سید محمد غرضی از دغدغه‌هایش برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری گفت.

غرضی

به گزارش همشهری‌آنلاین، سید محمد غرضی که سابقه حضور در وزارت نفت، وزارتخانه پست، تلگراف و تلفن، نمایندگی مردم اصفهان در دور اول مجلس شورای اسلامی و استانداری خوزستان و کردستان را در کارنامه خود دارد، یکی از افرادی است که حضورش در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ در یاد بسیاری از ما مانده و اخیرا هم اعلام کرده است که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حضور پیدا کند و برای حضور در این انتخابات اعلام آمادگی کرده است. بخش‌هایی از گفتگوی باشگاه خبرنگاران با غرضی را در زیر می‌خوانید:

مشروح مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

اخیرا مصاحبه‌ای از شما مبنی بر حضورتان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ منتشر شده است؛ می‌خواستیم بدانیم چه شد که این تصمیم را گرفتید؟

غرضی: ما همیشه آماده ایم که بیاییم و بعد از مراجعه به نمونه‌های مختلف، راه حل اداره کشور را ارائه کردیم. اداره کشور مثل آب خوردن است، چون دارای مختصات قدرت است و بهترین طبقه متوسط را در دنیا دارد. حدود صد هزار دکترای داخلی و خارجی ایرانی داریم که آمریکا و اروپا از ما قرض می‌گیرند و از همه مهم‌تر ملت ایران است که هزینه‌ای کم و کار بسیار زیادی را پیش روی خود دارد. سال ۹۲ به من گفتند که چه کسی تو را تایید می‌کند؟ گفتم عمل من، من را تایید می‌کند.

در اداره کشور نیازی به سرمایه، مدیریت و تکنولوژی خارجی نداریم

راه حل شما برای اداره کشور چیست؟

ما در اداره کشور به سرمایه، مدیریت و تکنولوژی خارجی نیازی نداریم؛ در اداره کشور بسیاری از روش‌های موجود را نفی و نقد می‌کنیم و روش‌های متکی به مردم را پایه مدیریت خود قرار می‌دهیم.

در طول ۶۰ سال گذشته موارد مختلفی را در وزارتخانه‌های مختلف مانند نفت، مخابرات، نیرو تجربه کردم و هرگز از صندوق دولت چیزی دریافت نکردم و به قولی چاه ما از خود آب داده و به بهترین نحو عمل کرده است.

بهترین مثال آن مخابرات است که می‌توان گفت روزگاری قیمت تلفن معادل قیمت ۱۰ پیکان بود، اما امروز کشور ۸۰ میلیونی حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون سیم‌کارت دارد و مردم با ۵ هزار تومان سیم‌کارت می‌خرند؛ اما آمریکا ۳۲۰ میلیون جمعیت و ۲۷۰ میلیون سیم‌کارت دارد و هر صاحب سیم‌کارت هم باید ماهی ۵۰ دلار به ۶ شرکت خصوصی پرداخت کند، اما هر ایرانی به طور متوسط ماهی ۳۰ الی ۴۰ هزار تومان هزینه استفاده از سیم‌کارت را پرداخت می‌کند که از کرایه تاکسی هم کم‌تر است.

در دهه هفتاد که مسائل موبایل و ورود آن به کشور را پیگیری می‌کردیم به من گفتند که در داخل و خارج کشور ۲۰۰ هزار نفر در زمینه موبایل تخصص دارند، من با به کارگیری این افراد با تکیه بر نیرو و تکنولوژی داخلی این موارد را گسترش دادم و در حال حاضر تنها چیزی که در ایران ارزان‌تر از آمریکا می‌توان آن را خرید موبایل است. در مدیریت کشور باید حواسمان باشد که دست در جیب فقرا نکنیم، به مردم تکیه کنیم و به خارجی جماعت تکیه نکنیم؛ البته این به این معنی نیست که با کشورهای خارجی تعامل نداشته باشیم و سیاست خارجی را کنار بگذاریم.‌

می‌توانم کشور را بدون تکیه بر احزاب و گروه‌ها اداره کنم

امروز با شرایطی مواجه هستیم که مردم ماهی یک و نیم الی دو دلار از دولت یارانه می‌گیرند؛ این در حالی است که دولت در مرداد ماه اعلام کرد که ۵ میلیارد دلار درآمد داشته است؛ کاش کسی باشد و بگوید که این پول‌ها در کجا مصرف می‌شود و به کجا می‌رود. من حتی می‌توانم کشور را بدون تکیه بر احزاب و گروه‌ها و با تکیه بر مردم اداره کنم.

  شما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ هم شرکت کردید و رای کم‌تری نسبت به بقیه آوردید؛ چرا دوباره این تصمیم را گرفتید؟

 در سال ۹۲ آرای من از آرای باطله هم کم‌تر بود و تنها در اصفهان که محل تولدم بود توانستم رای بیشتری به نسبت بقیه شهرها به دست بیاورم، اما تصمیم دارم که به مردم خدمتم کنم و با راهکارهایی که گفتم کشور را از وضع فعلی نجات دهم.

جناح‌های مختلف منافع مردم را به نفع خود مصادره کرده اند

از اسامی مطرح شده برای حضور در انتخابات مطلع هستید؟ فکر می‌کنید بتوانید در کنار این افراد رقابت جدی در آینده ایجاد کنید؟

در طول چهل سال گذشته مدام جناح‌های اصلاح طلب و اصولگرا قدرت اجرایی را در دست گرفته اند و امتیازات مردم را به نفع گروه خود مصادره کردند. اگر دقت کنید می‌بینید که ۵ هزار نفر از فرزندان مدیران میانی کشور در خارج از کشور حضور دارند و مجموعا از ۵۰ میلیون تا یک میلیارد دلار ارز از کشور خارج کرده اند؛ با این حال این افراد مدعی اداره کشور هستند و به همین خاطر است که مردم به آن‌ها اعتماد نمی‌کنند. حالا اگر باز هم در انتخابات آتی یکی از این افراد رای بیاورد، نمی‌تواند کشور را اداره کند و مانند ادوار گذشته مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

اعتقادی به جناح ندارم؛ مردم همه کاره کشور هستند 


  پس با این وجود شما از طرف جناح خاصی وارد انتخابات نخواهید شد؛ درسته؟

من اصلا به جناح اعتقاد ندارم؛ اگر تاریخ را مطالعه کنید می‌بینید که مردم همه کاره کشور بودند و حزب و جناح نقشی در اتفاقات مهم تاریخی نداشتند. تاریخ مشروطه را که بخوانیم می‌بینیم که این مردم بودند که در این واقعه نقش آفرینی کردند؛ افرادی هم در آن حضور داشتند، اما این بطن جامعه بود که کار نهایی را انجام داد.

در برهه‌ای دیگر بعد از جنگ جهانی دوم کشور توسط نیروهای خارجی اشغال می‌شود؛ این بار هم مردم هستند که وارد عرصه می‌شوند و نفت را ملی می‌کنند و گروه‌ها و احزاب نقشی در آن نداشتند. در حالی که احزاب و جناح‌ها در مجلس اول و دوم با هم درگیر بودند، مردم در جبهه‌ها حضور داشتند و شهید می‌دادند. حدود ۲۴۳ هزار شهید دادیم، اما هیچ کدام از این شهدا وابستگی به اصلاح طلب و اصولگرا نداشتند.

به همین خاطر است که به احزاب و گروه‌ها اعتقادی ندارم و نه تکیه‌ای بر قدرت سیاسی می‌کنم و حرف هایم را با مردم می‌زنم. در سال ۵۹ که استاندار خوزستان بودم با تکیه بر مردم توانستیم جنگ را مدیریت کنیم و نیروهای دشمن را شکست دهیم.

 مرسوم است افراد که اعلام آمادگی برای شرکت در انتخابات می‌کنند، کابینه فرضی هم برای خود تعیین می‌کنند، آیا برای خود کابینه هم تعیین کردید؟

غرضی: کابینه من یک کابینه ۵۵ میلیون نفری است؛ یعنی هیچ تصمیمی نمی‌گیرم مگر اینکه رضایت عامه مردم در آن باشد؛ موضوعی که فقه شیعه مدت‌ها پیش بر آن تاکید کرده و آن این است که "حقوق عامه بر حقوق خاصه ارجحیت دارد" و برنامه من برای دولتم این است که آن را بر این پایه بنا کنم.

وقتی در وزارت نفت بودم دست به جیب راه می‌رفتم و متخصصین کار می‌کردند

 معمولا رایج است افراد اسمی از کابینه خود ببرند، شما تصمیم ندارید از کسی نام ببرید؟

افرادی که تجربه اداره کشور را ندارند با اتکا به اسم اعضای کابینه خود برای رای آوردن این کار را انجام می‌دهند. بعد از پیروزی انقلاب که استاندار خوزستان شدم به آنجا رفتم و افرادی را که از عقبه اجتماعی خوب و حسن شهرت برخوردار بودند در جایگاه‌های مختلف منصوب می‌کردم و دیدم که همه چیز به راحتی اداره شد.

در وزارت نفت هم وقتی رفتم، افراد متخصص را جمع کردم و هر کدام را در جایگاه مرتبط با خود به کار گرفتم و به قول اصفهانی‌ها دست در جیب خودم کرده بودم و راه می‌رفتم و متخصصین کار می‌کردند و دیدم که خیلی خوب امور اداره شد؛ در مناصب دیگر هم که قرار داشتم همین کار را انجام دادم.

در ایران بعد از جلب رضایت اهل فن، کشور اداره می‌شود، ولی اگر دوستان و امتیاز طلبان و رفقا را جمع کنیم، مردم می‌فهمند کارهای شما به نفع آن‌ها نیست و شما را همراهی نمی‌کنند.

  ستاد انتخاباتی هم راه اندازی کردید؟

احتیاجی به ستاد ندارم؛ اگر مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرم اداره کشور را به همین صورت که گفتم پیش می برم. انقلاب ستاد ندارد؛ انقلاب قلب دارد و قلب انقلاب رضایت عامه است؛ باید با مردم طوری صحبت کرد که رضایتشان جلب شود.

کد خبر 561507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 13
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • مدافع IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  5 3
  از بس وعده دروغ را از کاندیدها شنیدیم صدای خودم را هم قبول ندارم مال خودم باشد، دروغ،وعده الکی، اگر مالی هستین قبل از اینها از ملت دفاع میکردین و افراد مضر را از دور خارج میکردین، دیگه باور ندارم کسی بیاید و مردم بدبخت و به فقر کشیده را نجات دهد
 • علی IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  2 1
  غرضی جان ۵۰دلار تو امریکا ماهانه میدن حقوقشان به پول ایران چقدره انوقتی تو مخابرات بودی کمتر کسی میتونست موبایل بخره معلومه حقوق ودرامد خوبی داری با گرانی موافقی اگه تو ایران بالای ۶۰سال نمیگذاشتن در کارهای اجرایی باشن وضع این نبود
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  5 2
  آقای غرضی برو پی کارت .نوبت شماست یه گوشه دیگر را گند بزنی .جای که نمونده
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  5 4
  بخدا توهمه خدا شفاش بده
 • سعید IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  4 1
  سلام آقای غرضی فکر کنم خبر نداری در آمریکا بابت هر ساعت کار حداقل 10 دلار است می‌دانستی ده دلار چقدر میشود برای یکساعت واقعا که ارزش پول هر کشور اقتصاد کشور را تعریف میکند.
 • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  4 4
  آره بیا عزیزم چاقو را تو دسته کن
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  6 2
  این هم بازی جدید هست.....بابا بزارید یه نفر خارج از نظام و حکومت بیاد همه نماینده ها همشون جزو نظام و حکومت فعلی هستن...پس با یک تفکر و منش و رفتار هیچ تغییر نمی افتد . و هیچ پیشرفتی نخواهد بود.
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  6 2
  خدا وکیلی برو بخواب پدر توفرق معدن وسد رو تشخیص نمیدی بیخیال برو تو افق
 • IT ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  2 1
  فقط محض یادآوری عرض کنم، موضوع بحث، پست ریاست جمهوری در کشور، جمهوری اسلامی ایران میباشد. امروز بیش از چهار دهه از عمر این نظام میگذرد، اصول، مبانی و فیلترهای عقیدتی، مذهبی و سیاسی این نظام کاملا شکل گرفته اند. بنابراین وقتی حرفی میزنید، تمام شرایط موجود را در نظر بگیرید، وعده غیر قابل اجرا دادن، و بعد گناه را به گردن دیگران انداختن کار سختی نیست.
 • NL ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  7 1
  تا كي آدم بايد تحمل اين فسيل ها رو بكنه كه راه ها رو براي نسل بعدي ميبندن
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۰
  4 0
  چقدر تشنه تکرار آن نارسیسیم و خود شیفتگی خودت هستی؟ آیا پاسخگویی هات به روزنامه صبح از یاد ما رفته؟ تاریخ عبرتهاش را بر آدمهای بصیر عرضه می کند و آنها از یک سوراخ دوباره گزیده نمی شوند. از پستیها و مخابراتی ها باید شیوه مدیریت بی چاک و دهن شما را باید جستجو کرد.
 • علی IR ۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  14 0
  البته هیچ شکی نیست که اداره کشور از آب خودن هم آسانتراست چون اصلا قرار نیست کاری انجام شود فقط انتخاب شوید بعدش مملکت با دعای مردم و سلام وصلوات می گردد ودر بدترین حالت بلاخره تحریمها و دشمنان هستند که همه کاسه کوزهها برسرشان بشکند .
 • علی IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  12 0
  مثلا شما فکر میکنید تواین چهل سال کاری شده است ، اگر قرارباشد اینگون اداره کنیم من بشما قول می دهم از آب خوردن هم راحت است تاحدی که ننه قمر هم می تواند اداره کند . اصلا رها کردن همه چیز مگر سخته البته یکی از مشکل ترین کارهای مسئولیت در نظام حاکمیتی که هرسال شاید سخت ترهم شده باشد اقامت گرفتن برا خود ونزدیکان و اطرافیان می باشد وگرنه گرفتن حقوق مزایای نجومی تاحدی که همه نسل تان تامین می باشد بصورت اتوماتیک وبه مناسبتهای مختلف واریز میشود ودیگر ازاین راحت تر .
 • بهزاد IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  12 0
  هذیان و توهم چیزی دیگر در چنته ندارد .
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  6 0
  این حرفش رو که گفت اعتقادی به جناح ندارم رو قبول دارم
 • نقی IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  4 0
  گرفتن حقوق ریاست جمهوری که سختی ندارد .
 • اصغرترکاشوند IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  2 4
  سلام.ودرود برشما
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
  7 1
  تو جوانیت آنهمه لطمه زدی به پشت و مخابرات کشور.حالا ادعای اداره کشور را داری. بابا صد رحمت به احمدی نژاد!!!

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار