باند بزرگ قطع درختان جنگلی در شیراز با تلاش نیروهای منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس شناسایی و متلاشی شد.

قاچاق چوب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در یک عملیات گشت و مراقبت پیچیده، شب گذشته ۳۰ آبان باند بزرگ قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در شیراز شناسایی و متلاشی شد.  

عبدالحسن صمدنژاد در تشریح این عملیات اظهار کرد: در پی انجام عملیات گشت و کنترل نامحسوس نیروهای منابع طبیعی در شهرستان‌های جنگلی استان، یک باند سازماندهی شده که با پوشش خودروهای سواری به حمل مقطوعات جنگلی و انتقال آن به یکی از باغ‌های اطراف شیراز اقدام می‌کردند، شناسایی شده و در دام نیروهای منابع طبیعی گرفتار شدند.  

وی افزود: اعضای این باند، درختان ارزشمند بلوط را با هدف تبدیل کردن مقطوعات به زغال از مناطق جنگلی شهرستانی های سپیدان، ممسنی، رستم و حتی استان کهکیلویه و بویراحمد قطع کرده و به طرز ماهرانه‌ای در خودروهای سواری جاسازی و در باغی در نزدیکی شیراز انبار می‌کردند.  

مدیرکل منابع طبیعی فارس ادامه داد: هدف بعدی اعضای این باند انتقال انواع چوب به مقصد کوره‌های زغال سیمکان جهرم بود که شب گذشته در دام نیروهای جان برکف منابع طبیعی گرفتار شدند. صمدنژاد میزان چوب کشف شده را بیش از ۱۰ تن برآورد کرد و افزود: مقطوعات پس از بارگیری و توزین به انبار منابع طبیعی منتقل و متهمان نیز برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.  

وی با قدردانی از دستگاه قضایی به ویژه دادستان عمومی و انقلاب شیراز که در این عملیات با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی همکاری داشتند، گفت: متخلفان قطع درختان ارزشمند جنگلی بدانند که گشت‌های نامحسوس یگان حفاظت منابع طبیعی در هر ساعت از شبانه روز در حال رصد و کنترل گلوگاه‌های استان بوده و هرگونه تحرکی از سوی قاچاقچیان و متخلفان را تحت نظر دارند.  

صمدنژاد ضمن هشدار جدی به سودجویان و قاچاقچیان درختان جنگلی افزود: برخی سودجویان با خیال واهی سوء استفاده از شرایط قرنطینه به قطع و حمل چوب آلات درختان جنگلی اقدام می‌کنند غافل از اینکه حفاظت از عره های منابع طبیعی تعطیل بردار نیست و خادمان و حافظان منابع طبیعی منسجم تر از قبل در حال حفاظت از این گنجینه‌های ارزشمند طبیعی هستند.  

کد خبر 566618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار