وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا از الزام همراه داشتن کارت ملی برای اخذ خدمات در دستگاه‌های دولتی خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در تشریح نتایج اجرای یک هفته از طرح هوشمند مدیریت کرونا گفت: بحمدالله یک هفته‌ای که این طرح اجرایی شده اتفاقات خوبی در کشور رقم خورده است. اولین آنها اینکه همه دستگاه‌های اجرایی و متولی این طرح که بیش از 15 دستگاه اجرایی شامل نیروی انتظامی، صداوسیما، وزارت بهداشت و... هستند، همه یکدیگر را به طور کامل و دقیق پیدا کرده و هماهنگی لازم ایجاد شده از سوی دیگر دستگاه‌ها با وظایف خود آشنا و هدف به طور کامل مشخص شده و هم‌افزایی خوبی شکل گرفته که نتایج آن نیز خود را نشان داده است.

وی افزود: برای اجرای این طرح در ابتدا ارزیابی‌ای از گذشته باید انجام می‌شد تا نقاط ضعف و قوت مشخص می‌شد. 38 جلسه ستاد ملی حدود 350 مورد مصوبه به همراه داشت که همگی مورد بررسی قرار گرفت و گزارش دستگاه‌ها نیز اخذ و پس از بررسی متناسب با همگی اینها برنامه‌ریزی انجام شد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا ادامه داد: یک قسمت از این طرح محدودیت‌ها بود و حدود هفت حلقه در این طرح وجود دارد که همه باید با هم اجرا شوند. همگی این هفت حلقه با هم به پیش رفته البته قوت و ضعف متفاوتی داشته است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که حدود 60 شهر مسیر خود را از وضعیت قرمز به نارنجی سوق داده‌اند و بستری‌ها نیز در حال کاهش است. گزارش 160 شهر قرمز روند رو به کاهش را نشان می‌دهد و در بسیاری از استان‌ها همانند بوشهر که تقریبا فوتی‌ها به صفر رسیده نشان‌دهنده ایجاد شرایط بهتر است.

وزیر کشور با تاکید بر نقش مشارکت و همکاری مردم در اجرای دقیق طرح گفت: درخصوص کنترل تردد از ساعت 21 تا 4 صبح در پیش‌بینی‌ها تصور می‌کردیم در مرحله اول 60 درصد مردم این محدودیت را رعایت می‌کنند ولی در اجرای آن بیش از 80 درصد مردم خودشان این محدودیت را رعایت کردند و در مورد افرادی که رعایت نکردند بیش از 50 هزار مورد تذکر داده شده است. در مرحله اول جریمه انجام نشده و تذکر داده شده است. در محدودیت تردد بین شهری نیز براساس آماری که نیروی انتظامی اعلام کرده است 82 هزار و 892 نفر در اجرای این طرح به کار گرفته شده‌اند و 3579 نقطه کنترل شده است. 26 هزار و 500 خودرو نیز در شهرهای قرمز جریمه شده‌اند. در اصناف نیز هماهنگی بسیار خوبی ایجاد شد.

دراین‌باره ببینید؛

وی افزود: در شرایط غیرکرونایی و زمانی که مردم آمادگی نداشته باشند و اصناف میل به همکاری نداشته باشند اگر همه نیروی قهریه را نیز به کار بگیریم تنها 10 درصد اصناف را می‌توان تعطیل کرد اما الان بیش از 80 درصد در حوزه اصناف همکاری داشته‌اند و این در شرایطی است که تعطیلی آنها هزینه‌هایی را برایشان در بر دارد که البته این موضوع نیز در دستورکار دولت قرار گرفته است.

رحمانی فضلی ادامه داد: از 80 میلیون نفر جمعیتی که در کشور وجود دارد 800 هزار نفر مبتلا شده‌اند. حتی اگر این رقم را دو برابر یعنی یک میلیون و 600 هزار نفر در نظر بگیریم تنها دو درصد از جمعیت کشور مبتلا هستند و همه این کارها برای این افراد است و 97 درصد به این بیماری مبتلا نیستند اما اگر این دو درصد را کنترل نکنیم این بیماری تسری پیدا می‌کند لذا خود مردم باید به صورت دقیق رعایت پروتکل‌ها را در دستورکار قرار دهند. به شکلی که نخست مبتلایان با کوچکترین علامت مراجعه کنند و تست بدهند. خوشبختانه هفته قبل اولین محموله تست‌های سریع تحویل وزارت بهداشت شد و بین بیمارستان‌ها و مراکز مختلف توزیع شده است.

وی تاکید کرد: مرحله دوم رعایت سایر مردم است که دستورالعمل‌های عمومی همانند خودداری از ترددهای غیرضروری و استفاده از ماسک را انجام دهند.

وزیر کشور درخصوص ایجاد ترافیک قبل از اجرای محدودیت تردد از ساعت 21 نیز گفت: نفس تردد در شهر در اجرای این محدودیت خیلی مدنظر نیست. هرچند که اثر دارد. تردد شبانه حلقه تکمیلی برای سایر اقدامات بود. یعنی با تعطیلی اصناف در روز پیش‌بینی می‌شد مردم به شب‌نشینی و دورهمی بروند لذا این محدودیت اجرا شد و آثار خوبی نیز داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر به روسای ادارات این اختیار داده شده است که حتی کمتر از یک سوم نیروها را به کار بگیرند. در مورد ترافیک اتوبوس و مترو نیز تلاش کردیم اتوبوس‌های اضافی را از دستگاه‌های مختلف همچون نیروهای مسلح به اتوبوس‌های شهری اضافه کنیم و واگن‌های موجود در گمرک را آزاد کنیم و به ناوگان موجود اضافه کنیم. در کنار این موارد در این هفته اقدام خوبی انجام شد که مخابرات با همکاری وزارت بهداشت و وزارت راه و شهرسازی در حوزه خرید بلیت اتوبوس، هواپیما و قطار رهگیری الکترونیک را اجرایی کردند که نشان داد عدد بالایی از مراجعات افراد مبتلا به کرونا بودند که ضمن شناسایی آن، از سفرشان نیز جلوگیری شد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی کرونا تاکید کرد: امروز در ستاد تصویب شد که همه کسانی که به ادارات مراجعه می‌کنند برای اخذ خدمات باید کارت ملی داشته باشند به این ترتیب ورودی‌ها کنترل و کسانی که مبتلا هستند به آنها خدمات داده نخواهد شد. ضمناً به قرنطینه نیز فرستاده خواهند شد. این موضوع در مورد اتوبوس‌های شهری نیز اجرایی خواهد شد.

کد خبر 568616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار