یک کتابفروشی کاملا تاریک در تایوان با نور کمی که روی هر یک از کتاب‌ها افکنده جذابیت بصری منحصر به فردی ایجاد و بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب کرده است.

کتابفروشی تاریکی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایبنا، سی‌ان‌ان نوشته است، زمانی را به یاد بیاورید که با یک چراغ‌قوه کوچک دستی به رختخواب می‌رفتید تا بتوانید در تاریکی کتاب دلخواهتان را مطالعه کنید. حالا یک کتاب‌فروشی در تایوان با خلق فضایی مشابه، احساس تجربه‌ای یکسان را برای بازدیدکنندگان ایجاد کرده است.

کتاب‌فروشی ووگوان که در مرکز هنری Pier-۲ در شهر کائوسیونگ، دومین شهر بزرگ تایوان واقع شده به همان اندازه که یک کتابفروشی است یک نمایشگاه هنری نیز است.

در این کتاب‌فروشی به جز نورافکن‌هایی که روی هر جلد کتاب و نیز چراغ‌های مطالعه‌ای که روی برخی میزها قرار داده شده، تاریکی شدید حاکم است و بازدیدکنندگان در این فضای تاریک باید راه خود را در این کتاب‌فروشی باز ‌کنند.

این کتاب‌فروشی منحصر به فرد توسط شو چی-کانگ؛  طراح برجسته و معمار برنده جوایز معماری طراحی و سرمایه‌گذاری شده است که پیش ازین طراحی کتابفروشی  Fangsuo در شهر چنگدو چین را بر عهده داشته که رسانه‌های محلی آن را زیباترین کتاب‌فروشی در چین توصیف کرده‌اند.

ترکیبی از محیط تاریک مطلق و کتاب‌هایی که نور کمی برروی آن‌ها افکنده شده این احساس را در بیننده ایجاد می‌کند که کتاب‌ها در فضایی که محیط پیرامون آن دیده نمی‌شود معلق و شناورند.


در این کتابفروشی  ۴۰۰ قفسه کتاب وجود دارد که بر روی هر قفسه فقط یک کتاب قرار داده شده است.

 مدیر این کتابفروشی به سی‌ان‌ان گفت «طراحی این کتاب‌فروشی بر این هدف بوده که افراد بتوانند روی هر کتاب با دقت بیشتری تمرکز کنند. در محیطی که نمی‌توانید ببینید سایر حواس پررنگ‌تر می‌شوند.»

لازم به ذکر است که استفاده از هر نوع نوری در این مکان ممنوع است و این تنها قانون این کتاب‌فروشی نیست. فهرستی از مقررات و رهنمودها با لحنی طنزگونه بر در ورودی نصب شده که برخی از آن‌ها عبارتند از:

اگر فردی روی انگشت‌های پای شما رفت فریاد نزنید؛ شما هم پای او را لگد کنید.

اگر شخصی همان کتاب مورد نظر شما را خواست بخرد، فورا کتاب را خریداری کنید و یا شماره آن شخص را بگیرید.

و طرفداران هری‌پاتر نیز قدردان این رهنمود خواهند بود: اگر فکر می‌کنی داخل این مکان خیلی تاریک است یک شاخه درخت را بردارید و فریاد بزنید: "لوموس"

اما در نهایت این کتاب‌فروشی بسیار فراتر از مکانی برای فروش کتاب است. مدیر کتاب‌فروشی می‌گوید که هدف بالاتری از خرید صرف کتاب وجود دارد. در این محیط، آزادید که خودتان باشید و با روح خود- خود واقعی خودتان- ارتباط برقرار کنید.

او درباره این مکان تاریک می‌گوید «این مکان، جایی برای گرفتن عکس‌های اینستگرامی نیست؛ بلکه برای گذراندن وقت با خود و یافتن کتابی است که می‌تواند با روحیات شما سازگار شود. اگر چه انتخاب‌های کتاب‌فروشی ما محدود است و مانند کتاب‌فروشی‌های دیگر نیست؛ اما بازدیدکنندها زمان بیشتری را برای برقراری ارتباط با کتاب‌ها می‌گذرانند. محیط و فضای تاریک به آن‌ها کمک می‌کند تا دست روی کتاب‌هایی بگذارند که جسارت تهیه آن را در کتاب‌فروشی‌های دیگر پیدا نمی‌کنند. کتاب‌هایی درباره روح؛ احساسات و انرژی منفی. این فضا گویی به مردم کمک می‌کند تا شجاعت خود را برای عصیان‌گر بودن فرا بخوانند و با زخم‌هایشان روبه‌رو شوند.»

به همین دلیل است که طراحی ورودی این کتاب‌فروشی مانند یک سالن عزاداری سنتی چینی تزئین شده که استعاره‌ای است برای بازدیدکنندگان که تصاویر و قضاوت‌هایی که آن‌ها را عقب نگه داشته و مانع آن‌ها شده، رها کنند.

مدیر کتاب‌فروشی تاریک ووگوان در پایان اشاره کرد که چیزهایی مانند دزدی، لغزیدن و افتادن بازدیدکنندگان که دور از انتظار نبوده خوشبختانه تاکنون اتفاق نیفتاده است. اما افراد زیادی هنوز برای ورود به داخل کتاب‌فروشی تردید دارند؛ زیرا از تاریکی می‌ترسند و فکر می‌کند این جا خانه ارواح است.

کد خبر 560487

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار