

وی با اشاره به این که هم اکنون مرزبانان جمهوری اسلامی از دوره های تخصصی برای مبارزه با پیش سازها و شناخت مواد اولیه تولید مخدرهای صنعتی بهره مند هستند و اطلاعات آن ها همواره توسط کارشناسان و متخصصان امر به روز می شود، گفت: تنها مبارزه در مرزها با مافیا و تبهکاران برای مواد مخدر کافی نیست و باید خطرات این نوع از مخدرها توسط سازمان‌های بین المللی و به ویژه وزارت های آموزش و پرورش در جهان به نوجوانان و جوانان آموزش داده شود.

سردار شجاع همچنین به تغییر مسیر قاچاقچیان برای انتقال پیش سازها از طریق دریا به افغانستان نیز هشدار داد: مبارزه قاطع در مرزهای خاکی موجب شده است سوداگران مرگ برای انتقال پیش سازهای مواد مخدر صنعتی از طریق لنج ها و قایق ها در جنوب کشور رو می‌ آورند چرا که حمل این مواد به دلیل مایع و سنگین بودن آن ها از طریق کوله باری یا مرزهای کوهستانی بسیار دشوار است بنابراین مافیای مواد مخدر تلاش می کنند تا از طریق دریا آن ها را به مرزهای دیگر برسانند و به همین دلیل در همه زمینه ها باید کشورهای همجوار و اروپایی‌ها به یاری جمهوری اسلامی بیایند.

کد خبر 575437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار