سپاه پاسداران برنامه‌ای کاملا جدید برای شلیک موشک‌های خود دارد.

مزرعه موشکی

به گزارش همشهری‌ آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در اواسط تابستان بود که انتشار فیلمی کوتاه از شلیک موشک‌های بالستیک در رزمایش پیامبر اعظم (ص) و توئیت حساب کاربری منتسب به سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توجه همه رسانه‌های داخلی و خارجی را به خود جلب کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این فیلم خبر از شلیک موشک‌های بالستیک دفن شده در اعماق زمین داد و در توئیتی نوشت: رویش موشک‌های بالستیک دفن شده در اعماق زمین در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۴؛ "نام ومشخصات این موشک محرمانه است".

جدیدترین خبرها و رویدادها را در اینستاگرام همشهری آنلاین بخوانید (کلیک کنید)

آری؛ سپاه پاسداران  موشک‌های بالستیک ناشناخته‌ای را از اعماق زمین با موفقیت شلیک کرد. کاری که برای اولین بار توسط یک نیروی نظامی در دنیا انجام می‌گرفت. سپاه بدون استفاده از سکوها و لانچرها و تجهیزات مرسوم، این موشک‌های مدفون شده را شلیک و اهداف از پیش تعیین‌شده را با دقت بالایی مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد. شاید بتوان نیروی هوا فضای سپاه پاسداران را یکی از نیروهای نوآور کشورمان بدانیم. نوآوری هایی که دوست و دشمن را به تعجب وا داشته؛ روزی ساخت شهر موشکی؛ روزی لانچرها و سکوهای متحرک پرتاب  و حالا هم امروز شلیک موشک از دل خاک.

 سال‌ها قبل هم جمهوری اسلامی ایران با شهر موشکی خود که در اعماق زمین قرار داشت خبرساز شده بود؛ ایران یکی از معدود کشورهای جهان با توانایی ساخت و پرتاب موشک از سیلوهای زیرزمینی است که این پیشرفت‌ها همه و همه حاصل تحریم‌هایی است که قرار بود ما را عقب بیندازد؛ اما نه تنها عقب نینداخت، بلکه سکویی شد برای جلو رفتن؛ آن هم با سرعتی باورنکردنی.

 توان موشکی جمهوری اسلامی ایران از سال‌ها قبل محل بحث و جنجال بوده و دشمنان با ابزارهای مختلفی که در اختیار دارند همواره تلاش کرده‌اند علاوه بر اعمال فشار با تحریم، راهکارهای دیگری مانند خرابکاری صنعتی، تمرکز بر نقاط ضعف، ترور دانشمندان و پیدا کردن اماکن و نقاط پایگاه‌های موشکی ایران را هم دنبال کنند تا در صورت بروز جنگ احتمالی، بتوانند با ضربه زدن به پایگاه‌های موشکی ایران، آن را از کار انداخته و برگ برنده ایران را از چرخه عملیاتی خارج کنند.

 در مزرعه موشکی موشک‌های بالستیک درون یک کپسول پرتاب عمودی موشک قرار می‌گیرند و سپس این کپسول درون گودالی در زمین قرار می‌گیرد و روی آن را با خاک پر و یا به عبارتی آن را دفن می‌کنند. موشک‌های سپاه پاسداران از سامانه پرتاب عمودی شلیک گرم استفاده می‌کنند؛ به طوری که در ثانیه‌های نخست شلیک، ابتدا گاز و آتش حاصل از احتراق موتور موشک از دریچه‌های تخلیه فوقانی، خاک‌های ریخته شده به روی کپسول را کنار می‌زند و مسیر حرکت به بیرون از کپسول را باز خواهد کرد. 

 شهرهای موشکی سپاه پاسداران که چالشی بزرگ برای غرب بودند؛ حالا با وجود مزرعه موشکی در حاشیه قرار می گیرند و این یعنی غوز بالا غوز برای آمریکا و دار و دسته‌اش. زیرا اگر تاکنون آنها با استفاده از پایش تصاویر ماهواره‌ای و رصد تحرکات و جابجایی لانچرهای شلیک قادر به کشف محل استقرار و شلیک موشک‌های بالستیک و یا پایگاه‌ها، شهرهای موشکی زیرزمینی و یا مراکز موشکی بودند، از این پس به دلیل آنکه کوچک‌ترین اثر و یا ردی از کپسول‌های شلیک موشک مدفون شده در زمین وجود ندارد، قادر به کشف مکان دپو و شلیک موشک‌های بالستیک نخواهند بود و این یعنی هر لحظه و هر جا احتمال خراب شدن موشک‌های ایرانی روی سر دشمنان.

 نکته مهم در مزرعه موشکی سپاه پاسداران ایجاد تغییر تاکتیک شلیک های زیر زمینی بود. در این مدل خبر از لانچر و سیستم های مرسوم پرتاب موشک و البته عوامل انسانی نبود. در حقیقت موشک ها درون خاک دفن شده و سپس با یک دستور از راه دور پرتاب شدند.  نکته مهم دیگر در مورد موشک‌های پرتاب شده از درون خاک این است که روکش و حفاظی جدید برای این موشک‌ها تعبیه شده؛ زیرا اگر این گونه نباشد فعال شدن سیستم پیشران به هیچ وجه ممکن نیست؛ زیرا در صورت تماس موشک‌ها با خاک و دفن بودن آنها در زیر خاک در حالت آماده باش ؛ موشک‌ها به سرعت آسیب می بینند و احتمال خطا و خودکشی موشک در همان نقطه شلیک بسیار بالا می‌رود.

 با این تفاسیر همه جای کشور می تواند مزرعه موشکی سپاه پاسداران باشد؛ موشک‌هایی که زیز زمین دفن می شوند و در صورت نیاز از همان محل دفن خود به سمت هدف شلیک می‌شوند؛ موشک‌هایی که منتظر هستند تا دشمنان شیطنت کنند؛ دشمنانی که باید بگردند و بگردند و بگردند تا موشک‌های آماده شلیک را پیدا کنند.

کد خبر 568664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار