ترور ناجوانمردانه و کور شهید "محسن فخری‌زاده" دانشمند شهید صنعت دفاعی کشوربا موجی از محکومیت در میان کشورهای مختلف روبه رو شد و همگان اذعان کردند که این اقدام نمی‌تواند مانع از پیشرفت صنعت هسته‌ای ایران شوند.

محسن فخری‌زاده

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از  ایرنا، تروریست های بیگانه عصر جمعه هفتم آذر ماه جاری با کمین در بلوار مصطفی خمینی شهر آبسرد دماوند در شرق تهران در مسیر خودروی حامل شهید فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در عملیاتی انتحاری و مسلحانه، وی را به شهادت رساندند.

در نتیجه این تیراندازی‌ و انفجار، فخری زاده به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد اما با توجه به شدت جراحات وارده، در بیمارستان به شهادت رسید.

بسیاری از کشورها به این اقدام تروریستی واکنش نشان داده وخواستار شناسایی و مجازات عاملان این اقدام شدند.

سازمان ملل متحد

"استفان دوجاریک" سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در قبال ترور شهید «محسن فخری‌زاذه گفت: ما هرگونه ترور یا قتل خارج ار قانون را محکوم می‌کنیم.

وی افزود: ما همچنین خواستار خویشتنداری و لزوم جلوگیری از هر اقدامی که به تشدید تنش در منطقه منجر شود، هستیم.

اتحادیه اروپا

سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه با صدور بیانیه‌ای ترور شهید فخری زاده دانشمند ممتاز هسته‌ای و صنعت دفاعی ایران را اقدامی جنایتکارانه خواند.

این بیانیه می‌افزاید: این یک اقدام مغایر اصول احترام به حقوق بشر اتحادیه اروپاست و نماینده عالی آن مراتب تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان ابراز داشته و برای مجروحان آرزوی بهبودی می‌کند.

قطر

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر روز شنبه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان ضمن محکوم کردن ترور فخری‌زاده، این اقدام را ریختن هیزم بر روی آتش [تشدید تنش‌ها در منطقه] دانست.

وی تاکید کرد: انجام چنین اقداماتی در حالی انجام شده که منطقه و جامعه جهانی به دنبال یافتن راه‌هایی برای کاستن از تنش‌ها و بازگشت به میز گفت‌وگو و راهکارهای دیپلماسی است.

سوریه

فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه نیز روز شنبه ضمن محکوم کردن اقدام جنایت‌کارانه ترور فخری‌زاده تاکید کرد که ایران قدرت مقابله با چنین جنایت‌هایی را دارد که رژیم صهیونیستی پشت آن است.

وی افزود:‌ سوریه برای مقابله با این اقدامات مذبوحانه که هدف از آن تضعیف و نابودی پیشرفت و توانایی‌های علمی و ملی است، ‌ در کنار مردم و رهبری ایران ایستاده است.

ترکیه

وزارت امورخارجه ترکیه نیز شنبه شب با صدور بیانیه‌ای ترور شهید "محسن فخری‌زاده" دانشمند هسته‌ای و دفاعی ایران را محکوم کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه آمده است: ما از کشته‌شدن دانشمند ایرانی محسن فخری‌زاده بر اثر حمله مسلحانه متأثر شدیم و این اقدام شنیع را محکوم می‌کنیم و به دولت ایران و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گوییم.

ترکیه اعلام کرد: آنکارا با هر اقدامی که صلح و آرامش منطقه را برهم می‌زند، مقابله می‌کند و تمام انواع تروریسم فارغ از عامل و هدف این اقدام را مردود می‌داند.  

ونزوئلا

وزارت امور خارجه ونزوئلا روز شنبه در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن ترور شهید فخری زاده» خواستار پایبندی تمام کشورها به حقوق بین الملل و امنیت و صلح جهانی شد.

کاراکاس صمیمانه‌ترین همدردی خود را به مردم و دولت ایران در برابر چنین اقدام ناجوانمردانه‌ای ابراز داشته و «خورخه آرئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در صفحه کاربری خود در توئیتر، فقدان این شخصیت والای علمی را به ملت ایران تسلیت گفت.

دولت جمهوری بولیواری ونزوئلا با انتقاد شدید از تمام اقدامات تروریستی در هر نقطه از جهان، اعلام کرد: وحشیگری و ترور را نمی‌توان بر روابط بین‌الملل تحمیل کرد.

بلژیک

وزارت امور خارجه بلژیک شنبه شب ترور فخری‌زاده شهید صنعت دفاعی کشور در شرق تهران را محکوم کرد.

در پیام توییتری این وزارتخانه بلژیک آمده است: ما اقدام‌های خشونت‌آمیز در آبسرد ایران را محکوم کرده و خواستار احترام به حقوق بشر هستیم که به شدت از آن دفاع می کنیم.

آلمان

وزارت امور خارجه آلمان به دنبال شهادت فخری زاده بدون آن که این اقدام شنیع را محکوم کند، تنها از همه طرفها خواست تا از هرگونه اقدامی که منجر به تشدید بیشتر اوضاع می‌شود خودداری کنند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت، ترور [شهید] فخری زاده دوباره اوضاع را در زمانی که باید از چنین تنشی خودداری کرد، بدتر کرده است.

رژیم صهیونیستی

درحالی که تمام شواهد و قراین بیانگر دست داشتن سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در ترور شهید "محسن فخری‌زاده" دانشمند برجسته و ممتاز هسته‌ای ایران است، «زاخی هانگبی» وزیر شهرک سازی رژیم صهیونیستی می گوید که تل آویو هیچ اطلاعی از ترور این دانشمند هسته ای نداشته است.

در همین حال "یووال اشتاینتس" وزیر انرژی رژیم صهیونیستی و عضو دیگر حزب لیکود نیز با تکرار سخنان هانگبی گفت که وی نیز نمی‌داند چه کسی [شهید] فخری‌زاده را ترور کرده است.

جدیدترین خبرها و رویدادها را در اینستاگرام همشهری آنلاین بخوانید (کلیک کنید)

در همین زمینه:

کد خبر 568650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار