قیمت دلار طی روزهای گذشته روند کاهشی را پیش گرفته است و دلالان بازار ارز تلاش دارند با اعلام قیمت‌های بالا در مقابل ریزش‌ قیمت‌ها مقاومت کنند که موفق نبوده و نرخ دلار به سوی رقم ۲۰ هزار تومان و حتی کمتر از آن در حال عقب‌نشینی است.

صرافي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، در روزهای گذشته بازار ارز سقوط مداومی را پیش گرفته است و روزانه به طور میانگین بیش از ۲ هزار تومان کاهش را تجربه می‌کند؛ امروز نیز اخبار از بازگشت نرخ دلار به زیر ۲۰ هزار تومان حکایت می‌کرد و فضای چهارراه استانبول به گونه‌ای بود که حتی انتظار برای کاهش بیشتر در مبادلات نیز وجود داشت.

بعد از اجرایی شدن تدابیر دولت برای بازگشت ارزهای صادراتی به کشور طی ماه‌های گذشته، بانک مرکزی در هفته های پیشین با تزریق آن به چرخه اقتصادی برای کنترل بازار، موجبات کاهش قیمت جهت دستیابی به ثبات در نرخ را آغاز کرد، روند کاهشی که این روزها بیشتر دیده میشود. در روزهای اخیر به دلیل تحولات مربوط به انتخابات آمریکا و انتظارات برای بهبود شرایط سیاست خارجی، قیمت دلار و سایر محصولات روند نزولی یافته است.

  • روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز

بررسی میدانی خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد، صرافی‌های سطح شهر از ظهر امروز همزمان با آغاز معاملات در بازار ارز چراغ ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومان را برای دلار بر روی تابلوهای خود روشن کردند، اما دلالان راه دیگری را برای خود پیدا کرده‌اند و به دلیل نگرانی از افت قیمت‌ها، با حضور در اطراف میدان فردوسی اعدادی را برای خرید و فروش ارز اعلام می‌کردند که بیشتر از صرافی‌ها بود و سعی داشتند با ارائه قیمت‌های بالاتر از سقوط مداوم نرخ ارز جلوگیری کنند.

یکی از تلاش‌های دلالان و دستفروشان ارز در بازار امروز، دور نگه داشتن فروشندگان دلار و یورو از صرافی‌ها و جلب توجه برای خرید با قیمت بیشتر از هزار تومان نسبت به آنها بود.

جوانی که در حاشیه خیابان فردوسی تهران به کار دلالی ارز مشغول است، در این خصوص گفت: «صرافی‌ها با ۲۲ هزار تومان خرید می‌کنند اما خالی از مشتری هستند، اما ما ۲۳ و ۷۰۰ می‌خریم که پیشنهادی بهتر از این پیدا نمی‌کنید.»

  • اگر امروز نفروشید، فردا پشیمان می‌شوید

دلالان در نزدیکی میدان فردوسی تجمع بسیاری داشته و چنان گرد یکدیگر ایستاده‌اند که نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کند و اگر در این میان، فروشنده‌ای باشد هر کدام تلاش می‌کنند با قیمتی بالاتر اقدام به خرید کنند تا کاهش قیمت صرافی‌ها به چشم نیاید.

یکی از آنها که بیشتر به دنبال خرید صد دلاری بود، گفت: «همین الان هر ۱۰۰ دلاری را دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان می‌خرم» و آن دیگری که مسن‌تر به نظر می‌رسید تاکید می‌کرد: به من بفروشید پشیمان نمی‌شوید با بالاترین قیمت ممکن خریدارم.

هر کدام از این دلالان نظر متفاوتی در خصوص روند رشد و یا کاهش ارز داشتند، پسر جوانی که با پیشنهاد ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان به دنبال مشتری بود، بیشتر از همه بر روند کاهشی تاکید می‌کرد و می‌گفت: «اگر امروز نفروشید امکان دارد فردا پشیمان شوید.»

دلال دیگری که مسن‌تر بود تاکید می‌کرد که هنوز معلوم نیست سرنوشت بازار ارز به کدام سمت خواهد رفت و باید منتظر ماند ببینیم چه می‌شود.

این روزها در کنار سقوط نرخ ارز، بازارهای دیگر نیز روندی کاهشی را پیش گرفتند، هر گرم طلای ۱۸ عیار در حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در بازار مبادله می‌شود و سکه نیز کانال ۱۱ میلیون تومان را تجربه می‌کند.

کد خبر 563612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار