در روزهای گذشته انتشار ۲ فیلم در شبکه‌های اجتماعی با جنجال زیادی همراه شد. نخستین فیلم از ضرب و شتم یک دختر در آبادان و رفتار ناشایست یک مأمور حراست با او حکایت داشت و فیلم دوم نیز ماجرای مرگ یک مرد را روایت می‌کرد که عنوان شده بود در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی جانش را از دست داده است. اما پشت‌پرده این اتفاقات چه بود؟

جوان مشهدی

به‌ گزارش همشهری آنلاین، از اواخر هفته گذشته بود که شبکه‌های اجتماعی پر شد از فیلمی مربوط به کتک خوردن دختری در آبادان و رفتار ناشایست مأمور حراست با او. این فیلم دختر جوانی را نشان می‌داد که با سر و صورتی خون‌آلود توسط اعضای خانواده‌ای دستگیر شده و پس از آن، مأمور حراست پالایشگاه آبادان در فیلم مشاهده می‌شود که ابتدا پایش را  روی بدن دختر زخمی گذاشته و سپس با دست اقدام به لمس کردن بدن دختر می‌کند.

فیلم به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به‌دست شد و شایعات زیادی را نیز همراه داشت و حالا همه در جست‌وجوی پاسخ این سؤال بودند که دختر جوان آبادانی چه‌کسی بوده و آن روز چه اتفاقی برای او افتاده بود؟ 

روایت اول 

پس از انتشار این فیلم اعلام شد که در روز حادثه دختری جوان در آبادان به‌دلیل مسائل مالی و اختلافات شخصی که با یکی از پرسنل شرکت نفت داشته، راهی خانه او در منطقه شرکتی‌نشین بریم شده و با تیغ موکت‌بری شروع به تهدید اعضای خانواده او کرده و درنهایت نیز پس از درگیری با آنها، توسط اهالی و مأموران حراست دستگیر شده است.

این دختر جوان، چند روز بعد و با انتشار یک کلیپ ماجرای آن روز را اینطور توضیح داد: من همان دختری هستم که ۳۰مهر۹۹ در منطقه بریم مورد ضرب و شتم قرار گرفتم. آن روز (به دلیل مسائل شخصی) رفتم دم در خانه‌شان (مردی که با او اختلاف داشت) و در زدم. پسرش در را باز کرد و گفتم: پدرت خانه است؟ او گفت: نه. گفتم: زنگ بزن بگو بیاید. من با کفش رفتم داخل و ماسک زده بودم. زنش تا مرا دید، شروع کرد جیغ و داد زدن. من دویدم بیرون. چون قبلا کیفم را زده بودند، همیشه برای دفاع از خود همراهم یک کاتر هست. جلوی یک ماشین را گرفتم و سوار شدم و گفتم: آقا حرکت کن.  اما آنها جیغ زدند و گفتند: سارق، سارق. راننده ماشین شروع کرد به من مشت زدن. از طرف دیگر، پسر آن مرد هم آمد به من مشت زد که من کاتر را زدم و دستش برید.

دختر آبادانی در این ویدئو گفت: من از مردم درخواست دارم که به شایعات توجهی نکنند. من نه از ایشان (پرسنل شرکت نفت) باردارم و نه موضوع دیگری هست. این مسئله را دارم از راه قانونی پیگیری می‌کنم و نیازی ندارم کسی از جایی بخواهد مرا حمایت کند.

دقایقی بعد از انتشار این کلیپ، پدر این دختر نیز در گفت‌وگویی کوتاه گفت که دخترش تحت‌نظر پزشک است و داروی اعصاب مصرف می‌کند و در روز حادثه رفتارش تحت کنترل خودش نبود.

روایت دوم 

اما همسر مردی که دختر آبادانی به خانه او رفته بود، اتفاقات آن روز را طور دیگری روایت کرد. این زن گفت: آن خانم (دختر جوان) به مقابل خانه ما آمد و در زد. پسرم در را باز کرد که او را هل داد و چاقو را گذاشت زیر گلویش. بعد وارد خانه شد و این بار رفت سراغ دخترم که در حال درس خواندن بود. چاقو را گذاشت زیر گلوی او، پسرم خواست خواهرش را نجات دهد که او با چاقو ضربه‌ای به‌دست پسرم زد و فریاد می‌زد: پول، طلا و دلار. او شوکر هم داشت و تهدید می‌کرد که می‌خواهد اول با شوکر ما را زده و بعد با تینر آتش بزند. او دنبال پول و طلا می‌گشت که من مقداری پول و طلا به او دادم. او حتی با شوکر ضربه‌ای به من زد که افتادم روی زمین و پس از آن از خانه بیرون رفت و سوار یک ماشین شد، اما با سر و صدای خانواده ما و همکاری راننده همان ماشینی که سوارش شده بود، دستگیر شد.

مأمور حراست

هرچند در ابتدا ماجرا یک درگیری به‌دلیل اختلافات شخصی به نظر می‌رسید که با دستگیری دختر مهاجم در شرف پایان بود، اما آنچه موجب خشم مردم در این ماجرا شد، رفتار مأمور حراست پالایشگاه آبادان پس از دستگیری این دختر بود. این مأمور درحالی‌که پایش را روی بدن دختر گذاشته بود، رفتار زشت و ناپسندی انجام داد که جنجال این حادثه را بیشتر کرد؛ تاجایی که بعد از ورود دستگاه قضایی به پرونده، حمید مرانی‌پور، دادستان آبادان از دستگیری این مأمور خبر داد و گفت: او هم‌اکنون راهی زندان شده است و بدون شک با وی برخورد قاطع خواهد شد.

دادستان آبادان این را هم گفت که برای طرفین این دعوای خانوادگی قرار قانونی صادر شده است. به گفته وی، جرم خانم مهاجم ایراد جرح عمدی است و طرفین پرونده با قرار وثیقه آزاد هستند.

در این میان، کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت گفت: این درگیری به‌دلیل اختلافات شخصی رخ داده و هم‌اکنون مأمور حراست پالایشگاه نفت آبادان به‌خاطر رفتار منفور خود بازداشت و برکنار شده است. وی ادامه داد: در تحقیقات اولیه مشخص شد که دخترجوان با صاحبخانه اختلاف شخصی داشته و برای تسویه‌حساب وارد خانه شده که توسط اهالی داخل خانه و مأموران حراست منطقه دستگیر و تحویل مأموران کلانتری شده است. الان هم دادستانی آبادان در این خصوص ورود کرده و تمامی اتفاقات در حال بررسی است. به گفته وی، ماجرای درگیری مربوط به مشاجره خانوادگی یکی از کارکنان بوده و ارتباطی به هیچ‌یک از مدیران پالایشگاه ندارد.

مرگ جوان مشهدی

دومین فیلمی که در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد، ماجرای مرگ مردی جوان در مشهد است. در ابتدا فیلمی از این جوان مشاهده می‌شود که مربوط به ۲۷مهرماه است و او را در حال تخریب یک مغازه، درگیری با مردم و فحاشی در خیابان نشان می‌دهد. فیلمی دیگر نیز نشان می‌دهد که این مرد جوان توسط مأموران پلیس در مشهد دستگیر و به میله آهنی دستبند زده شده تا مقدمات انتقال او به کلانتری انجام شود، اما در همین هنگام مأمور پلیس به او شوکر برقی می‌زند. درنهایت مأموران این مرد را با خود می‌برند، اما وی فوت می‌کند و خانواده وی که مدعی هستند پسرشان به‌خاطر رفتار مأموران و همچنین مسمومیت ناشی از اسپری فلفل جانش را از دست داده است، شکایت کرده و خواهان رسیدگی به این پرونده می‌شوند.

به‌دنبال انتشار این فیلم در شبکه‌های اجتماعی، دستگاه‌های قضایی و امنیتی وارد ماجرا شدند. معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد درباره جزئیات این اتفاق گفت: چند روز پیش در جریان یک نزاع خانوادگی در مشهد از پلیس برای خاتمه دادن به این درگیری تقاضای کمک شد. این نزاع خانوادگی و درگیری بین مرد جوان (متوفی) و پدرزن وی روی داده بود و پس از آن خانواده از پلیس تقاضا کرده بود که برای خاتمه دادن به این درگیری مداخله کند. وی ادامه می‌دهد: پس از حضور پلیس در محل، مرد جوان که معتاد به موادمخدر بوده است، حین انتقال از محل با پلیس نیز درگیر شده که در ادامه منجر به مرگ وی می‌شود.

ابراز تأسف پلیس 

فرمانده انتظامی خراسان رضوی روز گذشته به این ماجرا واکنش نشان داد و گفت: بررسی‌های ویژه درباره مرگ مرد جوان مشهدی که گفته می‌شود در درگیری با پلیس جان باخته با انجام تحقیقات از مأمور پلیس ادامه دارد. سردار محمدکاظم تقوی با ابراز تأسف از وقوع این حادثه ادامه داد: موضوع به‌صورت ویژه بررسی و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

دادستان نظامی استان خراسان‌رضوی نیز در خبری از تشکیل پرونده‌ای درخصوص مرگ مرد جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی خبر داد و گفت: خانواده متوفی شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده‌اند و دستور نمونه‌برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی صادر شده‌ است. بازپرس دادسرای نظامی خراسان رضوی نیز با حضور در پزشکی‌قانونی پس از کالبدشکافی، دستور نمونه‌برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرده است.

اثری از  شوکر و اسپری فلفل نبود

بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نیز با اشاره به اینکه «اثرات شوکربرقی و اسپری فلفل روی بدن و یا صورت مهرداد سپهری نبود، اما روی گردن او آثار ضربه بود»، گفت: دررابطه با علت مرگ مهرداد سپهری باید پزشکی قانونی نظر بدهد.

قاضی علی‌اکبر احمدی‌نژاد ادامه داد: افراد محل مدعی بودند که این فرد با خانواده همسر خود درگیر شده است. در روز حادثه، بین مردم محل، خانواده او و مهرداد سپهری درگیری و زد ‌و خورد شده و بعد از تماس خانواده او، پلیس به آنجا رفته است. آنها مدعی هستند که هرکسی در محل این فرد را کتک می‌زده است اما چه مردم و چه پلیس، فرد را زده باشند، این کار صحیح نیست چرا که این فرد مهار شده بود.

به گفته وی، رفتار پلیس به‌دلیل حرف‌های نامربوط مهرداد سپهری بوده است و من احتمال نمی‌دهم که مرحوم مهرداد سپهری با دست بسته نیز حمله کند. وقتی دست فرد بسته شده یعنی مهار شده است. این برخورد بیشتر برای این بوده که او حرف‌های نامربوط می‌زد. در غیر این صورت این رفتار توجیه دیگری ندارد.

منبع: روزنامه همشهری

کد خبر 560053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایرانی IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  2 4
  ومکرو و مکرالله و االه خیرالماکرین .
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  2 16
  چرا در اقدام پیشگرانه شخصی را که اقدام به فیلم گرفتن و پخش آن نموده است را دستگیر نکرده اید؟
 • ناهيد قره گوزلو IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
  10 1
  چه سناريو هاى عجيبى ، فيلم را باور كنيم يا حرفهاى متهمان و سناريو نويسان را؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار