در این هفته کدام خودروها ارزان شدند و کدام خودروها گران؟ بازار خودرو در هفته پیش‌رو چه سمت و سویی به خود خواهد گرفت؟

خودرو هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، روند سینوسی بازار خودرو در هفته گذشته موجب شد تا بازار هم طعم افزایش و هم کاهش قیمت را بچشد؛ روندی که به صورت پی در پی درحال تغییر بود و این امر سردرگمی خریداران در بازار را به همراه داشت. این روند در حالی شکل گرفت که طی دو هفته اخیر بازار نیمه تعطیل بود و عرضه و تقاضا بالا نبود با این حال برخی معامله گران در بازار خودرو روی موج اخبار سیاسی نوسان قیمت ایجاد کردند و این امر موجب شد تا پس از چند روز کاهشی قیمت خودرو در بازار رشد کند. با این شرایط در هفته گذشته نسبت به هفته قبل بازار رشد قیمت ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان  را تجربه کرد و بیشترین تغییر قیمت نیز به پراید ۱۱۱ رسید.

  • سمت و سوی بازار در هفته پیش رو

حال با توجه به تداوم تعطیلات این سوال مطرح می شود که بازار در هفته پیش رو چه سمت و سویی به خود خواهد گرفت؟ در این خصوص فعالان بازار خودرو معتقدند که مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که سه شنبه گذشته از سوی بهارستان نشین ها تصویب و بلافاصله از سوی شورای نگهبان تایید و برای اجرا به دولت ابلاغ شد. با توجه به مخالفت دولت در اجرای مصوبه «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» به گفته فعالان بازار خودرو این مخالفت می تواند نااطمینانی در بازار را تشدید کند و اثر خود بر بازار را خواهد داشت. از این نگاه در هفته پیش رو بازار روند صعودی به خود گیرد و احتمال نوسان بالاتر می رود، اما این روند تداوم نخواهد داشت و مجدد بازار خودرو نزولی خواهد شد.

اما برخی دیگر اعتقاد دارند فارغ از مسائل سیاسی در هر بازاری احتمال اصلاح وجود دارد در این قالب روند افزایشی قیمت خودرو در هفته اخیر نیز به عنوان اصلاح عنوان و تاکید می شود بازار در هفته پیش رو مجددا به سمت نزول حرکت خواهد کرد.  

اما گروه سوم تاکید دارند بازار خودرو اندک اندک از فاز هیجان خارج شده است، تصوری که برای نزول شدید قیمت پس از پیروزی بایدن وجود داشت کمرنگ شده و فعالان بازار با هیجان کمتری رفتار می کنند. این گروه تاکید دارد در صورت ثبات سایر بازار ها به خصوص دلار روند در بازار خودرو نیز کم نوسان خواهد بود و بر پایه حجم عرضه و تقاضا در محدوده کنونی قیمت ها حرکت خواهد کرد. تفاوت گروه سوم با دو گروه دیگر تاکید بر کاهش سرعت افت قیمت خودرو است. از دید این گروه در بازار کاهش قیمت ها پایدار نیست اما انتظار افزایش قیمت هم فعلا وجود ندارد. این گروه کف قیمت خودرو در بازار را ۱۰۰ میلیون تومان عنوان می کند و اعتقاد دارد بعید است کف بازار در محدوده زیر ۱۰۰ میلیون تومان پایداری داشته باشد.

در مجموع برای این هفته پیش بینی می شود اگر قیمت دلار نوسان جدی نداشته باشد بازار خودرو نیز وارد فاز افزایش شدید نشود و قیمت ها در محدوده های کنونی چرخش داشته باشد.

  • قیمت پراید در بازار خودرو هفته دوم آذر

رصد بازار خودرو در هفته سپری شده نشان می دهد بازار خودرو نوسان بسیاری را تجربه کرد و هر چند در روزهای آخر هفته ماقبل بازار خودرو به کانال زیر ۱۰۰ میلیون تومان وارد شد و پس از ماهها قیمت پراید ۱۳۱ در بازار به ۹۵ تا ۹۷ میلیون تومان رسید، اما اواسط هفته گذشته و با اعلام طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که با تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شد شاهد صعودی شدن مجدد در بازار خودرو بوده ایم. بطوریکه پراید ۱۳۱ مجدد به کانال ۱۰۰ میلیون تومان وارد شد و در بازار ۱۰۸ میلیون تومان قیمت خورد، اما این خودرو در آخرین روز هفته سپری شده مجدد افت قیمت را تجربه کرد و قیمت این خودرو به ۱۰۵ میلیون تومان رسید، این قیمت اگرچه در مقایسه با روز سه شنبه سه میلیون تومان ارزان‌تر است اما قیمت پراید را در کانال ۱۰۰ میلیون تومان نگه داشت.

  • قیمت محصولات پژو در بازار

در میان محصولات ایران خودرو نیز دو خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ که  همواره رشد قیمت داشته اند؛ در هفته سپری شده شاهد تغییر قیمت بوده اند؛ بطوریکه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نسبت به هفته قبل ثبات قیمت داشت و در بازار ۱۹۵ میلیون تومان قیمت خورد و تیپ ۵ نیز با ۴ میلیون تومان افت قیمت، ۲۵۰ میلیون تومان در بازار معامله شد.

با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ که بیش از همه تاکنون توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند امروز در بازار با محدوده قیمتی ۲۴۵میلیون تومان قیمت خورد و ۲ میلیون تومان نسبت به هفته قبل ارزان تر شد.

  • قیمت خانواده سمند در بازار

براساس ارزیابی های صورت گرفته قیمت سمند LX با رشد ۱۰ میلیون تومانی از  ۱۷۰ میلیون تومان به ۱۸۰ میلیون تومان در سال جاری رسید.  اما در خصوص دو خودرو «lx سمندبا موتور EF۷» و «سمندسورن» به دلیل عدم عرضه امکان کشف قیمت آنها در بازار وجود نداشت.

  • قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات در بازار می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛  ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این خودرو ۹ میلیون تومان نسبت به هفته گذشته در بازار کاهش قیمت داشته و در بازار ۱۱۱ میلیون تومان قیمت خورده است.

قیمت «تیبا۲»  معمولی نیز در بازار ۱۲۲ قیمت خورد که نسبت به هفته گذشته ۵ میلیون تومان ارزان تر شد، اما ساینا  که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است نیز با قیمت ۱۲۴میلیون تومان در بازار معامله شد.

کد خبر 570076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار