آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد از اقدام دولت جمهوری اسلامی ایران برای اعطای تابعیت ایرانی به هزاران کودکی که حاصل ازدواج مادران ایران و پدران غیرایرانی هستند، قدردانی کرد.

شناسنامه - تابعیت ایرانی

به گزارش همهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (کمیساریا) در ایران، این آژانس از اقدام دولت جمهوری اسلامی ایران برای اعطای تابعیت ایرانی به هزاران کودکی که حاصل ازدواج مادران ایران و پدران غیرایرانی هستند، قدردانی کرد.

اولین کودکان از  بین ۱۰،۰۰۰ پرونده متقاضی تابعیت ایرانی که تا به امروز تائید شده‌اند، طی یک ماه گذشته، مدرک شناسایی ایرانی خود که مدت‌ها در آرزوی آن بودند، به نام شناسنامه را دریافت کردند.

به گفته دولت ایران، براساس قانون جدید تابعیت ملی که سال گذشته به گونه‌ای اصلاح شد که کودکان زیر ۱۸ سال را نیز در بر بگیرد، حدود ۷۵،۰۰۰ کودک که می‌توانند در معرض خطر بی‌تابعیتی باشند واجد شرایط دریافت تابعیت ایرانی هستند.

علیرغم شیوع و همه گیری کوید-۱۹ در ایران، کمیساریا همواره به والدین کودکانی که مادرانشان ایرانی و پدرانشان غیرایرانی هستند، کمک و مشاوره حقوقی سیار و رایگان جهت پیشبرد روند ارائه تقاضای تابعیت ارائه می‌کند.

قانونی که انتقال تابعیت از مادران ایرانی به فرزندانشان را مجاز نموده همچنین در جایی که عمدتا تابعیت از پدر منتقل می‌گردد، قدم مهمی در کم کردن فاصله بین مردان و زنان در ایران برداشته است.

با وجود اینکه دولت ایران از اعضای کنوانسیون‌های بی‌تابعیتی نیست، ولی قدم‌های جدی در جهت پیشگیری و کاهش بی‌تابعیتی در کشور برداشته است. اگرچه قانون ایران هنوز مادر و پدر را کاملا به صورت مساوی در قابلیت انتقال تابعیت به فرزندان خود قرار نمی‌دهد، ولی یک پیشرفت چشمگیر را نشان داده است.

در سراسر جهان افراد بی‌تابعیت می‌توانند تمام عمر خود با طردشدگی و تبعیض روبرو شوند و اغلب از دسترسی به آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و فرصت‌های شغلی محروم می‌مانند و آنها را در مقابل سواستفاده و  بهره‌برداری آسیب پذیر می‌کند.

کد خبر 569910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 7
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
    0 8
    هجوم افغانی ها کم بود اینجوری ایرانی هم بشن افغانی ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار