سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۷ - ۰۸:۲۳
۰ نفر

سید رضا صفوی* : آلاله بلند متعلق به سرده آلاله از تیره آلاله است و 55 گونه علفی یکساله یا چند ساله از این گیاه در ایران یافت می شود.

 نام فارسی: آلاله بلند
نام علمی: Ranunculus lingua L

برخی ویژگی‌های گیاه‌شناختی: گیاهی پایا، با ساقه ای راست و بند بند، به ارتفاع یک تا 2 متر. برگ ها سر نیزه ای، نوک تیز و دراز به طول 25 سانتی متر.

گل ها زرد متمایل به طلایی و بزرگ، با کاسه همرنگ گلبرگ و کم و بیش کرکدار.
زمان گل و میوه دهی: از اردیبهشت تا مرداد.

پراکندگی جغرافیایی در کشور: امروزه این گیاه به تعداد اندک و تنها در رویشگاهی کم وسعت در تالاب امیر کلایه ما بین چمخاله و حسن کیاده در استان گیلان می روید.
محیط زیست: تولید انرژی و مواد به عنوان اولین حلقه  زنجیره انرژی و مواد در زیست بوم ها، تلطیف هوا با تولید اکسیژن و رطوبت، حفاظت از خاک در برابر فرسایش آبی و بادی و زیبا سازی محیط زیست از خصوصیات این گیاه است.

ترکیبات: این گیاه دارای ترکیبات سمی  است به همین دلیل مصرف آن موجب درد و تورم در قسمت های مختلف دستگاه گوارش، ایجاد اختلال در عملکرد سیستم گردش خون، بروز مشکلات تنفسی، وقوع انقباضات غیر ارادی در عضلات و بالاخره اختلال در بینایی
می شود.

خواص درمانی: در گذشته عصاره رقیق شده این گیاه برای درمان تنگی نفس، سل، زردی، اولسر های مثانه و تب نوبه به کار می رفته است ولی امروزه مصرف این گیاه به دلیل سمی بودن بسیار محدود شده است.

* گیاه شناس

کد خبر 56666

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی