سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تغییر رنگ شهرها به معنای کنترل اپیدمی نیست. وضعیت نارنجی در شهر تهران و بسیاری از شهرها شکننده است و اگر مردم پروتکل‌ها را به طور جدی رعایت نکنند، ممکن است هفته‌های آینده دوباره با تغییر رنگ، محدودیت‌ها تشدید شود.

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به طور کلی وضعیت رنگ شهرها پایدار نیست و به میزان رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم و همکاری مسئولان دستگاهها بستگی دارد. اگر در شهرهای مختلف از جمله تهران که از وضعیت قرمز به نارنجی تغییر رنگ دادند، پروتکل‌ها توسط مردم به دقت رعایت شود،؛ وضعیت نارنجی باقی می‌ماند و حتی می‌توانیم به سمت وضعیت زرد برویم. اما اگر پروتکل ها رعایت نشود، دوباره محدودیت های سختگیرانه و حداکثری برمی‌گردد.

وی گفت:  از مردم تقاضا دارم رعایت پروتکل ها جدی بگیرند. تغییر رنگ شهرها از قرمز به نارنجی به این معنا نیست که بیماری ضعیف یا کنترل شده است و اگر مردم رعایت نکنند، وضعیت بدتر می‌شود. در مورد تهران هم درست است که رنگ شهر از قرمز به نارنجی تغییر کرده اما این تغییر  شکننده است و پایدار نیست. اگر پروتکل ها در این هفته و هفته آینده خیلی قوی و جدی گرفته شود، این روند می تواند ادامه پیدا  کند و نارنجی بماند اما اگر پروتکل ها رعایت نشود، دوباره قرمز می شود.

  • وضعیت کرونایی استان‌ها

سخنگوی ستاد ملی کرونا ادامه داد: با وجود بهبود وضعیت در برخی استان‌ها و تغییر رنگ از نارنجی به قرمز و وضعیت نارنجی در ۲۷۸ شهر کشور و بازگشایی مشاغل سطح2 در این شهرها اما وضعیت برخی استان‌ها مانند استان‌های  شمالی در هفته گذشته بدتر شد و استان‌های گلستان،؛ گیلان و مازندران روند صعودی پیدا کردند، وضعیت اپیدمی کرونا در استان قزوین و اردبیل هم گر چه از حالت صعودی خارج شده، اما هنوز روند نزولی ندارد و ناپایدار است و نیاز است که محدودیت ها ادامه پیدا کند تا کاهش موارد بستری و فوتی را شاهد باشیم.

وی افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم باعث شد پیش بنی سازمان‌های معتبر جهانی مبنی بر افزایش موارد مرگ کرونا در ایران به بالای هزار نفر درست از آب درنیاید و روند افزایش موارد مرگ که به بالای ۴۰۰ نفر رسیده بود، کاهش پیدا کند و اگر مداخلات موثر و هوشمند ادامه پیدا کند، می توانیم این روند کاهشی را حفظ کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: اگر میزان رعایت پروتکل های بهداشتی اگر در هفته های آینده به سمت کاهش و غفلت بروند، دوباره روند افزایش بیماری برمی‌گردد و شهرها قرمز می شوند. معنای محدودیت هوشمند هم همین است که اگر موارد بیماری و مرگ بیشتر شد، محدودیت‌ها بیشتر شود.

  • محدودیت تردد در شهرهای نارنجی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به مصوبات جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: امروز در ستاد ملی کرونا دو مصوبه داشتیم؛ اول اینکه در شهرهای نارنجی هم محدودیت و منع تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صببح برقرار می‌شود و این محدویت که قبلا فقط برای شهرهای قرمز بود، در ۲۷۸ شهر نارنجی هم ا اعمال خواهد شد.

دکتر رئیسی گفت: علت اعمال این محدودیت این است که دورهمی های خانوادگی می‌تواند تا ۵۱ درصد عامل انتقال کرونا و ابتلا به بیماری باشد. به همین علت منع تردد با قید جمعیتی گذاشتیم. زیرا با توجه به سرد شدن هوا و فصل زمستان مهمترین عامل ایجاد و انتشار بیماری، دورهمی‌های خانوادگی است و از مردم می‌خواهم که رعایت کنند. 

وی گفت: مصوبه دوم، ضرورتِ همراه داشتن کارت ملی برای افرادی است که تست مثبت دارند. این افراد نباید از قرنطینه و خانه خارج شوند زیرا تردد آنها در شهر و خروج آنها از ایزوله باعث انتشار بیماری می شود.

این مسئول این را هم گفت که در ۶ روز گذشته حدود ۶۴۰۰ فردی که تسبت مثبت داشتند و بیماری فعال داشتند از سوار شدنشان به هواپیما، قطار، اتوبوس و تاکسی جلوگیری شد. زیرا اقدام آنها به معنای نقض قرنطینه آنان بود. این افراد حتما باید در خانه بمانند و پروتکل ها را رعایت کنند.

کد خبر 570275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار