خودروهای مونتاژی از کانال میلیاردی عقب کشیدند. رصد مونتاژی‌هایی که در تعطیلات فعلی بازار ارزیابی آنها امکانپذیر است نشان می‌دهد که قیمت این خودروها در بازار در محدوده ۳۶۰ تا ۹۹۰ میلیون تومان معامله شدند.

خودرو هوم پیج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از اقتصادنیوز، ریزش قیمت در بازار مونتاژی ها در حالی رقم خورد که حدود دو هفته پیش (۲۵ آبان) این خودروها سقف قیمتی یک میلیارد تومان در بازار را شکسته بودند و قیمت برخی از این خودرو در بازار به بالای یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان رسیده بود. افت قیمت خودرو در بازار در حالی رقم خورد که کشور در حال سپری کردن تعطیلات دو هفته است، اما این تعطیلات نیز نتوانست بازار خودرو را تعطیل کند و نگاهی به سایت های آنلاین نشان دهنده آن است که فعالان این بازار زیرپوستی در حال فعالیت هستند و معاملات با مبایعه نامه انجام می شود و خریداران برای دریافت سند و پلاک تا اتمام تعطیلات باید منتظر بمانند.

  • دلایل افت قیمت

برخی از فعالان بازار خودرو اثرات روانی جریانات سیاسی بر نرخ ارز و افت آن را دلیل کاهشی شدن بازار خودرو می دانند و برخی دیگر معتقدند طرح پیشنهادی بهارستان نشین ها در خصوص ساماندهی بازار خودرو که در آن آزاد شدن واردات خودرو نیز مدنظر قرار گرفته نیز بر روند نزولی شدن بازار اثر گذار بوده و موجب شده تا در کنار خودروهای پرتیراژ داخلی مونتاژی ها نیز افت قیمت در بازار را تجربه کنند. طرحی که موجب شد تا خودروها از پارکینگ ها خارج شوند و این امر انتظار برای عرضه بیشتر خودرو را به همراه داشت و در نزولی شدن بازار خودرو اثرگذار بوده است.

اما شاید بتوان احتمال بازگشت شرکای خودروسازان به کشور را یکی از عوامل مهم در افت قیمت مونتاژی دانست. رفع تحریم ها به طور عام و رفع تحریم ها در صنعت خودرو به طور خاص با توافق نامه موسوم به برجام و در یک کلام جابجایی خوش بینی با بدبینی نسبت به آینده را از دیگر عوامل افت قیمت در بازار خودرو عنوان کرد. برخی معامله گران تصور می کنند با احیای برجام توافق های اقتصادی ناشی از آن نیز احیا می شود. در این چارچوب تصور می شود خودروهایی که پس از این توافق به صورت مونتاژی وارد بازار ایران شد و قطعات آن از سوی برخی شرکت های اروپایی و آسیای شرقی تامین می شد مجددا تولید شود. عرضه این خودورها پس از خروج آمریکا از برجام به دلیل خروج تدریجی شرکای خودروسازان از ایران مختل شد. این اتفاق رشد قیمت مونتاژی ها را  به همراه داشت؛ اما با تغییر قدرت سیاسی در آمریکا و احتمال بازگشت شرکای خودروسازان  یا باز شدن پای شرکای جدید به کشور این روزها شاهد نزولی شدن قیمت خودروهای مونتاژی در بازار هستیم.  

  • قیمت هایما در بازار

«هایما» خودروی چینی که آبان سال جاری تولید آن در ایران خودرو متوقف شد، در رده خودروهای چینی لوکسی قرار دارد که طرفداران بسیاری دارد، ایران خودرو اعلام کرد که امکان ارسال قطعات منفصله این خودرو به ایران فراهم نیست و  این امر موجب شد تا تولید این خودرو متوقف شود. براساس رصد بازار امروز «S۷ هایما» اتومات در مدل ۹۹ با قیمت ۶۵۱ میلیون تومان در بازار قیمت خورده این در حالی است که این خودرو حدود دو هفته پیش (۲۵ آبان) با قیمت  ۸۱۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش شده بود.

  « S۵هایما» با گیربکس CVT مدل ۹۹ نیز امروز ۵۸۰ میلیون تومان داد و ستد شد؛ ‌ این خودرو حدود دو هفته پیش قیمتی برابر با ۷۷۰ میلیون تومان داشت.

  • قیمت نیو مزدا ۳ در بازار

مزدا ۳ جدید در سال ۱۳۸۹ توسط گروه بهمن در ۲ نوع سدان و هاچبک عرضه شد. این خودرو تا سال ۱۳۹۸ در خط تولید گروه بهمن قرار داشت. با وجود توقف تولید این خودرو هنوز در بازار می توان مدل کار نکرده آن را پیدا کرد. براساس رصد بازار مزدا نیز دو هفته پیش با قیمتی درحدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون خرید و فروش می شد اما امروز قیمت آن به زیر یک میلیارد رسید، ارزیابی بازار نشان می دهد که رنگ سربی این خودرو با قیمت ۹۰۰ میلیون و رنگ سفید آن نیز با قیمت ۸۷۰ میلیون تومان در بازار معامله شده است.

  • قیمت پژو ۲۰۰۸  در بازار

پژو ۲۰۰۸  یک خودروی خانوادگی چندکاره، در کلاس SUV های جمع و جور است که توانسته در بازار ایران طرفداران بسیاری را به خود جلب کند. افزایش تقاضا در بازار برای  این خودرو موجب نجومی شدن قیمت این خودرو در بازار شد، بطوریکه دو هفته پیش پژو ۲۰۰۸  مرز یک میلیارد تومان را رد کرد. پژو ۲۰۰۸  در زمان ورود به بازار ایران قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان داشت. افت قیمت این روزهای بازار خودرو شامل این خودرو نیز شد بطوریکه پژو ۲۰۰۸ مدل ۱۳۹۸  با رنگ سفید در بازار با قیمت ۸۲۰میلیون و با رنگ مشکی با قیمت۹۶۰ تومان در بازار خرید و فروش شد.

جک از دیگر خودروهای چینی در بازار است که مدل شاسی بلند آن طرفداران بسیاری دارد. مدل ۹۹ « G۴ جک» که در رده های خودروهای سدان قرار دارد با قیمت ۳۶۰ میلیون تومان در بازار داد و ستد شد این در حالی که دو هفته پیش این خودرو قیمتی در حدود ۴۳۰ میلیون تومان به خود گرفته بود. « S۳ جک» نیز امروز در بازار ۵۲۰ میلیون تومان قیمت خورد و به این طریق نسبت به دو هفته پیش افت قیمت ۵۰ میلیون تومانی را تجربه کرد.

  • تیگو ۷ در بازار 

چری تیگو ۷ توسط شرکت مدیران خودرو عرضه شده است. تیگو ۷ بزرگترین شاسی بلند خانواده تیگو به شمار می آید. این خودرو چینی نیز در بازار با قیمت ۹۹۰ میلیون تومان معامله شد این در حالی است که این خودرو دو هفته پیش در کانال یک میلیاردی قرار داشت و با قیمت یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد.

کد خبر 568982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار