کاپیتان استقلال در صورتی که با آرتروسکوپی نتواند کیست زانویش را خارج کند، مجبور به جراحی می‌شود و این مساله حداقل ۸ هفته دوران نقاهتش است.

وریا غفوری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ورزش سه، وریا غفوری کاپیتان آبی های پایتخت دچار یک مصدومیت عجیب شده است. با اینکه گفته می‌شد غفوری در تمرین دیروز مصدوم شده و نتوانسته به کارش ادامه بدهد، اما او مشکل مصدومیت جدید ندارد.

غفوری مدتی است با یک کیست در مینیسک خود دست و پنجه نرم می‌کند و حالا دردهای ناشی از آن اذیتش می‌کند. کاپیتان استقلال که در گذشته سابقه پارگی مینیسک پای خود را دارد، حالا در محل جراحی با کیست مواجه شده است.

کیست در مینیسک زانو زمانی ایجاد می‌شود که مینیسک پاره شده باشد و بعد از جراحی ممکن است در مجاورت قسمت پارگی کیست ایجاد شود. این کیست به عنوان بخشی از واکنش بدن برای بهبودی ایجاد می شود که بافت نرم اطراف پارگی کیست را ایجاد می کند. سپس کیست یک پوشش سینوویال را ایجاد نموده و مایع سینوویال از آن به درون کیست تراوش می کند.

کیست مینیسک زانو به خودی خود عواقب کمی بدنبال دارد ولی گاهی خود کیست ایجاد ناراحتی می کند و ممکن است روی خط مفصلی یعنی جایی که مینیسک پاره شده است جلب توجه کرده و سبب درد زانو نیز شود.

حالا مشکل وریا غفوری نیز اینگونه است. او از مدتی قبل با درمان های مقطعی و به زور داور در تمرینات گروهی و بازی های استقلال حضور پیدا می‌کند و منتظر فرصتی است تا این کیست را با جراحی در بیاورد. از طرفی چنین فرصتی برای غفوری پیش نیامدو حالا درد آن کاملا اذیتش می‌کند.    این درد بیشتر در زمان هایی پیش می آید که روی پای مبتلا به کیست مینیسک می‌ایستد و در امتداد مفصل زانو درد احساس می‌شود.

حالا غفوری نیز با ایستادن زیاد روی پاهای خود درد زانویش را نمی‌تواند تحمل کند و شرایطش به گونه ای است که باید هرچه سریع‌تر برای فرار از این درد زانویش را عمل کند.

اما عمل جراحی کیست مینیسک چگونه انجام می‌شود؟ غالبا عمل جراحی به عنوان درمان قطعی کیست مینیسک زانو توصیه می شود. این عمل از طریق آرتروسکوپی انجام می شود. در آرتروسکوپی یک دوربین کوچک به درون مفصل زانو فرستاده می شود و مدخل (سوراخ) دیگری برای بردن ابزارهای جراحی به درون مفصل ایجاد می شود. در طول آرتروسکوپی منیسک پاره شده مشخص شده به روش جراحی بافت برداشت می شود و بافت آسیب دیده با استفاده از یک تراش دهنده موتوری که مکنده ای به آن متصل شده است برداشته می شود. چون همواره کیست مینیسک زانو  با کیست مینیسک مجاور زانو ارتباط دارد جست و جو برای تشخیص دادن و رفع فشار کیست مربوطه ضروری است. یک تراش دهنده فشار کیست را رفع می کند. هنگامی که پارگی مینیسک پاکسازی و فشار کیست رفع  شد علائم بیماری از بین می روند و کیست ناپدید می شود. با این نوع عمل جراحی بیمار حداقل باید ۳ هفته دور از میادین فوتبال باشد تا بهبودی کامل برسد.

اما در مواقع شدیدتر ممکن است با آرتروسکوپی نتوان کیست را از بین برد. با تشخیص پزشک اگر کیست در مجاورت مینیسک نباشد، باید از کنار زانو سوراخ ایجاد شود و با عمل جراحی کیست برداشته شود.
از طرفی اگر مشکل کاپیتان استقلال با آرتروسکوپی رفع شود، او احتمالا از ۳ هفته دیگر به تمرینات و مسابقات تیمش برمی‌گردد اما اگر او مجبور شود پایش را به تیغ جراحان بسپارد، حدود ۸ هفته(دو ماه) نمی‌تواند فوتبال بازی کند که این برای استقلال دردساز خواهد بود.

غفوری اقدامات پزشکی لازم را در این باره انجام داده و باید دید در نهایت چه زمانی پای او عمل خواهد شد. هواداران استقلال در این خصوص بسیار نگران هستند تا مبادا کاپیتان تیم شان مدت زیادی از میادین دور بماند. غفوری تعیین کننده ای در ترکیب استقلال دارد و به همین خاطر دوری او می‌تواند مشکلاتی را در این باره ایجاد کند.

کد خبر 570379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار