محقق اصلی واکسن ایرانی کرونا و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: برای شرکت در آزمایش واکسن کرونا از سراسر ایران تماس گرفتند، ما امیدواریم و مردم هم امیدوار باشند.

vaccine

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر، دکتر مینو محرز در خصوص واکسنهای ایرانی کرونا گفت: مشکلی برای تولید واکسنی که مصونیت  ایجاد کند نداریم، تنها واکسنی که مجوز از وزارت بهداشت دریافت کرده همین واکسنی است که قرار است هفته آینده وارد فاز بالینی شود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: واکسن هایی که مصونیت دهند قابل اطمینان هستند، این واکسن که در حال ورود به مرحله کار آزمایی بالینی است بر اساس متد ویروس کشته شده است و ویژگی اصلی این  واکسن هم ایجاد مصونیت است؛ همچنین واکسن بر اساس متد ویروس کشته شده عارضه ای ندارد.

وی در خصوص اطمینان مردم به واکسن های ایرانی گفت: وقتی واکسنی خوب باشد و مصونیت بدهد حتما توصیه می کنیم مردم استفاده کنند. یعنی مردم این اطمینان را داشته باشند زیرا ما در کشورمان دانش ساخت واکسن را داریم.

محرز گفت: ‌ما باید واکسن هایمان‌ را خودمان بسازیم و چه بهتر که ساخت این واکسن ها با دانش و تکنولوژی ای که داریم تهیه شوند. ما امیدواریم و مردم هم امیدوار باشند زیرا هر یک از این پروژه ها که مجوزهای بالینی را دریافت می کنند بر اساس استانداردهای بین المللی پیش می روند.

محقق اصلی واکسن ایرانی کرونا گفت: ابدا از محققان روسی و چینی در این پروژه واکسن که این هفته وارد فاز بالینی می‌شود استفاده نکردیم. همه ساخت این واکسن کار ایران است.

وی با اشاره به استقبال مردم از واکسن کرونا و ثبت نام چندهزار نفری برای تست بالینی واکسن کرونا عنوان کرد: خوشبختانه استقبال خوبی شده و داوطلبان از تمام ایران تماس می گیرند؛ این باعث خوشحالی است که مردم استقبال می کنند. این واکسن ایرانی برای همه مردم ایران قابل استفاده است، امیدوار هستیم که فاز اول به خوبی پیش رود و بعد از نتیجه گرفتن وارد فاز دوم شویم.

وی تاکید کرد: اگر امکانات را داشته باشیم و خودمان این واکسن را تولید کنیم بهتر است ولی به هر صورت باید واکسن خارجی هم تهیه شود چون در حال حاضر امکان تولید به صورت انبوه نیست.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: سالهاست که واکسن سازی در کشور ما متوقف شده بود و مجبور بودیم وارد کنیم و به مشکلاتی برای واردات همچون واکسن آنفلوانزا بر خوردیم بنابراین باید خودمان در ایران تولید کنیم انشاالله امکانات بیشتری هم در تولید انبوه تر خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این واکسن می تواند در برابر جهش های جدید تاثیری داشته باشد، اضافه کرد: این واکسنی که تولید می شود در برابر جهش های ویروس هم‌ موثر است. جهشی نیست که واکسن در آن موثر نباشد.

وی در خصوص واکسنهایی که بر اساس mRNA قرار است در کشور تولید شوند نیز گفت: هنوز هیچ پروژه تولید واکسن مبتنی بر mRNA در کشور به مرحله اخذ مجوز نرسیده که فاز اول بالینی را انجام بدهد؛ این پروژه ها باید مراحل مختلفی را بگذرانند و وزارت بهداشت مجوز آنها را صادر کند و بعد از اخذ مجوز اخلاق به سمت کارآزمایی بالینی بروند.

محرز ادامه داد: اگر این پروژه ها در کارآزمایی بالینی موفق بودند و مصونیت به فرد دادند و از سوی دیگر عارضه ای نداشتند، به سمت اخذ مجوز می روند.

وی گفت: تا جایی که می دانم هنوز هیچ کدام از پروژه های مبتنی بر mRNA مجوزی دریافت نکرده اند، اگر امکانات تهیه وجود داشته باشد می توانیم متکی به خودمان باشیم و کل کشور را واکسینه کنیم.

کد خبر 575217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار