رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آثار سوء کووید-۱۹ بر خدمات جاری سلامت به‌ویژه در حوزه ایدز گفت: هنوز ۱/۵ درصد مبتلایان ایدز از بیماری خود اطلاع ندارند.

ایدز

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در نشست روز جهانی ایدز گفت: هنوز ۱.۵ درصد مبتلایان به این بیماری از ابتلای خود آگاه نیستند. همچنین حداقل ۱.۳ درصد مبتلایان بخصوص کودکان و نوجوانان در طول پاندمی کووید-۱۹ در مقاطعی پیشگیری و درمان خود را رها کرده اند.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۲ درصد مبتلایان جدید از میان جمعیت‌های کلیدی بوده اند، افزود: حتی قبل از پاندمی کووید-۱۹ هم پیشرفت‌ها در زمینه این بیماری راکد شده بود. اهداف ۹۰-۹۰-۹۰ (بخصوص ۹۰ درصد اول) پیشرفت چندانی نداشته است و دچار رکود شده است.

گویا همچنین به عوارض سلامتی، اقتصادی و اجتماعی درازمدت کووید-۱۹ در افراد مبتلا به عفونت HIV اشاره کرد و گفت: گروه های آسیب پذیر در معرض آسیب بیشتری قرار گرفته اند. آثار سوء اقتصادی و اجتماعی کووید -۱۹ بیشتر از همه، افراد آسیب پذیر و جمعیت های کلیدی را هدف قرار داده است و لازم است آن ها را دریابیم.

بیشتر بخوانید: 

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین گفت: کووید-۱۹ بر خدمات جاری سلامت به خصوص افراد مبتلا به HIV (کاهش دسترسی به خدمات، از هم گسیخته شدن خدمات مراقبت و درمان) آثار سوء داشته است. با توجه به تداوم موج های جدید کووید-۱۹، اگر HIV و TB در طی پاندمی به درستی مدیریت نشود، مرگ های ناشی از این دو بیماری دو برابر می شود.

وی همچنین گفت: در بسیاری از مناطق جهان خدمات اساسی پیشگیری از HIV مثل PMTCT و کاهش آسیب به شدت آسیب دیده است. تعداد کودکان مبتلا افزایش یافته است و انجام تست با محدودیت جدی مواجه شده است. خدمات Mental health در بعضی مناطق جهان متوقف شده است. در مجموع سقوط کیفیت خدمات یک واقعیت است که باید آن را جدی گرفت.

وی تاکید کرد: همه گیری کووید-۱۹ فعلا ادامه داشته و آثار سوء اقتصادی و اجتماعی آن افزایش می یابد. ما نیاز داریم برای محافظت اقتصادی و اجتماعی از جمعیت های کلیدی در طی این پاندمی ابتکارات جدیدی در پیش بگیریم.

گویا ادامه داد: یکی از تبعات اقتصادی کووید-۱۹ بر HIV کاهش ذخایر تشخیصی و دارویی در کشور به خصوص کشورهای فقیر است و این پیامد آثار مخرب فراوانی در پی خواهد داشت. مطالعات مدلسازی نشان داده که ۶ ماه کمبود ذخایر دارویی HIV میزان مرگ و میر ناشی از عفونت را در بعضی کشورها به دو برابر می رساند.

وی همچنین گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته علی‌رغم پیامدهای بسیار سنگین کووید-۱۹ بر بسیاری از برنامه های سلامت اجازه ندهد هیچ گونه وقفه ای در برنامه ها به خصوص برنامه بسیار مهمی مثل TB-HIV، مالاریا، بیماری های غیرواگیر و ... رخ دهد.

گویا با تاکید بر لزوم جهش در پاسخ دهی به موارد بیماری گفت: اجازه نخواهیم داد هیچ گونه وقفه ای در برنامه پاسخ ما به HIV رخ دهد. سرمایه گذاری خود را برای پاسخ به HIV افزایش خواهیم داد. همچنین ابتکارات جدید پیشگیری، تشخیص و درمان را مورد استفاده قرار خواهیم داد. برای خدمات درمانی Multi months dispensing حق انتخاب را به PLHIV خواهیم داد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: همچنین کودکان، زنان، نوجوانان، خانم های باردار و جمعیت های کلیدی اولین اولویت های ما هستند. ابتکارات جدید را در آموزش و اطلاع رسانی و پیشگیری و درمان به کار خواهیم گرفت و همکاری های خود را با سایر سازماهای دولتی، غیردولتی و NGO ها و جامعه مدنی گسترش خواهیم داد. هر روز بیشتر از دیروز روی پیشگیری سرمایه گذاری می کنیم؛ چراکه عضو ائتلاف پیشگیری جهانی هستیم و تلاش می کنیم برای دیگران الگو باشیم.

گویا در پایان تاکید کرد: از داروهای جدید پیشگیری استفاده می کنیم؛ داروهای طولانی اثری که بررسی ها نشان داده تا ۹ برابر در کاهش ابتلا بخصوص در خانم ها موثر بوده اند.

کد خبر 569447

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار