مجموع نظرات: ۱
یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸
۰ نفر

استان اصفهان با حدود ۱.۵ میلیون دستگاه موتورسیکلت بنزین‌سوز، یکی از ۳ استان ایران با بیشترین موتورسوار است و بیش از نیمی از این موتوسواران در کلانشهر اصفهان تردد می‌کنند.

موتورسیکلت‌های توقیفی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا محمدی، رئیس اداره پلیس راهور استان اصفهان گفت: رفع بحران تصادفات موتورسواران در سطح شهر اصفهان نیازمند فرهنگسازی صحیح اجتماعی در درون خانواده‌ها از مسئله استفاده صحیح افراد از وسیله‌ای به نام موتور است. بی‌توجهی‌های والدین نسبت به استفاده ناصحیح فرزندشان از موتور باعث شده تا پارکینگ‌های توقیف موتور اداره پلیس راهور اصفهان اشباع شود.

وی افزود: متخلفان موتورسوار در سطح شهر خود را مقید به قانون نمی‌داند و از طرف دیگر برخورد قانونی پلیس با این افراد به دلیل نبود ساز و کار لازم کمی دشوار است. پلیس راهور تاکنون برای جلوگیری از تخلفات موتور سواران در سطح شهر محدودیت‌هایی را وضع کرده که متاسفانه همکاری نکردن مردم با این طرح‌ها و از سوی دیگر گلایشان از نحوه برخورد با متخلفین و در نهایت درگیری متخلفان با مامورین پلیس باعث شد تا این طرح‌ها هیچ اثری در کاهش تصادفات موتور سواران ایفا نکند.

احمد رضایی، رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی استان اصفهان نیز در این باره گفت: باید در نظر داشت که استفاده از کلاه ایمنی می‌تواند ۹۰ درصد در تصادفات موتورسواران در سطح شهر جلوگیری کند.آمارها نشان می‌دهند مناطق شمال و کلانشهر اصفهان بیشترین موتورسوار را دارد که باید مراحل ساماندهی و جلوگیری از افزایش حوادث در این مناطق اجرا شود. در مورد جلوگیری از تصادفات ناشی از موتورسواران متخلف در سطح شهر اصفهان اقدامات مختلف فرهنگی و هنری را در دست اجرا قرار دادیم. 
وی افزود: نصب ۳۰۰ بنر شهروندی با موضوع اهمیت دادن به استفاده از کلاه ایمنی هنگام سوار شدن بر موتور در مناطق ۱۵ گانه شهر اصفهان اولین گام طرح‌های فرهنگی دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان بود. همچنین علاوه بر نصب بنر برگزاری مانورهای بحران‌های اجتماعی ناشی از تخلفات موتورسواران در سطح شهر در کلانشهر اصفهان از دیگر اقدامات این سازمان‌ها بوده که اجرایی شده است. 

رضایی ادامه داد: سازمان‌هایی همچون پلیس راهور، شهرداری، استانداری و خدمات شهری در اجرای این طرح‌های فرهنگی مشارکت مستقیم داشتند. اجرای این اقدامات از اواخر تابستان کلید خورده و همچنان ادامه دارد. از سوی اداره پلیس راهور استان اصفهان بیش از صد کلاه ایمنی به موتور سواران متخلف هدیه شد تا علاوه برکاهش تصادفات فرهنگسازی مثبتی هم در این زمینه شکل گیرد. برای انجام چنین طرح‌هایی بیش از ۵۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.
 
۵۶ درصد قربانیان تصادف در اصفهان موتورسواران هستند

غفور راستین، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۹۷ هزار مورد امداد بیمارستانی صورت گرفته که ۱۴ هزار مورد امدادرسانی مربوط به حوادث تصادفی و ترافیکی موتورسواران در سطح شهر بوده است. متاسفانه ۵۶ درصد حوادث و تصادفات در سطح شهر اصفهان مربوط به موتورسواران است و این طور که آمارها نشان می‌دهند میانگین در روزهای تعطیل هر ۳۰ دقیقه یک موتور سوار بر اثر تخلفات رانندگی دچار سانحه شده است.

کد خبر 568698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار