یک مطالعه جدید نشان داد که مصرف داروهای ضدبارداری هورمونی دارای تاثیر حفاظتی در برخی موارد شدید آسم در زنان در سن باروری هستند.

بیماری آسم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، نتایج یک مطالعه ۱۷ ساله نشان می‌دهد زنان در سن باروری که از داروهای ضدبارداری هورمونی نظیر قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند کمتر با خطر نوع شدید مشکلات تنفسی مواجه هستند.

«برایت نوارو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره می‌گوید: «در حالی که بیماری آسم در دوره کودکی در پسران بیشتر از دختران است، اما از زمان سن بلوغ این روند تغییر کرده و شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «هورمون‌های جنسی از زمان بلوغ فعالیت خود را افزایش می‌دهند، درست زمانی که خصوصیات ریسک ابتلا به بیماری آسم بین دو جنسیت تغییر می‌کند.»

آشنایی با داروهایی که آسم را تشدید می‌کنند

در این مطالعه بیش از ۸۰ هزار زن به مدت ۱۷ سال تحت نظر بودند و محققان تاثیر احتمالی انواع مختلف داروهای ضدبارداری را بر شدت بیماری آسم آنها بررسی کردند.

نتایح نشان داد زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کردند کمتر با احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری آسم روبرو بودند.

تیم تحقیق دریافت مدت زمانی که یک زن از این قرص‌ها استفاده کرده تأثیر مهمی در اثر محافظتی آن دارد. زنانی که فقط یک یا دو سال از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده کرده‌اند، کاهش خطر آسم را تجربه نکردند. اما زنانی که بیش سه سال از این داروها مصرف کرده بودند، با خطر کمتری روبرو بودند.

قرص ضدبارداری در جلوگیری از بارداری بسیار موفق عمل می‌کنند. اما هورمون‌های موجود در این داروها فواید دیگری نیز برای سلامت دارند. این قرص‌ها باعث کاهش دردهای شکمی دوره قاعدگی، سبک شدن دوره عادت ماهیانه و کاهش خطر حاملگی خارج رحمی می‌شود. همچنین می‌توانند باعث بهبود آکنه، جلوگیری از نازک شدن استخوان‌ها، کاهش کیست‌های پستان و تخمدان و کاهش خطر سرطان آندومتر و تخمدان شوند.

کد خبر 569841

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار