مدیرعامل متروی تهران در مورد سرانجام واریز پول اوراق مشارکت مترو توضیح داد.

علی امام مدیر عامل مترو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، علی امام درباره سرانجام واریز اوراق مشارکت سال ۹۸ متروی تهران، گفت: بر اساس رایزنی‌های صورت گرفته مقرر شده است تا بانک رفاه به ازای ثبت هر وثیقه، مقداری از پول اوراق معادل بهای وثیقه را آزادسازی کند. بر همین اساس هفته گذشته ۱۵۷ میلیارد تومان از بهای اوراق مشارکت آزاد شد.

وی با بیان اینکه مابقی پول با ثبت هر وثیقه در دفترخانه آزاد می‌شود، افزود: ۱۵۷ میلیارد تومان واریزی از سوی بانک رفاه در حساب شهرداری تهران است و هنوز به حساب شرکت مترو واریز نشده است، اما از آنجایی که بر اساس قانون، حتی یک ریال این پول نیز نمی‌تواند صرف هزینه‌های دیگر شود، به همین دلیل خیال‌مان راحت است که این پول در حساب شهرداری می‌ماند.

امام در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی شائبه‌ای ایجاد شده مبنی بر اینکه شهرداری از هولوگرام به عنوان وثیقه آزادسازی پول اوراق مشارکت مترو استفاده می‌کند، گفت: هولوگرام جزء لیست وثایق مورد پذیرش بانک مرکزی نیست و بر همین اساس بانک‌ها نیز مجاز به پذیرش آن نیستند و البته در صدد آن هستیم که این موضوع نزد بانک مرکزی پذیرش شود تا بخشی از مشکلات حل شود، اما هنوز این مسئله محقق و تایید نشده است.

وی در مورد مشکلات شهرداری با سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: مشکلات با سازمان تامین اجتماعی حل شده و بر همین اساس سازمان املاک شهرداری تهران می‌تواند با سرعت بیشتر وثایق مورد نظر بانک رفاه راه تامین کند.

امام با تاکید بر اینکه ریال به ریال پول اوراق توسط دیوان محاسبات دقیقا حسابرسی می‌شود، ادامه داد: البته بر اساس قانون، ۵۰ درصد اصل و سود این اوراق توسط دولت تضمین می‌شود و بانک رفاه باید هرچه سریع‌تر سهم دولت را واریز کند تا شهرداری هم برای تامین وثایق سهم ۵۰ درصدی خود راغب شود، اما متاسفانه این مهم هنوز محقق نشده است.

کد خبر 570186
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار