۱۴ نفر در زمین‌لرزه قوی در دریای اژه که ترکیه و یونان را لرزاند و باعث ویرانی ساختمان‌ها و ایجاد سونامی شد، کشته شدند.

ّIzmir

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این زمین‌لرزه که بزرگی آن تا ۷ درجه ریشتر ارزیابی شده است، باعث به خیابان ریختن مردم شهر ازمیر در جنوب غرب ترکیه شد. خیابان‌های شهر را آب بالا آمده دریا فراگرفت و خرده ریزها به درون آنها راند و پس از فروکش کردن ماهی‌ها را به جای گذاشت.

«مرکز مدیریت بلایا و اضطرارهای ترکیه» (AFAD) اعلام کرد ۱۲ نفر، از جمله یک نفر به علت غرق شدن، کشته شده و ۶۰۷ نفر مجروح شده‌اند. در جزیره یونانی ساموس هم دو نوجوان، یک دختر و یک پسر، به علت ماندن زیر دیوار کشته شدند.

ماموران امداد و نجات در ازمیر ترکیه به دنبال افراد زیر آوار هستند

به گفته AFAD عملیات جستجو نجات در ۱۷ ساختمان فروریخته یا آسیب‌دیده ادامه دارد.مقامات چادرهایی با ظرفیت کلی ۲۰۰۰ نفر را در نزدیک مناطق با بیشترین آسیب‌دیدگی برپا کرده‌اند.

یکی از شاهدان عینی در ازمیر گفت پس از زمین‌لرزه که دست کم ۲۵ تا ۳۰ ثانیه طول کشید آب دریا بالا آمد و او مجبور شد از ساحل فاصله بگیرد.

ترکیه محل تقاطع گسل‌های عمده‌است از جمله زلزله‌خیزترین کشورها در جهان است. بیش از ۱۷۰۰۰ نفر در زمین‌لرزه سال ۱۹۹۹ به بزرگی ۷.۶ ریشتر در شهر ازمیر کشته شدند. زمین‌لرزه سال ۲۰۱۱ نیز باعث کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر در شهر وان در شرق ترکیه شد.

ویدئوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی اجسام شناور گوناگون از جمله تلویزیون، صندلی و میز را شناور در آب‌هایی که خیابان‌های ازمیر را پر کرده‌اند، نشان می‌دهد. شبکه TRT Haberماشین‌ها را در محله صفری‌حصار ازمیر نشان داد که آب آنها را جابه‌جا کرده و روی هم انداخته بود.

آب بالا آمده دریا میدانی در بندر واتهی در جزیره ساموس یونان را فرا گرفته است

ساکنان جزیره یونانی ساموس در دریای اژه با جمعیتی ۴۵ هزار نفری نیز زمین‌لرزه شدید را حس کردند و شاهد بالا آمدن آب دریا و امواج سونامی بودند که باعث مجروح شدن شش نفر شد. ساکنان وحشت‌زده این جزیره هم گفتند تا به حال چنین حادثه‌ای را تجربه نکرده بودند.

رهبران ترکیه و یونان که قبلا بر سر حق اکتشاف منابع نفت و گاز در مدیترانه شرقی منازعه شدیدی داشتند، صحبتی تلفنی انجام دادند  و ابراز امیدواری کردند که شرایط در هر دو کشور به سرعت بهبود یابد. هر دو رهبر گفتند برای کمک به کشور دیگر در صورت نیاز اماده‌اند و بر اهمیت اتحاد تاکید کردند.

کد خبر 561262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی