سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل متحد با طرح این ادعا که توافق هسته‌ای با ایران مرده است، از بایدن خواست توافق جدیدی با این کشور امضا کند.

عربستان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، «عبدالله المعلمی»، نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد گفت که توافق هسته‌ای ایران دیگر مرده است.

معلمی که به داشتن مواضع ضد ایرانی در سازمان ملل شناخته شده است، درباره احتمال توافق با ایران در دوره جو بایدن گفت: «دولت بایدن خواهد فهمید که باید با ایران توافق جدیدی امضا کند؛ چرا که توافق فعلی مرده است».

وزیر خارجه عربستان سعودی امروز نیز در اظهارات مشابهی خواستار مشارکت کشورهای عربی از جمله در هر گونه توافق احتمالی آمریکا با ایران شد.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه آل سعود در گفت‌وگو با شبکه خبری «ان بی سی» گفت، عربستان باید در هرگونه مذاکره بالقوه بین دولت بعدی آمریکا و ایران در زمینه هسته‌ای مشارکت داشته باشد که نه تنها فعالیتهای هسته‌ای ایران را محدود کند، بلکه در پی آنچه که وی رفع رفتارهای خصمانه ایران در منطقه خواند، باشد.

وی با مدح ستایش از رویکرد فشار حداکثری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا برای زمینه سازی جهت توافق جدید با ایران تا نامگذاری برجام۲ نیز پیش رفت و با ذکر مشخصات آن که شامل برخی شرط و شروطهای منطقه‌ای است گفت، برجام ۲ می‌تواند در پی رفع نگرانی‌ها از جانب ایران در زمینه ارسال سلاح به شبه نظامیانی چون حوثی‌ها در یمن، یا گروهای مشخصی در عراق، سوریه یا لبنان و حتی فراتر از آن باشد.

وزیر خارجه سعودی با حمایت از مذاکره دولت آتی آمریکا با ایران مدعی شد: «البته که این مذاکره برنامه موشکی ایران و دیگر برنامه های تسلیحاتی که در اطراف منطقه استفاده می‌شود را نیز شامل شود».

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی و امارات از زمان خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، از این اقدام او استقبال و قدردانی کرده‌اند. این کشورها به همراه رژیم اشغالگر صهیونیست مخالف هرگونه توافق دولت پیش آمریکا با ایران بودند.

با این حال جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه آمریکا از توافق هسته‌ای که مورد توافق کشورهای اروپایی، روسیه و چین بوده، با خروج از آن، این توافق را نقض کرده  و باید قبل از هر چیزی به این توافق برگشته و به تعهدات خود در ذیل آن عمل کند.

کد خبر 567103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 25
 • نظرات غیرقابل انتشار: 6
 • علی اصغر از تهران IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  10 4
  دو کشور نمی گذارند ما با امریکا توافقی داشته باشیم ۱_ عربستان ۲_ اسرائیل عربستان توافق با ایران صددرصدش به ضرر آنها میباشد چون عربستان خود را مدیر کشورهای عربی میداند وایران به طور مستقیم و غیر مستقیم در این موضوع دخالت میکند وایران یکی از رغیب های نفتی عربستان است ۲_ اسرائیل به واسطه فلسطین با ایران خوب نیست من شخصا از عربستان بیشتر میترسم تا از اسرائیل چون جهل مذهبی وحشت ناک است
 • رشیدی IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  14 5
  خیلی خیلی غلط زیادی کردند این پدرسوخته های بی غیرت .بالاخره شیرشان تمام خواهدشدوان وقت می فهمنددردنیاوزنشان چقدراست.
 • ح-شمسي IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  15 11
  بدبختي ما به كجا رسيده كه دولت در پيتي وهابيت و عرب بيابانگرد براي ما ميخواهد تعيين تكليف كند. خاك بر سر مسئولين ما كه چه ذلتي برما تحميل ميكنند. عربستان ملخ خوار و عرب جاهلي براي ما تصميم ميگيرد!!!!
 • عیوضی IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  15 4
  چه غلط ها , کاوشیرده چقدر شیر داری که بایدن را هم تهدید می کنی ,بگو بایدن به حرفم کوش ندی شیرم وحلال نمی کنم...
 • فهرجی IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  10 4
  سعودیها هم مثل بعضیا تو ایران دنبال توافق ایران و آمریکا هستن
 • محسن IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  20 4
  حسنک کجایی گاوها از پشت دیوار صدا میزنند ما ما اما از حسنک خبری نبود (همین مونده بود گاوها هم اعلام وجود کنند)
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  17 24
  هر دستوری العملی را آقا سید علی بفرماید درست است
 • رحیمی IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  20 12
  عربستان عددی نیست که در باره ایران قضاوت کند اگر این جانب در این مملکت قدرتی داشتم شاه سعودی را خار وذلیل می کردم
 • فریدون IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  15 9
  ایران باقاتلین مردم یمن درعرصه بین المللی مذاکره نمی کند # شما ملخ خورها نمی توانید برای ایران خط ونشان بکشید ، عددی نیستید که اظهار نظرمی کنید .
 • حمزه IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  17 0
  رطب خورده من رطب نتواند.
 • امیر IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  10 4
  ای گاوای شیرده امریکا وسهیونیستها هیچ نژادی رو جز خودشونو قبول ندارن حالا بیایید هی باج بهشون بدید که امریکا براتون امنیت بده ،واقعا اینقدر سخته درک کنید که تمام جنگای خاور میانه مقسرش امریکا واسراییل اونم باپول نفت شماست
 • علی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  18 2
  حالا عربستان به جایی رسیده که به ابرقدرتی مثل امریکا امرونهی میکند خاک برسر امریکا

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار