هر چند جو بایدن با به دست آوردن بیش از ۷۵ میلیون رای یک رکورد تازه خلق کرد و مردمی‌ترین رئیس جمهوری تاریخ آمریکا لقب گرفت اما پرشورترین انتخابات تاریخ ایالات متحده ۱۴۴ سال پیش برگزار شده و رکورد آن هنوز نشکسته است.

انتخابات رياست جمهوري آمريكا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، میزان آرای مردمی بایدن ۷۷ ساله در تاریخ انتخابات آمریکا بی‌نظیر بود و حتی رکورد باراک اوباما را هم شکست. با این حال، امسال نزدیک به ۶۲ درصد مردم آمریکا در انتخابات شرکت کردند که تا امروز رقمی نزدیک به ۱۵۰ میلیون نفر می‌شود. ضمن اینکه شمارش آرا تقریبا در هیچ‌یک از ایالت‌های ۵۰گانه به پایان نرسیده و انتظار می‌رود رقم نهایی به حدود ۱۵۵ تا ۱۶۰ میلیون رای برسد.

در تاریخ معاصر آمریکا بیشترین میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری با ۶۳ درصد مربوط به سال ۱۹۶۰ است؛ دوره‌ای که جان اف کندی در رقابت با ریچارد نیکسن فقط ۲۲صدم درصد بیشتر رای آورد و با اینکه فقط در ۲۲ ایالت پیروز شد اما در آرای الکترال ۳۰۳ بر ۲۱۹ بر رقیب پیشی گرفت. در دو دوره پس از آن هم میزان مشارکت مردم ایالات متحده در انتخابات ریاست جمهوری به ترتیب ۶۲.۸ و ۶۲.۵ درصد بود که در اولی لیندن جانسن با ۶۱ درصد آرا پیروز شد و در دومی ریچارد نیکسن جمهوریخواه به کاخ سفید راه یافت.

در هر حال، پرشورترین انتخابات تاریخ آمریکا سال ۱۸۷۶ برگزار شد با مشارکت ۸۱.۸ درصد افراد دارای شرایط رای دادن. آن دوره یکی از پرچالش‌ترین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ ایالات متحده و فرد برنده با رای مجلس نمایندگان به کاخ سفید رفت. با اینکه آرای راترفورد بیرچارد هایس جمهوریخواه کمتر از رقیب دموکراتش ساموئل تیلدن بود و رای الکترال هیچ‌یک به نصاب قانونی نرسیده بود، مجلس نمایندگان ۲۰ الکترال کالج را به حساب هایس ریخت تا او با اختلاف فقط یک رای الکترال رئیس جمهوری آمریکا شود.

۱۴۴ سال پیش تعداد آرای الکترال ۳۶۹ بود و هر نامزد می‌توانست به عدد جادویی ۱۸۵ برسد، رئیس جمهوری آمریکا می‌شد. هایس که در آرای مردمی سه درصد (حدود ۲۵۰ هزار رای) کمتر از تیلدن رای آورده و در الکترال کالج ۱۶۵ به ۱۸۴ از رقیب دموکرات عقب بود، سرانجام ۲۰ رای سرگردان را با تصمیم نمایندگان از آن خود کرد و پیروز یکی از پرچالش‌ترین انتخابات ریاست جمهوری تاریخ آمریکا شد. تعداد رای‌های هایس چهار میلیون و ۳۴ هزار و آرای تیلدن چهار میلیون ۲۸۸ هزار بود.

تا پیش از سال ۱۸۲۸ هیچ آمار معتبر از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دست نیست اما در دو سوم پایانی قرن ۱۹ همواره بیش از ۷۰ درصد مردم پای صندوق می‌رفتند و میزان مشارکت بالا یک سنت و عادت شده بود. دومین انتخابات پرشور تاریخ ایالات متحده هم با ۸۱.۲ درصد مشارکت مردم سال ۱۸۶۰ برگزار شد و در آن آبراهام لینکلن رقیب دموکرات خود استفن داگلاس را برد. هر چند پیش از ورود لینکلن به کاخ سفید، هفت ایالت جنوبی جدا شده بودند و او در بحرانی‌ترین دوران ایالات متحده با جنگ‌های داخلی آمریکا درگیر بود.

در سال‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۲۴ که زن‌ها هم حق رای دادن به دست آورده بودند، میزان مشارکت با دو برابر شدن تعداد رای‌دهنده‌ها به ۴۹.۲ و ۴۸.۹ درصد افت کرد. در سال‌های اخیر میزان مشارکت بین ۵۰ تا ۶۰ درصد بود و بدترین رکورد هم سال ۱۹۹۶ با ۴۹ درصد رقم خورد؛ دوره‌ای که بیل کلینتن دموکرات رقیب خود باب دُل را برد و چهار سال دیگر در کاخ سفید ماندگار شد. چهار سال پیش ۵۹.۲ درصد مردم آمریکا در انتخابات شرکت کردند.

کد خبر 563825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار