اقدام‌های لازم با شناسایی علل وقوع سیل فروردین ۹۸ در دروازه قرآن شیراز انجام و این نقطه در مقابل سیل احتمالی ایمن‌سازی شد.

دروازه قرآن

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس یکشنبه چهارم آبان گفت: بر اساس طرح ارایه شده از سوی اداره‌کل منابع‌ طبیعی و آبخیزداری و نظر مشاور شهرداری شیراز پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز اجرا شد که این پروژه به مهار آب‌های سطحی کمک و از ایجاد دبی ناگهانی در ورودی شهر جلوگیری می کند. اجرای طرح‌های آبخیزداری در دروازه قرآن باعث می‌شود جلو آب در هنگام بارندگی لحظه‌ای که شدت آن در بازه زمانی کم باشد و دبی لحظه‌ای آن زیاد باشد، گرفته شود و آب را به مرور به سمت دروازه قرآن آزاد ‌کند.

امیرحسین جمشیدی افزود: با اجرای طرح آبخیزداری نیازی به افزایش قطر کالورت یا زیرآبگذر نداشت و حتی برآورد صورت گرفته براساس دور بازگشت ۱۰۰ ساله پاسخگو بود اما برای اطمینان بیشتر دور بازگشت را ۵۰۰ ساله گرفتیم و لوله کمکی در کنار کالورت قدیمی اضافه کردیم که اگر بارندگی استثنایی ایجاد شود حجم آب را از دروازه قرآن به رودخانه خشک انتقال دهیم. همچنین با بلند کردن دیوارهای و خاک برداری پایین حوضچه‌ای که قبل از ورودی کالورت قرار داشت، حجم آب نگهداری سه برابر شده است. در منطقه سعدی شیراز نیز حجم لوله‌گذاری انجام شده مشکلی نداشت و ایراد در ورود مسیل طبیعی به لوله بود که در ۲ نقطه‌ای که مشکل وجود داشت دیواره‌های شیب دار ایجاد کردیم و کل کانال نیز لایروبی شده است.

مدیرکل دفتر فنی، امور عمرانی و حمل و نقل و ترافیک استانداری فارس تصریح کرد: مدیریت بحران استانداری فارس شیوه‌نامه مقابله با سیل احتمالی را به شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده تا از هم‌اکنون پیش‌بینی‌ها و اقدامات لازم را انجام دهند. براساس این شیوه‌نامه شهرداری‌ها باید نسبت به لایروبی جوی‌ها و آبروهای شهری اقدام کنند.

پروژه آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز که به نام سردار شهید قاسم سلیمانی نامگذاری شده پنجشنبه یکم آبان ماه ۹۹ با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به بهره‌برداری رسید. برای اجرای این پروژه با ۶ بند سنگ ملاطی افزون بر ۱۷۶ میلیارد ریال هزینه شد. دروازه قرآن شیراز در پنجم فروردین ۹۸ شاهد سیلاب بود که ۲۱ نفر از شهروندان و مسافران نوروزی در این سیلاب جان باختند و خسارت‌های زیادی به بناها و خودروها وارد شد.

کد خبر 559902

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار