رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: جریمه ناقضان قرنطینه برای مبتلایان کرونا ۲۰۰ هزار تومان است که روی قبض تلفن همراه، تلفن ثابت و یا به عنوان جریمه خودروی آن‌ها اعمال و از طریق پیامک نیز به خاطیان اعلام خواهد شد.

کرونا زندگی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، حسین ذوالفقاری رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در گفت‌وگوی ویژه خبری به تشریح آخرین وضعیت «طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های متناسب با وضعیت و روند بیماری کووید ۱۹ در شهرهای کشور» پرداخت و گفت: در گذشته محدودیت‌ها به صورت موردی انجام می‌شد و خیلی اوقات تاثیر چندانی در نتیجه اجرای آن دیده نمی‌شد یا نمی‌توانستیم ارزیابی دقیقی از عملکرد طرح‌ها داشته باشیم. لذا این طرح با این ایده تهیه شد که تمام تصمیمات قبلی که به صورت موردی گرفته شده بود کنار گذاشته شود.

او بیان کرد: این طرح، طرح دوهفتگی نیست بلکه متناسب با وضعیت بیماری در شهرهای کشور تداوم پیدا خواهد کرد تا وضعیت شهرها از قرمز به نارنجی، از نارنجی به زرد و از زرد به وضعیت عادی برگردد.

ذوالفقاری با تاکید بر اینکه این طرح، شهر محور است ادامه داد: اگر چنانچه شهری به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت ۴ نفر در روز بستری به دلیل بیماری کرونا داشته باشد وضعیت این شهر زرد اعلام خواهد شد، اگر به ۶ نفر در روز برسد این شهر وضعیت نارنجی خواهد داشت و اگر این آمار به روزی ۱۰ نفر برسد وضعیت آن شهر قرمز اعلام خواهد شد.

معاون وزیر کشور در خصوص آخرین وضعیت شهرها گفت: بر اساس اعلام روز گذشته وزارت بهداشت؛ ۱۶۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند که طبق طرحی که به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسیده ورود افراد غیر بومی به شهرهای در وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ساکنین شهرهای قرمز و نارنجی نیز اجازه ورود به شهرهای دیگر را نخواهند داشت.

وی اظهار داشت: اگر وضعیت نارنجی باشد و خودروی غیر بومی وارد این شهر شود، در صورت هر بار مشاهده در هر ۲۴ ساعت ۵۰۰ هزار تومان و در شهری که وضعیت آن قرمز باشد، یک میلیون تومان جریمه خواهد شد. البته در کنارگذر شهرها منعی برای عبور و مرور وجود ندارد. لذا تردد در جاده‌های فرعی به معنی نقض این مقررات نیست.

رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در رابطه با طبقه بندی مشاغل و محدودیت‌های پیرامون آن نیز بیان داشت: در شهرهایی با وضعیت زرد در مشاغل اضطراری دور کاری نداریم و محدودیت حضور یک سومی در مورد این مشاغل اعمال نخواهد شد، در وضعیت نارنجی تا یک دوم کارمندان می‌توانند در محل کار خود حاضر شوند، اما در شهرهایی با وضعیت قرمز حضور کارکنان می‌تواند به یک سوم کاهش یابد.

ذوالفقاری در رابطه با ضمانت اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت کرونایی نیز خاطر نشان کرد: چنانچه مدیر دستگاهی محدودیت‌ها را رعایت نکند و گزارشی در خصوص تخلف وی صورت گیرد بار اول تذکر کتبی و بار دوم در وضعیت زرد یک ماه انفصال از خدمت در وضعیت نارنجی دو ماه انفصال از خدمت و در وضعیت قرمز سه ماه انفصال از خدمت را به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه این طرح نباید با حالت تبعیض آمیز اعمال شود (تبعیض بین نیروهای خدماتی، شرکتی و قراردادی) گفت: بحث اصلی ایجاد فاصله‌گذاری اجتماعی است و رئیس و مرئوس ندارد ضمن آنکه گاها برخی مسئولین بنا به تشخیص خود مقررات را اعمال نمی‌کنند و تبغیض در فعالیت کاسبان به وجود می‌آورند که افراد می‌توانند شکایات خود را در این موارد به وزارت بهداشت و یا کمیته امنیتی اجتماعی وزارت کشور گزارش دهند.

رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همچنین در خصوص ابهامات نسبت به گروه بندی مشاغل نیز اعلام کرد: چنانچه ابهامی برای برخی از مشاغل به وجود آید که جزء کدام یک از گروه بندی مشاغل محسوب می‌شوند می‌توانند از طریق اتحادیه خود مراتب را به این کمیته اعلام کنند تا ما نیز پس از مشورت با وزارت بهداشت موضوع را بررسی و این مشاغل را تعیین تکلیف کنیم.

وی یادآور شد: گروه یک شغلی، طیف گسترده‌ای هستند و در هیچ شرایطی بسته نمی‌شوند. لذا مشکلی برای باز بودن آن‌ها وجود ندارد و تنها باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. ضمن آنکه باز بودن تمام دفاتر کار شرکت‌هایی که برای گروه یک فعالیت دارند بلامانع است.

رئیس کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: سوابق افرادی که جواب تست آن‌ها مثبت بوده در سیستم بهداشت و درمان کشور موجود است، بر این اساس این افراد قابل کنترل و ردیابی خواهند بود و جریمه‌ای هم برای ناقضان قرنطینه برای مبتلایان به کرونا به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده که این جریمه بر روی قبض تلفن همراه یا ثابت یا در جریمه خودروی آن‌ها اعمال می‌شود و از طریق پیامک به آن‌ها اعلام خواهد شد.

ذوالفقاری در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: باید برای کارکنانی که در شرایط اضطرار در محل کارشان حاضر می‌شوند، امتیازی توسط دستگاه‌ها یا سازمان‌های مربوطه قائل شد.

این مقام مسئول گفت: برآورد ما این است که شرایط کنونی تا دو هفته آینده حاکم خواهد بود، اما ممکن است وضعیت برخی شهرها تغییر کند، هر شهری که تمایل دارد این محدودیت‌ها هر چه سریعتر کاهش یابد، لازم است که مسئولان و مردم آن شهر به صورت جدی پای کار بیایند.

کد خبر 566295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار