سخنگوی سازمان اورژانس کشور از گرفتار شدن حدود ١٠٠ نفر در ایستگاه شماره هفت توچال خبر داد.

بهمن

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، مجتبی خالدی دراین‌باره گفت: ساعت ۱۳:۳۰ امروز از ایستگاه شماره ٧ توچال تماسی با مرکز اورژانس تهران، مبنی بر گرفتار شدن حدود ١٠٠ نفر از کوهنوردان گرفته شد.

وی افزود: بلافاصله با سازمان آتش نشانی، سازمان مدیریت بحران شهر تهران، مسئولین وقت ایستگاه توچال تماس گرفته شد تا صحت موضوع بررسی شود. علیرغم توصیه های مدیریت توچال به کوهنوردان عزیزان داشتند آنان باز هم اقدام به صعود می‌کنند. طبیعتاً با شرایط برف و کولاک که در ایستگاه های بالایی اتفاق افتاده بود احتمال داده می شد که سلامت این کوهنوردان در معرض خطر قرار گیرد. 

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: با توجه به شرح وظایف مرکز اورژانس تهران بلافاصله یک دستگاه اتوبوس آمبولانس، پنج دستگاه آمبولانس زمینی مهیا شد که در ایستگاه یک مستقر شدند، البته انتقال این افراد از ایستگاه های بالاتر مربوط به همکاران امداد و نجات سازمان آتش نشانی بود. 

وی ادامه داد: آمادگی های لازم برای درمان این عزیزان هم انجام شد و بیمارستان های شهدای تجریش و طالقانی به علت نزدیکی به محل در حالت آماده باش قرارگرفتند. 

خالدی گفت: همچنان در حال رصد وضعیت هستیم و گویا تله‌کابین راه اندازی شده و در حال جا به جایی افراد به ایستگاه های پایین تر است. آمادگی اورژانس همچنان ادامه دارد تا اگر فردی به اورژانس تحویل داده شد در کمترین زمان به مراکز درمانی منتقل شود.

خالدی در ادامه اظهار کرد: طی تماس تلفنی با سوپروایزر توچال، اعلام کردند تله‌کابین دوباره راه اندازی شده و مردم گرفتار شده در کولاک به ایستگاه‌ اول هدایت شدند و ۵ نفر گرفتار در کوه ها نیز پیدا شده و به ایستگاه اول هدایت شدند.

ساعت ۱۵:۴۲ ؛ هلال احمر: ۴ نفر مفقود شدند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران از وقوع بهمن در ارتفاعات شمیرانات خبر داد و به فارس گفت: طبق گزارشات تاکنون ۴ نفر در ارتفاعات دارآباد و فشم مفقود شدند.

شاهین فتحی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، اظهار کرد: ظهر امروز وقوع بهمن دو نقطه ارتفاعات شمال تهران در دارآباد و فشم گزارش شد. 

وی افزود: طبق گزارشات تاکنون ۴ نفر پس از بهمن مفقود شده‌اند و تیم‌های جست‌و جوی جمعیت هلال احمر به منطقه اعزام شده اند. 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: به علت وقوع کولاک در قله‌ کلکچال نیز تیم‌های‌های جست‌وجو گر برای نجات ۵ کوهنورد که دچار سرما زدگی شده بودند راهی منطقه شدند. 

ساعت ۱۷:۴۰ ؛ هلال احمر: ۲ کشته و ۲ مصدوم

مدیرعامل هلال احمر تهران در جدید ترین خبر  گفت: در ارتفاعات کلکچال بر اثر سقوط بهمن دو نفر جان خود را از دست دادند و دو نفر به‌شدت مصدوم‌ شدند.

شاهین فتحی با اشاره به گزارش وقوع برف و کولاک و سقوط بهمن به ندای امداد ۱۱۲ هلال احمر گفت:در ارتفاعات کلکچال بر اثر برف و کولاک دو نفر جان باختند و دو نفر به شدت مصدوم‌ شدند. بر اساس این گزارش تیم واکنش سریع برای نجات چند نفر که در ارتفاعات دارآباد گرفتار شده اند، اعزام شده است و در حال امدادرسانی هستند.

وی گفت: در حادثه سوم با سقوط بهمن در آهار (در منطقه رودبار قصران) یک تیم واکنش سریع دیگر از استان برای امدادرسانی اعزام شده است که به گفته‌ شاهدان صحنه، احتمال می رود یک نفر در بهمن گرفتار شده باشد.

ساعت ۱۸:۰۰ ؛ افزایش تلفات به ۲ کشته، ۲ مصدوم و ۴ مفقودی

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: تیم های امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات به این دو منطقه اعزام و بر اساس ارزیابی اولیه و تحقیقات محلی که انجام دادند، احتمال مفقودی یک نفر در بهمن آهار و سه نفر در بهمن دارآباد است.

شاهین فتحی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران اظهار کرد: ظهر امروز به فاصله تقریبی ۱۵ دقیقه دو بهمن در دو منطقه آهار فشم و ارتفاعات دارآباد به وجود آمد.

وی اضافه کرد: تیم های امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات به این دو منطقه اعزام و بر اساس ارزیابی اولیه و تحقیقات محلی که انجام دادند، احتمال مفقودی یک نفر در بهمن آهار و سه نفر در بهمن دارآباد است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران خاطر نشان کرد: عملیات جستجو و نجات توسط نجاتگران ادامه دارد و از هموطنان درخواست داریم اخبار را از رسانه های معتبر ارسال و به شایعات توجه نکنند.

وی تشریح کرد: در حادثه بهمن ظهر امروز در  قله کلکچال نیز دو نفر از یک تیم چهار نفره از ارتفاع سقوط کردند. 

فتحی بیان کرد: تیم های عملیاتی هلال احمر شمیرانات به محل حادثه اعزام شدند و پس از ارزیابی اولیه مشخص شد، دو نفری که از ارتفاع سقوط کردند، جان خود را از دست داده اند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران افزود: دو نفر دیگر از این تیم چهار نفره به شدت دچار سرمازدگی شده بودند که توسط تیم امداد و نجات مستقر در مکان حادثه، امداد رسانی شده و به محل امن انتقال داده شدند.

ساعت ۱۹:۰۰ ؛ مدیرعامل پیست توچال: ۱۰ کوهنورد را از مرگ نجات دادیم

روح‌الله امداد به خبرهای مبنی بر گرفتار شدن تعدادی کوهنورد در ایستگاه ۷ توچال واکنش نشان داد و گفت: این افراد در ایستگاه ۵ گرفتار شده بودند. این در حالی است که مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور بعد از ظهر امروز جمعه پنجم دی ماه اعلام کرده بود که حدود ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه از ایستگاه شماره ۷ توچال تماسی با مرکز اورژانس تهران مبنی بر گرفتار شدن ۱۰۰ نفر از کوهنوردان گرفته شده است.

حمید مساعدیان رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی نیز به ایسنا گفت: افرادی که توچال گرفتار شده بودند، افراد عادی و اسکی‌باز بودند که از تله‌کابین استفاده می‌کردند و در بین آنها کوهنوردی نبود.

اما مدیرعامل توچال در واکنش به خبر اورژانس مبنی بر گرفتاری تعدادی افراد در ایستگاه ۷ توچال گفت: متاسفانه سخنگوی اورژانس خبر اشتباهی را در مورد گرفتاری تعدادی افراد در ایستگاه ۷ منتشر کردند. ماجرا از این قرار است که نفراتی که از دربند و درکه صعود کرده و حوالی ایستگاه ۵ ما بودند، به خاطر پر شدن پاکوب مسیر و با توجه به برودت هوا و برف،  مسیر را گم کرده بودند اما چون دکل‌های ما را می‌دیدند، علامت دادند. همکاران ما هم به آن‌ها کمک کردند و شاید حدود ۱۰ نفر از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.  

او افزود: من در ایستگاه ۵ بودم و آقایی حدود ۶۰ ساله را دیدم که از دربند صعود کرده بود و اصلا اوضاع خوبی نداشت، دوستان با وسایل گرمایشی او را احیا و بعد از بهبود شرایط به پایین منتقل کردند. ما حدود ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه صبح که دیدیم هوا خوب نیست، پیست اسکی را تعطیل و تمام اسکی‌بازان را تخلیه کردیم. اصلا هیچ اسکی‌بازی در خط نبود.  گفته بودند ما به ایستگاه ۷ رفته‌ایم و ۱۰۰ نفر را نجات دادیم، اما من نمی‌دانم چگونه اورژانس به ایستگاه ۷ رفته است؟ با چه وسیله‌ای رفته‌اند؟ جاده‌ها که بسته و تله‌کابین متوقف بود. و در سرعت ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت هم هلیکوپتر نمی‌تواند برود.  

امداد با بیان اینکه افراد گرفتار در ایستگاه  ۵، کوهنورد و در مجموع حدود هزار و ۷۰۰ نفر به ارتفاع صعود کرده‌ بودند، ادامه داد:  وزش باد خیلی زیاد بود و طبق آیین‌نامه استاندارد اگر سرعت وزش باد بیشتر از ۲۵ متر بر ساعت باشد، دستگاه هشدار می‌دهد، به همین دلیل ما خط را متوقف کردیم تا مقداری شرایط مناسب شد که پس از آن نفرات را منتقل کردیم. نکته جالب اینجاست که ساعت ۱۴ و ۴۵ دقیقه خط به طور کامل تخلیه شده بود و هیچ مصدومی از سمت ما نداشتیم. 

او در واکنش به اظهارات رئیس امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی گفت: ما اصلا افراد عادی را به بالا راه ندادیم و مطابق با فیلم‌های موجود، ۹۰ درصد افراد کوهنورد بودند. آن ۱۰ درصد هم افرادی هستند که از روزهای قبل در هتل‌های ما اقامت داشتند و می‌خواستند پایین بیایند. ما امروز حدود ۲۵۰ نفر اسکی‌باز داشتیم که همه را تا ساعت ۱۰ تخلیه کردیم.  

کد خبر 575374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار