سال‌های زیادی از ورود رایانه یا کامپیوتر به بازار نمی‌گذرد اما این ابزار کاربردی تغییرات شگفت‌انگیز و دور از تصوری داشته تا آنجا که اولین موس ساخته شده با چهره نامانوسش مورد توجه خریداران یک حراجی قرار گرفته است.

اولین موس تاریخ

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آی‌ای، اولین موس یا موشواره کامپیوتری جهان که سه دکمه داشته است در یک حراجی به مزایده گذاشته شد.

رقم اولیه این مزایده که قرار است هفته آینده برگزار شود  ۸۰۰ دلار تعیین شده که به نظر کارشناسان کم است.

این موس X-Y سه دکمه‌ای داگلاس انگلبارت برای اولین بار در ۹ دسامبر ۱۹۶۸ عرضه شده و  "مادر تمام نسخه‌های نمایشی" نام گرفته و قطعه‌ای نمادین از تاریخچه رایانه است.

سخت‌افزار موثر این موس به همت انگلبارت و همکارانش از جمله ویلیام انگلیش، که متاسفانه امسال درگذشت، خلق شد. در آن زمان انگلبارت در انستیتوی تحقیقات استنفورد مشغول کار بود.

سال ۱۹۶۸ این تیم پیشرو، نه تنها ماوس X-Y را به نمایش گذاشتند، بلکه انواع مختلفی از سیستم‌های رایانه‌ای را نیز معرفی کردند که شامل کنفرانس ویدئویی، اشتراک صفحه، پردازش کلمه، هایپر مدیا، ایمیل و کنفرانس از راه دور بود؛ ویژگی‌هایی مسلم از زندگی روزمره ما در سال ۲۰۲۰.

این موس سه دکمه‌ای به عنوان بخشی از یک پروژه با بودجه ناسا ساخته شده که هدف آن بهبود عملکرد رابط رایانه‌ای بود تا کاربران قادر به کار با پیچیدگی و حل مسائل دشوار باشند.

این اختراع خلاقانه شامل یک جعبه چوبی کوچک بود که روی آن یک دکمه داشت و یک سیم آن را به سیستم مرکزی متصل می‌کرد. زیر جعبه دو چرخ فلزی قرار داشت که در زاویه قائمه نسبت به یکدیگر قرار گرفته بودند و یک محور X-Y را تشکیل می‌دادند.

انگلبارت ماوس را به نمایندگی از انیستیتو تحقیقات استنفور ثبت کرد و بعداً  یک پوشش بیرونی پلاستیکی و سه دکمه در بالای آن افزود. شرکت اپل حق ثبت اختراع X-Y Mouse را با مبلغ تقریبی ۴۰ هزار دلار خریداری کرد.

این موس که به دلیل کوتاه شدن سیم آن دیگر کار نمی‌کند، یک قطعه فوق‌العاده و بی‌همتا از تاریخ کامپیوتر است، بسیاری از علاقه‌مندان به تاریخ علم منتظرند تا ببینند هفته آینده در حراج چه اتفاقی می‌افتد.

کد خبر 572049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار