انتشار گسترده فیلمی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هنگام دستگیری یک متهم توسط پلیس در حالی خبرساز شد که استفاده از شوکر برای جلوگیری از توهین های متهم با دستان بسته، نیز انتقاداتی را به رفتار یکی از ماموران گشت انتظامی کلانتری کاظم آباد مشهد وارد کرد.

فوت جوان مشهدی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه خراسان، ماجرای این فیلم هنگامی جنجالی شد که متهم ۳۰ ساله بعد از این ماجرا و انتقال به بیمارستان به دلیل نامعلومی جان سپرد. سپس بنا به خبر یک رسانه فارسی زبان خارج از کشور، یکی از نزدیکان متوفی ادعا کرد که او داخل خودروی نیروی انتظامی و بر اثر عوارض ناشی از گاز فلفل و قبل از رسیدن به مرکز درمانی جان باخته است.

همزمان  رسانه های فارسی زبان خارج از کشور نیز تلاش کردند با انتشار بخشی از کل ماجرا به اهداف سیاسی خود دست یابند و پلیس را به طور سیستماتیک به بدرفتاری متهم کنند اما از سوی دیگر انتشار بخش های دیگری از این فیلم که متهم را در حال تخریب اموال مردم و درگیری های خیابانی نشان می دهد، روند این سناریوسازی  را  تغییر داد.

بررسی تعدادی از فیلم های ضبط‌شده در محل وقوع حادثه و همچنین تماس های اضطراب‌آمیز توام با نگرانی مردم از رفتارهای یک جوان در توس ۵۳ به پلیس ۱۱۰، نشان می دهد که جوانی به نام «مهرداد» با برخی از حاضران در توس ۵۳ درگیر می شود و زن جوانی نیز هراسان از پلیس درخواست کمک می کند. او چند دقیقه بعد دوباره با پلیس ۱۱۰ تماس می گیرد و با ابراز نگرانی شدید از رفتارهای غیرطبیعی آن جوان، از نیروهای انتظامی می خواهد که برای جلوگیری از وقوع حادثه ای تلخ زودتر به محل مذکور عزیمت کنند. چند دقیقه بعد پلیس برای سرعت بخشیدن به عملیات انتظامی، ابتدا گشت موتورسوار را به محل اعلامی اعزام می کند.

مامور انتظامی تا رسیدن گشت خودرویی، دستان متهم را با دستبند به میله ای فلزی می‌بندد، اما برخی گفتارهای اهانت آمیز متهم موجب استفاده مامور از شوکر می شود که همین امر نیز انتقاداتی جدی  در پی داشت. ماجرای این حادثه تاسف بار زمانی شکل جنجالی به خود گرفت که متهم مذکور به دلیل نامعلومی و به طور مشکوکی جان سپرد و خانواده وی ادعای مرگ بر اثر عوارض ناشی از افشانه فلفل را مطرح کردند. این در حالی بود که به محض گزارش مرگ مشکوک یک متهم در مرکز درمانی، بی درنگ قاضی ویژه قتل عمد عازم پزشکی قانونی شد و به تحقیق در این باره پرداخت. با توجه به اعلام شکایت خانواده متوفی، معاون دادستان دادسرای نظامی نیز در پزشکی قانونی حضور یافت و این ماجرا با دقت زیر ذره بین قضاوت قرار گرفت. به دستور مقام قضایی، تلاش پزشکان قانونی با نمونه‌برداری از ریه و همچنین انجام معاینه و آزمایش‌های دقیق برای روشن شدن علت مرگ آغاز شد. 

رسیدگی  پرونده در دادسرای نظامی

در همین حال، دادستان نظامی خراسان رضوی از رسیدگی به این پرونده در دادسرای نظامی خبر داد. قاضی مهدی اخلاقی افزود: دستورات لازم به ضابطان قضایی داده شده است و خانواده متوفی نیز شکایت خود را مطرح کرده اند به همین دلیل نیز نمونه برداری از ریه متوفی برای بررسی ادعای  افشانه فلفل بر مرگ وی انجام شده است.

قاضی ویژه قتل عمد مشهد نیز که از دقایق اولیه اعلام مرگ یک متهم در مرکز درمانی، تحقیقات گسترده ای را با حضور در پزشکی قانونی آغاز کرده بود با بیان این که پرونده در دادسرای نظامی رسیدگی می شود، گفت: تا زمان اعلام  نظر پزشکی قانونی درباره علت مرگ، به هیچ وجه نمی توانیم اظهارنظر کنیم اما طبق معمول بلافاصله در پزشکی قانونی به همراه یکی از قضات دادسرای نظامی حضور یافتیم تا جزئیات حادثه را از نزدیک بررسی کنیم با  وجود این آثار ظاهری ناشی از شوکر برقی یا افشانه فلفل روی بدن یا صورت متوفی نبود ولی اثری از ضربه روی گردن وجود داشت.

قاضی احمدی نژاد همچنین گفت: با توجه به ادعای درگیری در شهرک حجت مشهد و فوت متهم بعد از این حادثه، تحقیقات درحالی ادامه دارد که افراد حاضر در محل نیز مدعی بودند که او با خانواده همسر خودش نیز درگیر شده بود. قاضی احمدی‌نژاد با اشاره به رفتار پلیس برای استفاده از شوکر درحالی که دستان متهم بسته بود هم گفت: آن چه در برخی فیلم ها وجود دارد، این رفتار پلیس به خاطر استفاده متهم از کلمات نامربوط بوده است وگرنه او کاملا توسط مامور مهار شده بود و این رفتار توجیه دیگری ندارد. 

انجام آزمایش های تخصصی در پزشکی قانونی 

در همین حال مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی با تاکید بر این که علت مرگ جوان مذکور در دست بررسی های تخصصی و علمی پزشکی است، اظهار کرد: نمونه برداری های دقیق برای انجام آزمایش های سم شناسی انجام شده است و باید این موارد در آزمایشگاه های تخصصی پزشکی قانونی مورد بررسی های علمی قرار گیرد. دکتر آریا حجازی افزود: تا زمانی که نتیجه آزمایش های سم شناسی مشخص نشود، هیچ گونه اظهار نظر علمی و قطعی نمی توان درباره علت مرگ داشت. این پزشک باتجربه همچنین در پاسخ به این سوال که نتایج دقیق آزمایش ها چه زمانی اعلام می شود، گفت: تلاش می کنیم تا اوایل هفته آینده علت مرگ را مشخص و به مراجع قضایی و ذی صلاح اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: آزمایشگاه تخصصی سم و آسیب شناسی خراسان رضوی تجهیزات پیشرفته ای دارد اما نتیجه برخی آزمایش ها مانند سم شناسی زمان‌بر است. هر نوع احتمالی درباره علت مرگ افراد وجود دارد اما تا زمانی که نتیجه آزمایش های قطعی توسط پزشکان و متخصصان سم شناسی گزارش نشود، هیچ گونه احتمالی حتی قابل بررسی هم نیست. در این مورد نیز پس از تکمیل معاینه  و آزمایش ها با کالبدشکافی صورت گرفته، علت مرگ مشخص و اعلام می شود.

با هر قصوری از سوی هر ماموری برخورد قاطع می شود

 فرمانده انتظامی خراسان رضوی نیز درباره ماجرای انتشار فیلم در فضای مجازی و ادعاهای مطرح‌شده گفت: در مواردی که شهروندان از وقوع حوادث احتمالی یا ایجاد ناامنی در یک منطقه خبر می دهند، بلافاصله پلیس، گشت های موتوری را برای رسیدن سریع به محل اعزام می‌کند تا از وقوع حوادث ناگوار و جبران‌ناپذیر بعدی جلوگیری شود. در این ماجرا هم به دلیل ابراز نگرانی‌های اهالی در تماس با پلیس ۱۱۰، گشت موتوری ابتدا به محل رفته است.

سردار کاظم تقوی اظهار کرد: خطای رفتاری، گفتاری و کرداری هرکدام از ماموران در هر منطقه‌ای قابل گذشت نیست و مراکز نظارتی پلیس مانند بازرسی با این گونه تخلفات انتظامی به شدت برخورد می کنند. به همین دلیل نیز از همان دقایق اولیه گزارش ماجرا، بلافاصله مامور گشت به بازرسی خراسان رضوی احضار شد و سپس با دستورات ویژه قضایی مورد تحقیق قرار گرفت. چرا که رفتار و عملکرد پلیس باید رفتاری الگو باشد و پلیس اسلامی نیز همواره به اخلاق و رفتار شایسته زبانزد است. بنابراین اگر قصوری از سوی هر ماموری انجام شود، برخورد قاطع قانونی با وی صورت می گیرد.

سردار کاظم تقوی در عین حال با تاکید بر این که پلیس به هیچ کس اجازه اخلال در نظم و امنیت مردم را نمی دهد به بخش هایی از تصاویر خودروهای تخریب شده و بیرون ریختن اموال یک مغازه دار اشاره کرد و افزود: در این صورت پلیس برای مهار فرد متهم وارد عمل شد و تا رسیدن نیروهای گشت خودرویی، دستان او را به میله آهنی کنار خیابان حلقه زد.

وی تاکید کرد: حضور قدرتمندانه پلیس در هر منطقه ای موجب ایجاد احساس آرامش می شود و نیروهای انتظامی برای خدمت گزاری به مردم از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند اما اگر خدای ناکرده رفتار ناشایستی نیز به هر دلیلی از مامور انتظامی مشاهده شود با قدرت برخورد خواهیم کرد.

سردار تقوی با تاکید بر این که دستور ویژه‌ای برای بررسی دقیق موضوع از همان لحظات اولیه ماجرا صادر کرده ام، خاطرنشان کرد: بررسی سوابق متوفی نشان می‌دهد او دارای سوابق متعدد کیفری در زمینه های مختلف است اما در عین حال پلیس خود را مقید به رعایت اخلاق اسلامی در برخورد با هر متهم یا فرد دیگری می‌داند. 

کد خبر 560062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار