رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی قم گفت: در حال حاضر ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت گیاهان دارویی است که از این مقدار حدود ۴۴۸ هکتار به گل محمدی اختصاص دارد.  

گل

به گزارش همشهری انلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا نایینی اظهار کرد: استفاده از انواع گیاهان دارویی همچون گل‌محمدی تاثیر فراوانی بر سلامت افراد دارد و به همین دلیل همواره مورد توجه بوده و کشت آن نیز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

وی افزود: قم به دلیل موقعیت جغرافیایی استان و برخورداری از مناطق گرم و خشک در کنار مناطق مرتفع و کوهستانی قابلیت کشت انواع متنوع گیاهان دارویی همچون گل محمدی را دارد و هم اکنون نیز شمار زیادی از کشاورزان استان در این بخش مشغول فعالیت هستند.

نایینی ادامه داد:‌ گل محمدی از جمله مهمترین گیاهان دارویی در قم به شمار می‌آید که سازگاری خوبی نیز با شرایط جغرافیایی استان دارد و گل محمدی کشت شده در قم از بالاترین کیفیت و استانداردهای لازم برای تولید محصولات مختلفی همچون گلاب برخوردار است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی قم گفت: همچنین کشت گیاهان دارویی مانند گل محمدی، اشتغالزایی خوبی در بخش کشاورزی استان به همراه دارد و می‌توان با ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی در کنار زمین‌های کشاورزی زیر کشت این گیاهان فرصت‌های شغلی متعددی به وجود آورد.

وی بیان کرد: توجه به بحث مکانیزاسیون برای توسعه کشت گیاهان دارویی در سطح زمین‌های کشاورزی استان بسیار موثر خواهد بود چرا که با استفاده از تجهیزات پیشرفته می‌توان در زمان کوتاه‌تر و با هزینه بسیار کمتر گیاهان را برداشت و نسبت به فرآوری آن اقدام کرد.

نزدیک به ۱۴ هزار تن در بخش کشاورزی قم فعالیت می‌کنند که در این میان بیش از یک هزار تن خانم هستند. بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی ۴۵ درصد اشتغال روستائیان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.

کد خبر 569702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار