​معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: در زمینه حضانت فرزندان لایحه‌ای را مطرح کرده‌ایم چون مطالبه زنانی بوده است که یا همسران خود را از دست داده‌اند و یا برای حل و فصل مسائل بسیار ساده فرزندان خود همانند گرفتن کارنامه یا حق بستری کردن نیازمند موافقت ولی او هستند.

معصومه ابتكار

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، معصومه ابتکار ​معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در نشست مجازی «بررسی فقهی حقوقی سقوط حق حضانت مادر در صورت ازدواج» اظهار کرد: به نظرم هنوز با زاویه دید قرآنی، نبوی و علوی در مورد جایگاه زنان و خانواده فاصله زیادی داریم؛ به ویژه شرایطی که امروزه در جامعه و در دادگاه‌ها با آن مواجه هستیم، نشان‌دهنده این است که مباحث ما صرفاً انتزاعی نیست، بلکه این مسائل در کف جامعه وجود دارد. 

وی افزود: لذا ما باید به عنوان بخشی از حاکمیت و شما به عنوان منابع علمی، دینی و دانشگاهی راه‌حل‌های مؤثر ارائه دهید که در عین انطباق با شرع مقدس، کارایی و اثربخشی لازم را در جامعه داشته باشد و فاصله جامعه را با اسلام ناب کم کند و جامعه احساس کند که برای معضلات مختلف فردی و اجتماعی راه حل وجود دارد. 

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری مطرح کرد: در زمینه حضانت لایحه‌ای را مطرح کرده‌ایم؛ چراکه مطالبه زنانی بوده است که یا همسران خود را از دست داده‌اند و یا برای حل و فصل مسائل بسیار ساده فرزندان خود همانند گرفتن کارنامه یا حق بستری کردن فرزند خود برای یک امر درمانی نیازمند موافقت ولی فرزند هستند و این مشکل حتی برای همسران شهدا هم پدید آمده است. لذا تشکر می‌کنم که جنبه‌های فقهی و حقوقی این قضیه را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهید. ان‌شاء‌الله فقه پویای شیعه در این زمینه، با همکاری و تلاش‌های شما کارساز باشد. 

ابتکار خطاب به آیت‌الله محمد عندلیب‌ همدانی استاد درس خارج حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالفضل موسویان استادیار دپارتمان الهیات دانشگاه مفید و محمدمهدی مقدادی عضو هیئت علمی دانشگاه مفید که در این نشست حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند، گفت: مباحث شما به ویژه در زمینه حق حضانت زنان بسیار مهم است و سیاست و رویکرد دولت هم این است که از این مباحث حمایت کند و امیدواریم این همکاری‌ها را تا پایان دولت کنونی داشته و از نظرات اساتید و صاحب‌نظران استفاده کنیم. 

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ادامه داد: درخواستم این است که جنبه کاربردی قضیه را در نظر بگیریم. نماینده معاونت زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در این نشست‌ها نیز سرکار خانم سجادی خواهند بود که مباحث را می‌شنوند؛ لذا در هر جا لازم باشد جنبه‌های کاربردی و مطالبات زنان را نیز مطرح خواهیم کرد. 

شهناز سجادی دستیار ویژه معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری نیز در این نشست اظهار کرد: یکی از موانع حق حضانت فرزندان برای مادران، ازدواج مجدد آن‌ها پس از طلاق است؛ یعنی اگر زن جوانی که بر اساس حقوق و قانون دادگاه، دارای حضانت فرزندش است ازدواج نمی‌کند یا ازدواج پنهانی انجام می‌دهد عواقب سوءاجتماعی برای وی دارد. 

وی ادامه داد: در سال ۹۱ در قوانینی که در این زمینه تصویب شد، مصلحت طفل را منبع تصمیم دادگاه برای حق حضانت تشخیص دادند؛ لذا بر اساس این قانون، مادر می‌تواند ازدواج کند، اما مواردی که در مواد ۴۱ تا ۴۵ مطرح شده به طور مشخص بیان نشده که آیا این قانون مادران ازدواج کرده را نیز شامل می‌شود یا خیر؟ 

به گفته سجادی، علی‌رغم اینکه رویکرد قانون، مصلحت کودکان شد، اما همچنان ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی برای ما مورد بحث است و در مجموع این ماده یک مزاحم برای مواد قانون حمایت از خانواده است که مصلحت کودک را ملاک قرار می‌دهد. معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز با چنین افرادی مواجه می‌شوند که بعد از طلاق دوباره ازدواج کرده‌اند و پدر، کودک را استرداد می‌دهد. بنابراین دغدغه معاونت در درجه اول شفافیت قانون و رفع ابهام از آن و سپس حذف تبعیضات علیه زنان است؛ چراکه اگر پدری ازدواج مجدد کند، حق حضانت وی ساقط نمی‌شود و این تبعیضی بین حق مادرانه و حق پدرانه است. 

سجادی در انتها گفت: این در حالی است که تجربه ثابت کرده است که کودکان در طول تاریخ بیشترین آسیب را از نامادری دیده‌اند و بعضاً شکنجه‌ها و قتل‌هایی در این زمینه رخ داده است؛ لذا در حال امکان‌سنجی فقهی هستیم که این ماده را حذف کرده و محور همان مصلحت کودک باشد و تهدیدی برای زنانی که پس از طلاق دوباره ازدواج می‌کنند، وجود نداشته باشد. 

کد خبر 569872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
  0 2
  شما اشتباه میکنید ولی فرزند پدرشونه. ولی یعنی صاحب سرپرست هیچ پدری نمی‌ذاره بچه اش پیش یه مرد اجنبی باشه کوته فکر نباشید وقتی قانون میگه درصورت ازدواج مجدد یه زنیکه حضانت فرزند ازش سلب میشه این قانون بسباربسیار درسته و باید همینطور باقی بمونه
 • مصطفی IR ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  1 1
  خانم ابتکار این لایحه بدرد خودت میخوره ، حضانت بچه باید با مادر باشه اول اینکه طلاق بسیار کم میشه دوم باید امکانات ویژه برای این مادران در نظر گرفته بشه مثل اشتغال مناسب و در امد مناسب و حمایت مناسب ، اگر دست از مرد سالاری برداریم و لایحه اینجوری باشه طلاق بشدت کاهش پیدا می کنه.
 • حسین احمدی IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
  0 2
  ببخشید درسته مادر ۹ماه تحمل میکنه سخته اما پس حق مرد بیچاره چی میشه آدم نیست چرا فقط همه جا حق رو به زن میدین چرا یکبار درد و رنج سختی مرد به چشم هیچکی نمیاد واقعا این انصافه!!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار