مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
۰ نفر

اهالی تعدادی از روستاهای شاهرود که از لوله‌کشی گاز طبیعی محروم هستند، در تهیه کپسول‌های گاز مایع مشکل دارند.

کپسول گاز مایع

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، علاوه بر صاحبان خودروهایی که از گاز مایع یا ال‌پی‌جی استفاده می‌کنند، ساکنان برخی روستاها و مناطق عشایرنشین بخش بیارجمند شاهرود از کپسول گاز برای تامین گرما و پخت‌وپز استفاده می‌کنند. این روزها تهیه گاز مایع به یکی از مشکلات مهم اهالی این روستاها تبدیل شده به طوری که وقت و هزینه زیادی را برای آن صرف می‌کنند. در سطح کشور چند شرکت وظیفه تامین و توزیع گاز مایع را برعهده دارند و سیلندرها و رگلاتورهای مخصوص به خود را دارند که گاهی تعویض شرکت تامین‌کننده گاز، برای مصرف‌کنندگان مسایل و مشکلاتی به همراه دارد که در این گزارش به بخشی ازآن پرداخته شده است.

تعویض نوع گاز کپسولی و دردسرهای آن برای مردم 

حسن فتحی یکی از اهالی روستاهای دورافتاده و محروم خارتوران اعلام کرد: مردم این مناطق از سال‌ها پیش تاکنون از سیلندرهای گاز مایع "ایران گاز" و "بوتان" به خاطر در دسترس بودن خدمات آن شرکت‌ها  استفاده می‌کردند. مسئولان توزیع کپسول گاز مایع  این منطقه دیگر سیلندرهای گاز مایع بوتان ارایه نمی‌دهند، کسانی که سیلندهای این شرکت را دارند، اکنون با مشکلات زیادی روبرو هستند. با وجود اینکه در سامانه الکترونیکی سهمیه گاز مایع ثبت‌نام کرده‌ام، نمی‌توانم کپسول بوتان دریافت کنم.  

معصومه محمدی هم گفت: مردم، به‌خاطر سهولت تعویض رگلاتور بوتان و ایران گاز، از این سیلندرها بیشتر استفاده می‌کنند، تعویض کپسول‌های "پرسی گاز" و "اورساگاز" مشکلاتی برای افراد سالمند دارند، چرا که برای تعویض سیلندر خالی با پر باید از آچارهای مخصوص استفاده کرد.

حسن اکبریان هم گفت: به دلیل کمبود کپسول گاز بوتان در منطقه خارتوران و بیارجمند، مردم مجبور به تعویض سیلندرهای گاز بوتان و ایران گاز خود با "پرسی گاز" شده‌اند. مردم تاکنون با هرنوع سیلندر گاز مایع از شرکت‌های توزیعی برای تعویض کپسول خالی یا پر با مشکلی روبه‌رو نبودند، ولی از چند ماه قبل سیلندر گاز بوتان و ایران گاز در این شهرستان نایاب شده است. مردم منطقه خارتوران با توجه به نزدیک بودن به شهرهای خراسان رضوی و جنوبی سیلندرهای بوتان خود را از این شهرها تامین می‌کنند.  

حسن محمدی یکی از اهالی بیارجمند هم گفت: برای مصرف‌کنندگان گاز مایع فرق می‌کند که از سیلندرهای گاز کدام شرکت استفاده کنند. از ابتدای انقلاب تاکنون در سراسر کشور فردی مجبور به استفاده از کپسول یک شرکت خاص نبوده و هر شرکتی که خدمات بهتر و استفاده از کپسول آن راحت‌تر بود مردم هم به سوی آن می‌رفتند. با کمبود گاز بوتان در استان سمنان مردم مجبور به استفاده از پرسی گاز شدند. این تغییر و اجبار در استفاده از گاز مایع، در این وضعیت معیشتی و اقتصادی، باعث تحمیل هزینه‌های سنگین تعویض سیلندر و رگلاتور برای مردم منطقه دور افتاده و محروم در استان سمنان شده است. هزینه تعویض کپسول خالی بوتان با پرسی ۶۰۰ هزار ریال و رگلاتور آن نیز ۴۵۰ هزار ریال است.

معیار وجود نماینده توزیع در استان برای شرکت توزیع کپسول

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه شاهرود گفت: شرکت بوتان گاز از سه ماه گذشته، به علت نداشتن عامل توزیع مناسب در استان سمنان، قطع سهمیه شد. شرکت‌های سازنده کپسول گاز مایع ایمنی کپسول خود و جبران خسارت احتمالی ناشی از انفجار آن در منازل  را باید تضمین کنند، شرکت بوتان گاز در این استان سهمیه ندارد و این تضمین را نمی‌دهد. با قطع سهمیه بوتان گاز در استان سمنان برای ایمنی بیشتر و حفظ جان مردم، محصولات شرکت پرسی گاز که کپسول‌های ارسا، پرسی و ایران گاز را در این  استان تامین می‌کند، از این پس در استان توزیع می‌شود.

مشکلی در شارژ سهمیه ماهانه استان وجود ندارد

علی‌اکبر عرب‌عامری افزود: در طرح توزیع الکترونیکی گاز مایع، هر استان موظف به تامین نیاز درون استان خود است و ثبت‌نام خانوار در استان برای گاز مایع تقریبا کامل شده است و در سامانه سهمیه‌ها ماهانه شارژ می‌شود. در روستای طرود امسال نسبت به سال گذشته تا همین ماه ۲ برابر گاز مایع توزیع شد، تاکنون در این روستا ۹۰۰ خانوار برای دریافت گاز مایع ثبت‌نام و سهمیه گاز دریافت می‌کنند.

وی گفت: همه نقاط استان سمنان که به گاز شهری متصل شده‌اند ولی به هر دلیلی ساکنان توان استفاده از آن را ندارند، با درخواست شورا، دهیاری و بخشدار و تصویب در کارگروه گازرسانی استان سمنان می‌توانند از سهمیه نفت سفید و گاز مایع برای امسال استفاده کنند. هر زمان که استفاده از گاز شهری برای این دست از افراد امکان پذیر شود، سهمیه گاز مایع و نفت سفید آنها قطع خواهد شد. با پیگیری های به عمل آمده در شهرستان شاهرود و میامی تعویض کپسول بوتان با پرسی ۶۰۰ هزار ریال و رگلاتور آن نیز با تخفیف به قیمت ۲۵۰ هزار ریال انجام خواهد شد.

تامین نیارهای روستاییان و امکانات رفاهی آن‌ها یکی از راه‌های جلوگیری از کوچ آن‌ها به شهرها محسوب می‌شود. در ۱۰ سال گذشته اهالی چند روستای کویری شاهرود به خاطر خشکسالی و دیگر مشکلات کوچ کرده و در حاشیه شهرها مسکن گزیده‌اند. شهرستان شاهرود با ۵۳ هزار کیلومترمربع وسعت و۲۴۰ هزارتن جمعیت یکی از بزرگترین شهرستان‌های کشور محسوب می‌شود، این شهرستان از نظر وسعت از چند استان کشور بزرگتر است.  

کد خبر 564510

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار