مستند سینمایی «شب» به کارگردانی جانفرانکو رزی پس از نمایش در بخش مسابقه جشنواره ونیز ۲۰۲۰ به نمایندگی از سینمای ایتالیا برای رقابت در بخش بهترین فیلم بین‌المللی به آکادمی اسکار معرفی شد.

مستند ايتاليايي شب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ورایتی، روایت «شب» در کشورهای جنگزده منطقه خاورمیانه می‌گذرد؛ از سوریه و عراق تا لبنان. رزی ۵۶ ساله که پیش‌تر با مستند «آتش در دریا» نامزد دریافت جایزه اسکار شده و با فیلم‌هایش دو جایزه شیر طلایی ونیز و خرس طلایی برلین را برده، حالا با مستند تحسین‌شده «شب» فرصت دارد جایزه اسکار را هم در نود و سومین دوره مراسم اهدای این جوایز معتبر به سیاهه افتخارهای خود بیفزاید.

کمیته انتخاب نماینده ایتالیا در اسکار ۲۰۲۱ «شب» را از میان ۲۵ گزینه پرامید برگزید؛ از جمله «زندگی پیش رو» با بازی سوفیا لورن و کارگردانی پسرش ادواردو پونتی و نسخه زنده «پینوکیو» به کارگردانی ماتئو گارونه و بازی روبرتو بنینی در نقش پدر ژپتو. با وجود دور ماندن «زندگی پیش رو» از حضور در بخش اسکار بهترین فیلم بین‌المللی، لورن می‌تواند همچنان یکی از بخت‌های پرامید برای درخشیدن در بخش اسکار بهترین بازیگر زن باشد.

رزی که مستندسازی چیره‌دست است، «شب» را در یک بازه زمانی سه ساله ساخته و در آن بخش‌هایی از جنایت‌های داعش را در چند کشور منطقه خاورمیانه به ویژه کردستان عراق و مناطق کردنشین سوریه به تصویر کشیده است. منتقدان مستند را حسابی تحویل گرفته‌اند و با اینکه «شب» هنوز در منطقه آمریکای شمالی پخش‌کننده ندارد اما انتظار می‌رود در دو بخش بهترین فیلم بین‌المللی و بهترین مستند در نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار بدرخشد.

ایتالیا با بردن ۱۱ جایزه اسکار در بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان از موفق‌ترین کشورها در این عرصه بوده و آخرین بار هم سال ۲۰۱۳ با «زیبایی بزرگ» پائولو سورنتینو این جایزه را برده است. نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ برگزار می‌شود.

کد خبر 567690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار