نخستین واحد بخار نیروگاه گازی فردوسی امروز پنجشنبه ۱۳ آذر با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری در قالب پویش هر هفته "الف-ب-ایران" در کیلومتر ۱۵ جاده مشهد - قوچان افتتاح می‌شود.

نیروگاه بخار

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی گفت: ساخت سه واحد بخار نیروگاه سیکل‌ ترکیبی فردوسی با اعتبار ۳۴ هزار میلیارد ریال در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش بهره‌وری نیروگاه‌های گازی با تبدیل آن به سیکل‌ ترکیبی در دستور کار قرار گرفت. منبع اصلی طرح‌های مربوط به احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی از محل منابع حاصل از صرفه‌جویی سوخت است.

وی افزود: بر همین اساس، قرارداد ساخت بخش بخار نیروگاه فردوسی با شرکت تولید برق توس مپنا منعقد شده است و مکانیزم بازگشت سرمایه آن از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود. با تکمیل واحدهای بخار این نیروگاه سالانه ۷۵۶ میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد شد. این نیروگاه در حال حاضر دارای ۶ واحد گازی در مجموع به ظرفیت ۹۵۴ مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار، ظرفیت این مجموعه به هزار و ۴۳۱ مگاوات و راندمان آن به حدود ۵۰ درصد خواهد رسید.

امروز در قالب پویش هر هفته "الف-ب-ایران" طرح‌های صنعت برق شامل سه نیروگاه بخار گازی، نیروگاه بادی و نیروگاه تجدیدپذیر با هزینه حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال در استان‌های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان افتتاح می‌شود. هر_هفته_الف_ب_ایران عنوان پویشی است که رضا اردکانیان، وزیر نیرو برای افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق مطرح کرده است.

در این پویش، ۲۲۷ پروژه با هزینه ۳۳ هزار میلیارد تومان تا پایان سال ۱۳۹۸ در ۳۱ استان به بهره‌برداری رسید. پویش "هر هفته_الف_ب_ایران" سال گذشته به خوبی اجرا و در هر استان هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد. امسال هم با ۲۵۰ طرح و هزینه ۵۰ هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان تا پایان سال اجرا می‌شود.

کد خبر 569851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار