روستاهای ریگان به دلیل توفان‌های شدید شن یکی پس از دیگری زیر شن‌های روان دفن می‌شوند و گرد و غبار ۱۶ روستا را در این شهرستان استان کرمان خالی از سکنه کرده است.

بیابان‌زدایی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ریگان از شهرستان‌های کویری استان کرمان است که هر سال مورد هجوم توفان‌های سهمگین شن و گردوغبار قرار می‌گیرد. ریگان بعد از خوزستان دومین نقطه کانون بحران فرسایش بادی در ایران است که اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در این شهرستان می‌تواند آن را از هجوم شن‌های روان در امان نگه دارد. کاهش بارش در این شهرستان بر کانون‌های بحرانی آن افزوده و باعث خشک شدن جنگل منحصر به فرد کهور شده است.

این طوفان‌ها به اندازه‌ای در روستاها تشدید می‌شود که اهالی آن نای ماندن در آنجا را ندارند و ناچار می‌شوند روستای خود را ترک کنند و روستاها یکی پس از دیگری در زیر شن‌های روان دفن می‌شود و دیگر صدا و هیاهویی از آن ها به گوش نمی‌رسد. اما با اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی می‌توان از هجوم شن‌های روان به روستاهای شهرستان ریگان جلوگیری کرد و آسایش و آرامش اهالی روستاها را به آنان بازگرداند.

روستاهایی که یکی پس از دیگری دفن می‌شود

مدتی است چندین طرح بیابان‌زدایی ازاعتبارات صندوق توسعه ملی در شهرستان ریگان آغاز شده است که این امر نوید از آینده‌ای روشن در این شهرستان می‌دهد و موجب خوشحالی مردم روستاهایی شده است که می‌توانند به زندگی در روستای خود ادامه دهند.

محمد نیک‌اندام یکی از اهالی شهرستان ریگان گفت: روستای ما را شن به طور کامل احاطه کرده بود و دیگر امیدی به زندگی در آن نداشتیم اما مدتی است منابع طبیعی و آبخیزداری اقدام به کاشت نهال در اطراف روستای ما کرده است که جای تقدیر دارد.

مظفر شهیکی دیگر شهروند ریگانی تصریح کرد: شن‌های روان آسایش ما را سلب کرده بود و دیگر چاره‌ای جز ترک روستا را نداشتیم ولی منابع طبیعی اقدام به مالچ‌پاشی در کانون‌های بحرانی شن‌های روان در روستای ما کرده است که واقعا امید در دل ما زنده شد.

رحمان بمبویانی گفت: بزرگترین طرح نهال‌کاری در اطراف روستای ما در منطقه دهرضا در حال اجراست و امیدواریم با رشد درختان، روستای ما از شن‌های روان در امان بماند.

محسن حقیقی دیگر شهروند ریگانی با تقدیر از منابع طبیعی شهرستان ریگان ابراز کرد: شن‌های روان در حال پیشروی به روستای ما بودند که منابع طبیعی با حفر کانال‌هایی در حاشیه روستا از ورود آن‌ها جلوگیری کرد.

آغاز ۵ طرح بیابان‌زدایی در ریگان

مجید امیرزاده، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری ریگان اظهار کرد: عملیات مبارزه با بیابان زایی در ریگان با ۵ طرح از اعتبارات دفتر مقام معظم رهبری آغاز شده است. طرح تله رسوب‌گیر در ۳۲۰کیلومتر از عرصه‌های کانون بحران فرسایش بادی و طرح نهال‌کاری در ۶۴۰هکتار از عرصه های بیابانی شهرستان ریگان آغاز شده است که در این طرح بیش از ۲۰نفر مشغول به نهال‌کاری و آبیاری هستند. آبیاری و مراقبت از نهال‌ها در هزار و ۲۰۰هکتار از عرصه‌های بیابانی ریگان از دیگر پروژه‌های صندوق توسعه ملی است.

امیرزاده با اشاره به اینکه احداث گوراب در مسیر روان‌آب‌ها و دشت‌های سیلابی در سطح هزار و ۲۰۰ هکتار در حال اجراست، گفت: همچنین مالچ‌پاشی در ۳۰۰هکتار از عرصه‌های کانون بحران فرسایش بادی درحال اجراست. این ۵طرح با اعتباری بالغ بر ۸۰میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی برای مهار طوفان‌های شدید شن در این شهرستان پیشرفت خوبی داشته است. با اجرای هرکدام از این طرح‌ها ۲۰روستا از هجوم شن‌های روان در امان می‌مانند.

۱۶ روستا خالی از سکنه در ریگان

همچنین امین باقری، فرماندار ریگان با تقدیر از سازمان منابع طبیعی وآبخیزداری استان کرمان گفت: طرح‌های خوبی در شهرستان ریگان در زمینه مهار گردوغبار در حال اجراست. اعتباراتی که اکنون در اختیار استان قرار دارد جوابگوی بیابان‌زدایی در این شهرستان نیست. طرح بین‌المللی بیابان‌زدایی و مهار گردوغبار در شهرستان ریگان با ۶۲۰میلیارد تومان تصویب شد اما فقط یک سال اجرا شد. تا کنون گردوغبار ۱۶روستای ریگان را خالی از سکنه کرده است و۱۵۰روستا در محاصره شدید گردوغبار قرار دارند. وی خواستار توجه جدی به شهرستان کویری ریگان شد.

ریگان از جمله شهرستان‌هایی که در سال ۲۰۰ روز آن طوفانی است و حل این مشکل نیاز به چاره‌اندیشی در سطح ملی و تلاش بیش‌تر مسئولان دارد در غیر این صورت هر روز بر مشکلات مردم و مهاجرت آنها افزوده می‌شود.

کد خبر 569900

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار