مجوز افزایش قیمت خودرو از درب کارخانه در حالی توسط شورای رقابت صادر شد که این بازار تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و افزایش تقاضا و کمبود عرضه روزهای پرنوسانی را تجربه می‌کند و حال افزایش قیمت خودرو از درب کارخانه شرایط را در این بازار پیچیده کرده است.

خودرو هوم پيج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، به موجب تصمیمات اخذ شده قرار بر این بوده است که هر سه ماه یکبار مجوز افزایش قیمت خودرو از درب کارخانه توسط شورای رقابت صادر شود بر این اساس مجوز افزایش قیمت پاییز خودروسازان صادر و به وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.

هر چند فاصله قیمتی خودروها در بازار با کارخانه فاصله ای قابل توجه است و این مابه التفاوت قیمت به جیب دلالانی می رود که میان تولیدکننده و مصرف کننده قرار گرفته اند اما صدور مجوز افزایش قیمت خودرو امروز فرصتی برای دلالانی ایجاد کرد که قصد دارند از این موقعیت به نفع خود بهره برداری کند.

 قیمت گذاری دستوری یکی از مهمترین معضلاتی است که کارشناسان بدان اشاره می کنند و معتقدند بخش مهمی از زیان خودروسازان از این فرآیند ناشی می شود. این تفاوت قیمت سبب شده است اشتیاق برای سرمایه گذاری در بازار خودرو و نه خرید خودرو به قصد مصرف افزایش یابد. بیش از ۹۰ درصد از خریداران خودرو را در شرایط کنونی سرمایه گذاران و نه مصرف کننده داخلی تشکیل می دهند و همین امر به رشد شتابان قیمت ها دامن زده است.

امروز دلالان و فعالان بازار خودرو از به کف رسیدن قیمت ها خبر می دهند و می گویند کمتر کسی دست به معامله می زند چرا که هنوز بازار در انتظار شنیدن قیمت های تازه است. بررسی ها نشان می دهد در عین به کف رسیدن تقاضا و عرضه، قیمت ها در فایل های آگهی ها تغییر کرده است و  در برخی موارد افزایشی است. قیمت پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۸ از ابتدای هفته تاکنون بر روی ۱ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تومان ثابت بوده است مدل ۹۹ این خودرو از ۱ میلیارد و ۱۸۸ میلیون تومان در اول هفته به ۱ میلیارد و ۲۱۰ میلیون تومان رسیده است.

این نوسانات قیمتی در سایر مدل های خودرو موجود در بازار دیده می شود به گونه ای که پراید ۱۱۱ از ۱۳۶ میلیون تومان در اول هفته امروز ۱۴۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است و مدل ۱۳۱ آن نیز در حالی امروز ۱۲۱ میلیون تومان قیمت دارد که این خودرو در اول هفته ۱۱۸ میلیون تومان قیمت داشته است و مدل ۱۳۲ آن نیز با افزایش ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۲۳ میلیون تومان رسیده است و مدل ۱۵۱ آن نیز در حالی امروز ۱۲۳ میلیون تومان قیمت دارد که این خودرو در اول هفته ۱۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت داشته است.

در بین خودروهای مونتاژ نیز سوزوکی گراند ویتارا امروز پس از چند هفته کاهش قیمت وارد فاز افزایشی شده است و از ۱ میلیارد و ۲۸۸ میلیون تومان در ابتدای این هفته امروز به قیمت ۱ میلیارد و ۲۹۵ میلیون تومان رسیده است و در این بین اما شرایط برای خودرو سیتروئن سی ۳ متفاوت است و این خودرو از ابتدای این هفته ثبات قیمت را تجربه می کند و بر روی قیمت ۱ میلیارد و ۱۵ میلیون تومان ثابت مانده است.

در حالی که اکثر خودروهای نام برده شده افزایش قیمت را تجربه می کنند قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک مدل ۹۸ از ۴۷۵ میلیون تومان در اول هفته جاری امروز به ۴۷۰ میلیون تومان رسیده است و مدل ۹۹ این خودرو نیز در حالی امروز ۴۹۲ میلیون تومان قیمت دارد که این خودرو در ابتدای هفته جاری ۴۹۸ میلیون تومان قیمت داشته است.

فایل های اعلامی گروه خودروهای تیبا نیز امروز با افزایش قیمت روبرو شدند. قیمت تیبا هاچ بک از ۱۵۵ میلیون تومان در ابتدای هفته امروز به ۱۵۹ میلیون تومان برسد و تیبا هاچ بک پلاس نیز با افزایش ۵ میلیون تومانی امروز به قیمت ۱۶۷ میلیون تومان رسیده است با این وجود اما قیمت تیبا صندوقدار اس ایکس از ابتدای هفته تاکنون برروی ۱۴۵ میلیون تومان ثابت مانده است.

ساینا دیگر خودروی پرخریدارتر بازار امروز با دو میلیون تومان افزایش به قیمت ۱۵۴ میلیون تومان فایل شد.

کد خبر 560907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 30
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یاسر IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  35 0
  خیلی خوبه این وضعیت کشور . ماشاالله خودش خودشو اداره می کنه . کلا مدیرا برن خونشون هیچی عوض نمی شه قیمت ها هم هیمنجور می ره بالا کاری که نمی کنن
 • نادر IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  26 0
  پراید کیلویی چند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • هادی IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  30 2
  154 میلیون می دن ساینا می خرن خدایا بدبخت کارخونه بنز و بی ام و
 • کیوان IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  23 3
  ما که بی ماشین موندیم هر چی هم قرعه کشی ثبت نام می کنیم برنده نمی شیم می گن اونجا هم پارتی بازیه
 • شهره IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  32 2
  کلا دیگه باید یه گوشه نشست و دید چی می شه . اگه بورس بازی بلد بودم شاید یه غلطی می شد کرد . اما نه دلالی بلدم نه بورس بازی . با حقوقی که می گیریم هم که یک پراید بخوایم بخریم باید 10 سال کار کینم لعنت کنه خدا این خودروسازیهای ایرانیو و کسایی که جلوی واردات خودرو رو گرفتن
 • هاله IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  22 1
  یک میلیارد چقدر راحت دیگه به زبون می اد . یه موقع یک میلیارد معنیش خوشبختی بود
 • بی ماشین بدبخت IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  13 1
  زمان ثبت نام ایران خودرو رو نمی گین
 • نمایشگاه دار IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  13 5
  تازه بالاتر هم می ره بذارین ترامپ بشه رئیس جمهور ببینین پرایدو با 150 میلیون هم نمی شه خرید
 • مهناز IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  21 4
  واقعا دیگه خرید خودرو برای قشر متوسط غیر ممکن شد . هر کی داشت داره اونی که نداره دیگه نمی تونه بخره
 • کریم IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  32 0
  خاک بر سر مسبب این وضعیت
 • رضا IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  30 4
  پول داشته باشی ایرانی بهشتی است که ماشین می خری بعد از سه سال کار کردن 10 برابر می فروشی . به این میگن بهشت .
 • شیوا IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  30 4
  هیچ کس به فکر مصرف کننده نیست همه طرفدار تولید کننده ان . چه کشوری شد کشورمون تو این چند سال

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار