کشف اسکلت‌هایی در جریان کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید، گمان‌های بسیاری را درباره چگونگی وقوع رویدادهای تاریخی در این مجموعه رقم زد؛ اما رسیدن به پاسخ‌های دقیق در گرو ارسال نمونه‌های استخوانی به خارج از کشور است که به نظر می‌رسد تا به امروز در پیچ‌وخم‌ فرایندهای اداری مانده است.

كشف استخوان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کشف ۹ اسکلت انسانی و یک اسکلت حیوانی متعلق به سگ‌سانان در بخش جنوبی آبراهه خاوری دروازه ناتمام در بیست و ششم مردادماه ۱۳۹۹، چشم‌ها را به این یادمان تاریخی هخامنشیان خیره کرد و گمانه‌هایی درباره رویدادهای مربوط به تصرف تخت‌جمشید و آتش‌سوزی آن، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد.

این استخوان‌ها در جریان فصل چهارم کاوش دریچه‌های دفع آب‌های سطحی یافت شدند، در پی اقدامی که با هدف بازگشایی دریچه‌های بسته شده موجود در حیاط خاوری کاخ آپادانا و حیاط شمالی کاخ هدیش صورت گرفته بود تا هدایت و تخلیه روان‌آب‌های سطحی را در فصل بارش ممکن سازد.

از همان روزها صحبت‌ها بر سر امکان ایجاد ظرفیت‌های تازه‌ در سایت جهانی تخت‌جمشید با کشف این استخوان‌ها قوت گرفت؛ چراکه روایت پشت آن‌ها، رازهای بسیاری را از تاریخی که تاکنون ناگفته مانده، فاش می‌کند.

پژوهشگران طی نشست‌های خبری متعدد عنوان کردند که شکل قرارگیری این استخوان‌ها نشان می‌دهد احتمالا این افراد تدفین نشده‌اند؛ بلکه در جریان زد و خوردی که ممکن است به حمله اسکندر مقدونی به ایران مربوط باشد، کشته شده و در آبراهه‌ها رها شده‌اند.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری بر ضرورت همکاری‌های بین‌المللی برای معرفی پژوهش‌های تخت‌جمشید در عرصه جهانی تاکید کرد و گفت: تاثیر مهم این تعاملات، انعکاس یافته‌های علمی در منظومه‌ای جهانی است که دستاوردی ارزشمند برای میراث فرهنگی کشور به‌شمار می‌رود.

محمد بهشتی افزود: نباید از نظر دور داشت پژوهشی که منجر به کشف بقایای استخوانی اخیر شده، جدید است و تا به پختگی برسد و با دیگر پژوهش‌ها سنجیده شود و درنهایت به‌صورت قطعی بتوان درباره آن‌ها سخن گفت، روندی زمان‌بر خواهد داشت؛ از همین رو باید مراقب باشیم که دچار نگاه روزمره به آن‌ها نشویم.

همچنین روح الله شیرازی، رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور نیز در نشستی خبری که در شهریورماه ۹۹ در تخت جمشید پیرامون یافته‌های تازه در آبراهه‌ها برگزار شد، عنوان کرد که یافته‌های اخیر به روشن شدن بخشی از تاریخ تخت‌جمشید کمک خواهد کرد.

سرپرست گروه کاوش آبراهه‌های تخت جمشید عنوان کرد: پس از کشف یافته‌های استخوانی در آبراهه‌های تخت جمشید و براساس مکاتباتی که صورت گرفت، مقرر شد تاریخ‌گذاری و پیوندهای ژنتیکی داده‌های استخوانی با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و یک موسسه خارجی انجام شود.

علی اسدی با تاکید بر اینکه بخش مهمی از نتایج گزارش کاوش فصل چهارم آبراهه‌ها به فرستادن نمونه‌های آزمایشگاهی به خارج از کشور بستگی دارد، گفت: اعلام نتایج دقیق  کاوش به آزمایش‌های میان‌رشته‌ای وابسته است و این آزمایش‌ها به تحلیل‌ها و گزارش نهایی کاوش قطعیت بیشتری می‌دهد؛ به بیان دیگر نتایج آزمایش‌ها  به داده‌ها استحکام می‌بخشد و درست ترین واقعیت ممکن را ترسیم می‌کند؛ همچنین پس از اعلام نهایی پژوهش و کسب اطلاعات مستند، یافته‌های استخوانی و قطعی به گنجینه نمایشی موزه تخت جمشید انتقال خواهد یافت و در معرض دید عموم قرار می گیرد.

استخوان انسانی کشف شده در تخت جمشید 
عضو هیات علمی بخش باستان‌شناسی دانشگاه هنر شیراز اظهار کرد: مدیریت تخت جمشید نمونه‌ها را به پژوهشکده باستان‌شناسی ارسال کرد و روند اداری نیز همزمان با ارسال مدارک مختلف آغاز شد و با رایزنی‌هایی که با موسسه باستان‌شناسی ماکس پلانک آلمان ترتیب دادیم، درخواست ارسال نمونه‌ها را به این موسسه عنوان کردیم.

اسدی افزود: به دلیل وضعیت خاصی که شیوع بیماری کرونا ایجاد کرده است، مدتی طی روند اداری بلاتکلیف ماند؛ اما سرانجام موفق شدیم با همکارانمان در پژوهشکده باستان‌شناسی تماس بگیریم و وضعیت ارسال استخوان‌ها را به خارج از کشور جویا شویم.

وی اظهارکرد: در این تماس عنوان شد که بنابر سوابق قبلی، پاسخ ارسال نمونه‌ها به موسسه یادشده منفی است؛ این در حالی است که پیش از این، هیچ درخواستی برای ارسال نمونه به این موسسه ارائه نکرده بودیم.

ارسال نمونه‌ها در وضعیتی نامعلوم

سرپرست گروه کاوش آبراهه‌های تخت جمشید با بیان اینکه مکاتبات و تماس‌های مکرر برای یافتن پاسخی دقیق درباره وضعیت ارسال نمونه‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است، گفت: با وجود آنکه قول پیگیری از سوی مسئولان داده شد، همچنان ارسال نمونه‌ها در وضعیتی نامعلوم قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه روند مذاکره با موسسات خارجی بسیار زمان‌بر و دشوار است، بیان کرد: مکاتبات برای ارسال نمونه‌ها به موسسه ماکس‌پلانک با تمام سختی‌ها صورت گرفته است و مقرر شد که موسسه یادشده با توجه به اهمیت یافته‌های باستان‌شناسی تخت‌جمشید، آزمایش ها را به‌صورت رایگان انجام دهد و تنها در بخشی از انتشار نتایج این پژوهش سهیم باشد که این رویه ای معمول در همکاری موسسات علمی در دنیاست.

سرپرست گروه کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید از مسئولان درخواست کرد روند ارسال نمونه‌های یادشده را به خارج از کشور تسهیل بخشند تا بتوان از حیثیت علمی باستان شناسی کشور دفاع کرد و به پرسش‌های مهم و بسیار بزرگی که در این باره وجود دارد پاسخ درخوری داد.

 فصل چهارم کاوش آبراهه‌های تخت جمشید از پنجم مرداد ۹۹ آغاز شد و در اول مهرماه این سال به پایان رسید.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از آثار ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی  ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.
مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

کد خبر 568372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار