احمدرضا عابدزاده از بازی فراموش نشدنی ایران- استرالیا گفته است.

عابدزاده

به گزارش همشهری آنلاین هر سال و با رسیدن به سالروز بازی ایران و استرالیا، خاطرات حضور احمدرضا عابدزاده در تیم ملی برای مردم زنده می‌شود. دروازه بانی که لبخندهایش در قلتگاه ملبورن پناه مردم ایران شد. گلری که بی‌گمان نقش اول جشنی تاریخی در یک عصر پاییزی است.   احمدرضا در گفت و گو با فارس از آن بازی فراموش نشدنی گفته است. 

* چند روزی از حماسه ملبورن گذشته است...
بله، ۲۳ سال از آن روز گذشته ولی صدا و سیما همچنان آن مسابقه را تکرار می‌کند. جالب است هرگاه مردم آن بازی را می‌بینند در موردش صحبت می‌کنند و دیدار ایران و استرالیا از اذهان پاک نشده است. همه بازیکنانی که در آن دیدار به میدان رفتند برای شادی دل مردم فوتبال بازی کردند و صعود تیم ملی بعد از ۲۰ سال به جام‌جهانی برای همه ما لذت‌بخش بود. الان جوان‌ها و کسانی که آن مسابقه را به یاد ندارند وقتی بازی را تماشا می‌کنند در موردش با بزرگترها حرف می‌زنند. خدا را شکر می‌کنم که خاطرات خوبی برای مردم به جا گذاشتیم و پرچم ایران را بالا بردیم اما یک درخواست هم از صدا و سیما دارم.


* چه درخواستی؟
از آنها خواهش می‌کنم که هر سال بازیکنان نسل ۹۸ را که در آن بازی‌ها حضور داشتند دور هم جمع کنند و خاطرات برای مردم زنده شود همه دنیا این کار را انجام می‌دهند و واقعا نفراتی مثل بیژن ذوالفقار نسب، پرویز کماسی و کسانی که در آن تیم زحمت کشیدند باید در اذهان مردم بمانند به همین خاطر است که می‌گویم صدا و سیما باید این نفرات را دور هم جمع کند تا آنها فراموش نشوند.

* استقلالی‌ها می‌گویند عابدزاده استقلالی است و پرسپولیسی‌ها هم شما را به خودشان منتصب می‌کنند شما طرفدار کدام تیم هستید؟
وقتی بحث پرچم ایران و تیم ملی مطرح می‌شود، استقلال و پرسپولیس زیر مجموعه این پرچم قرار می‌گیرند. آبی و قرمز برای همه محترم هستند و به هر حال مردم این تیم‌ها را دوست دارند ولی همانطور که توضیح دادم همه باید به هم کمک کنیم تا یک تیم ملی خوب داشته باشیم، چون استقلال و پرسپولیس هستند که شاکله تیم ملی را تشکیل می‌دهند.

* آیا کسی برای شما کری می‌خواند؟
برای من کسی نمی‌تواند کُری بخواند (باخنده).


* دلیلی اینکه خیلی از مدافعان معتقد بودند وقتی شما درون دروازه می‌ایستید خیالشان راحت است، چه بود؟
این‌ها بستگی به نوع تمرینات دارد؛ زمانی که فوتبال بازی می‌کردم و حتی همین حالا برای خودم تمرینات جداگانه داشتم. اگر تیم عصرها تمرین می‌کرد، من یک ساعت و نیم صبح‌ها تمرین داشتم. زمانی که در تام اصفهان بودم این کار را شروع کردم و وقتی به استقلال و سپس پرسپولیس رفتم این رویه را ادامه دادم. مردم از دروازه‌بان استقلال و پرسپولیس انتظار زیادی دارند و من هم این موضوع را خوب فهمیده بودم. تمرینات جداگانه و پرفشاری انجام می‌دادم، تا همیشه در سطح بالایی باشم. خوشحالم با همین رویه ۱۵ سال تیم ملی فوتبال ایران را درون دروازه راحت کرده بودم. الان پسرم هم همین شرایط را دارد.
پسرم در پرتغال و در تیم ماریتیمو ۴ سال است که بازی می‌کند و او هم همین شیوه را در نظر گرفته است. چند وقت پیش وقتی با تیم ملی از اردو برگشت راهی دانمارک شد و با یک مربی مخصوص سه روز تمرینات ویژه انجام داد. او از جیبش هزینه کرد تا خودش موفق شود. این انتظار برای همه فوتبالیست‌ها و دروازه‌بانان به خصوص در تیم‌های پر طرفدار وجود دارد.


* چندی پیش فیلمی از او منتشر شد که با اعتماد به نفس به زننده پنالتی می‌گفت به من چیپ بزن آیا او این اعتماد به نفس را از شما یاد گرفته است؟
همینطور است. در سال ۷۴ در زمین شماره سه ورزشگاه آزادی و زمانی که امیر فقط دو سال و سه ماه سن داشت با تیم ملی تمرین می‌کردیم. از همان روز نوع تمرینات من را تماشا می‌کرد و حتی عکس آن تمرین را در آلبوم خاطرات‌مان داریم. ۱۵ سال با امیر کار کردم و او در انگلیس تحصیلات خود را ادامه داد تا در زمینه فوتبال هم او را به خوبی پیش بردیم و می‌بینید که حالا راهی پرتغال شده و بهترین دروازه‌بان تیمش محسوب می‌شود.

یا الان هم به او توصیه می‌کنید؟
بله من بازی‌های او را می‌بینم و قبل از بازی‌ها با او تماس می‌گیرم و اگر لازم باشد نکات روحی و روانی را به وی منتقل می‌کنم. هم من و هم مادرش با او حرف می‌زنیم. هر چند خوشبختانه الان به شرایطی رسیده که شاید نیاز به توصیه‌های ما هم نداشته باشد، اما همچنان با او در تماس مداوم هستیم.


* پیش‌بینی شما از حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا چیست؟
اینجا دیگر بحث ملی است پرسپولیس شرایط خوبی دارد و الان همه باید از این تیم حمایت کنند تا قهرمان شود. اگر این قهرمانی به دست بیاید فقط برای پرسپولیس نیست و به نام ایران ثبت خواهد شد. ان‌شاءالله این تیم با تمام وجود در مسابقات فینال شرکت کند تا قهرمان شود و مردم ایران بعد از مدت‌ها درگیری با ویروس کرونا و مشکلات متعدد یک روز خوب را سپری کنند.

کد خبر 570276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار