رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد هستند و لازم است که همگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، در کنترل بیماری کرونا همکاری کنیم.

ذوالفقاری دبیر کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حسین ذوالفقاری رئیس کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تصریح اینکه شیوع و گستردگی ویروس کرونا به وضعیت قرمز، نارنجی و زرد و در نهایت سفید مشخص شده است، گفت: اگر شهری به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در روز ۴ بیمار کرونایی داشته باشد، وضعیتش زرد، و در صورت رسیدن آمار مبتلایان به ۶ نفر در روز، وضعیت آن نارنجی و با ۱۰ نفر مبتلا در روز قرمز محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای دو هفته‌ای این طرح به مفهوم این نیست که در طی این دو هفته نتیجه گیری ملموس داشته باشیم، اظهار داشت: با اعمال همه روش‌ها نظیر اقدامات متعدد آموزشی، بهداشتی، درمانی و محدودیتی و قرنطینه می‌توان امیدوار به نتیجه‌گیری اثربخش در روند مدیریت کرونا داشت.

ذوالفقاری با بیان اینکه پایه طرح جدید محدودیت‌های ویژه کرونایی، شهرمحور است و استان‌محور نیست، تصریح کرد: دوشنبه هر هفته وضع شهرها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام می‌شود و با این اعلام، به صورت اتوماتیک و بدون ابلاغ قبلی، متناسب با وضع آن شهر، محدودیت ها، اعمال می‌شود.

۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز کرونا

ذوالفقاری درخصوص وضعیت بیماری در شهرهای کشور خاطرنشان کرد: براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر در وضعیت زرد هستند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ترددها طی اجرای طرح جدید محدودیت‌های ویژه کرونایی که از فردا یکم آذر اعمال می شود، گفت: ورود افراد غیربومی به شهرهای در وضعیت نارنجی و قرمز ممنوع است و افراد ساکن این شهرها هم اجازه ورود به دیگر شهرها را ندارند. دقت داشته باشیم که اجازه ورود به شهرها را ندارد و مسئله خروج نیست. مردم کار کشاورزی، دامداری و صنعتی در بیرون از شهرهایشان دارند و می‌توانند فعالیت‌هایشان را بی‌دغدغه انجام دهند.

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اگر افراد غیربومی وارد شهرهای با وضع نارنجی شوند، در صورت مشاهده در هر ۲۴ ساعت ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و اگر وارد شهرهای با وضع قرمز شوند، در هر ۲۴ ساعت یک میلیون تومان جریمه می‌شوند.

مشاغل اضطراری مانند آتش‌نشانی دورکاری ندارند

ذوالفقاری در ادامه با تاکید بر اینکه افرادی که در داخل شهر تهران هستند به هیچ شهری در سطح کشور نمی‌توانند بروند، عنوان کرد: از صبح شنبه این اعمال به شدت اجرایی می‌شود.

وی درخصوص طبقه‌بندی مشاغل به خصوص ادارات دولتی گفت: وضعیت نارنجی، مشاغل اضطراری مانند آتش‌نشانی دورکاری ندارند و حضور فقط یک‌سوم کارکنان شامل حال آنها نمی‌شود، اما بقیه دستگاه‌ها که امکان دورکاری دارند حضور کارکنان تا یک سوم در وضعیت زرد امکانپذیر است و در وضع نارنجی، تا یک دوم و در وضعیت قرمز تا دو سوم عدم حضور را می‌توانند داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای اعمال این محدودیت‌ها، ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: اگر چنانچه مدیران دستگاه‌ها و مسئولان مربوط، این محدودیت‌ها را رعایت نکنند مجازات می‌شوند.

تخلفات را به وزارت بهداشت یا وزارت کشور گزارش کنید 

معاون وزیر کشور همچنین با اشاره به برخی رفتارهای تبعیض‌آمیز در مورد کارکنان رسمی و غیر رسمی گفت: مقررات و محدودیت‌ها در مورد برخی نیروهای شرکتی و خدمات اعمال نمی‌شود و آنها از این نظر گله‌مندند و مسئولان باید به این مسئله دقت و مراقبت کنند اگر گزارشی مبنی بر نقض مقررات و محدودیت‌ها داده شود، آن مسئولان خاطی، مجازات می‌شوند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌های اعمال شده در هر ۵ حوزه باید با جدیت انجام شود، اظهار داشت: محدودیت‌های ویژه کرونایی باید بدون تبعیض در ادارات مراکز و بازرگانی، مراکز آموزشی، مراکز فرهنگی اجتماعی انجام شود.  افراد می‌توانند تخلفات را به سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا به کمیته امنیتی و اجتماعی وزارت کشور گزارش کنند.

ارائه بسته‌های حمایتی به اصناف 

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به پرسشی درخصوص فعالیت برخی کسبه‌ها و بسته بودن آنها در عین باز بودن فعالیت بانک‌ها تصریح کرد: بدهی و چک کسبه‌ها و بازارها راه حلش در بسته کردن بانک‌ها نیست. خیلی از خدمات ضروری در کشور فعالیت دارند. فعالیت بخش گروه یک که بیشترین فعالیت را دارند؛ باز هستند.

ذوالفقاری اضافه کرد: بسته‌های حمایتی با هماهنگی وزارت صمت و اتاق اصناف،  برای کسبه‌ها و بازاریانی که در این دوره متضرر می‌شوند؛ تهیه شده و به ستاد ملی کرونا ارسال شده است.
 
وی با بیان اینکه همه دفاتر کار شرکت‌هایی که برای مشاغل گروه یک ویژه کرونایی فعالیت دارند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانند باز باشند، خاطرنشان کرد: فعالیت‌ها و کارخانه‌های تولیدی مهم که معیشت و زندگی مردم سروکار دارند؛ ادامه فعالیت عادی خواهند داشت.

وضعیت کادر درمان بسیار حساس است

به گفته معاون وزیر کشور، برای کارکنان سازمان‌ها و دستگاه‌هایی مانند صداوسیما، مخابرات، نیروی انتظامی و بیمارستان‌ها که در هر شرایطی ضرورت دارد در محل کار خود حضور داشته باشند نسبت به دیگر کارکنان باید تفاوت و امتیازی قائل شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه با اجرای درست محدودیت‌ها، می‌توان امیدوار به کنترل شرایط شد، ابراز داشت: امروز شرایط بیماری در وضعیت اضطرار قرار دارد، وضعیت کادر درمان بسیار حساس است. برای همین محدودیت‌های ویژه کرونایی در صورت ادامه وضع قرمز، زرد و نارنجی شهرها تا زمانی که به وضع عادی برگردند ادامه می‌یابد.

وی درخصوص حمل و نقل عمومی و ریلی و هوایی بیان کرد: فعالیت این بخش‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجاز است و کارشان تداوم خواهد داشت.

هر ۳ دقیقه یک ایرانی جان خود را از دست می‌دهد

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: افراد در صورت مثبت بودن تست با استفاده از سامانه ماسک مورد کنترل قرار خواهند گرفت و در صورت عدم رعایت به خصوص انجام سفر ۲۰۰ هزار تومان جریمه یا به فیش تلفن همراه یا خودروی‌اش خواهند شد.

به گفته ذوالفقاری، بی‌تفاوتی نسبت به گسترش کرونا سم مهلک است و باید احساس مسئولیت واقعی در کشور هم از سوی مردم و مدیران به وجود آید.

وی با تاکید بر جدی بودن خطر شیوع کرونا یادآور شد: هر سه دقیقه یک ایرانی به علت کرونا جان خود را از دست می‌دهد.  

راهی جز فاصله‌گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی نیست

معاون وزیر کشور  تاکید کرد: باید همه پای کار بیاییم و در غیر این صورت همه‌گیری این ویروس، گسترش و وضع بیماری بدتر، شرایط را سخت‌تر می کند و ضرر و زیان کسب و کارها هم بیشتر می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه شهرهایی که تمایل دارند زودتر محدودیت‌ها برداشته شود، لازمه‌اش این است که مسئولیت و گروه‌های شغلی و آحاد مردم شهر به صورت جدی پای کار بیایند، عنوان کرد: مسئولان هم مردم را توجیه، اقناع و اعمال کنند و مردم هم واقعا پروتکل‌ها را رعایت کنند. راه حل واقعی مهار کرونا، همراهی مردم با سیاست‌ها و استراتژی کرونایی دولت است و مردم باید این موضوع را در نظر داشته باشند که کشور با خطر جدی مواجه است و راهی جز فاصله‌گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی نیست.

وی با این هشدار که عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مساوی با افزایش تلفات و هزینه‌های سنگین مادی و معنوی است،  گفت: نتیجه این بی‌توجهی‌ها این شده است که فوتی‌های روزانه ناشی از بیماری کرونا از ۳۰ نفر در اردیبهشت به ۴۸۰ نفر امروز برسد.

قرنطینه‌های خانگی، بیماری را بدتر سرایت می‌دهد

رئیس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره نحوه قرنطینه بیماران کرونایی اظهار داشت: وزارت بهداشت معتقد است بسیاری از قرنطینه‌های خانگی موجب سرایت بیماری به دیگر اعضای خانواده می‌شود.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه از نظر وزارت بهداشت بهترین قرنطینه، قرنطینه‌های خارج از منزل و به صورت اتاق مجزا است، تصریح کرد: هتل‌ها، مهمانسراها و آسایشگاه‌های نیروهای مسلح و محل‌های اقامتی وزارت ورزش از جمله طرح و روش قرنطینه برای بیماران است که تعبیه شده است.

ذوالفقاری اضافه کرد: امروز همه ما با مسئولیت سنگینی مواجه هستیم. اگر بنده تستم مثبت بود اگر رعایت نکنم هم تخطی از قانون کردم و هم باید در پیشگاه خدا جوابگو باشم. برای همین کاری کنیم که کمتر نیاز به استفاده از ابزار قانون باشد و خودمان به همدیگر حس مسئولیت داشته باشیم و با همیاری به مهار کامل این بیماری در کشور کمک کنیم.

کد خبر 566425

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حوادث

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار