معاون وزیر بهداشت گفت: هر چه تعداد بستری شدگان کرونایی بیشتر شود شمار جان باختگان بیشتر می‌شود.

دکتر علیرضا رئیسی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از صداوسیما، دکتر علیرضا رئیسی با بیان اینکه روزانه ۴۰ هزار تست کرونا در کشور گرفته می‌شود، گفت: با افزایش تست‌های بیشتر تعداد افراد کرونایی هم بیشتر شناسایی می‌شود.

او دلیل افزایش تعداد مبتلایان در چند روز اخیر افزایش تعداد تست از ۲۵ هزار به ۴۰ هزار تست در روز اعلام کرد.

رئیس علت افزایش فوتی‌ها را هم عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرد.

معاون وزیر بهداشت از یک برنامه ریزی منسجم در روزهای نخست شیوع کرونا در کشور (اواخر اسفند سال گذشته) گفت و افزود: به مرور زمان تعداد استان‌ها به ویروس کرونا گرفتار شدند. بعد از هر دوره تعطیلات و عادی سازی شرایط خیز بیشتر ابتلا به کرونا هم بیشتر شد.

رئیسی با بیان اینکه میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ۴۲ درصد رسیده است، گفت: در مرحله نخست غربالگری بیش از ۷۸ میلیون نفر با تلفن ۴۰۳۰ غربالگری شدند.

او با نگاهی به عملکرد چند ماهه وزارت بهداشت در خصوص بیماری کرونا گفت: مرحله دوم غربالگری در اردیبهشت ماه گذشته برای افراد آسیب پذیر انجام شده است. روزهای نخست تست کرونا درکار نبود.

او گفت: بیماری فقط کرونا نیست، به غیر از بیماران کرونایی، بیماران قلبی و دیگران هم در بیمارستان‌ها بستری اند و به خدمات بهداشتی و درمانی احتیاج دارند.

او گفت: کشور ما از جمله کشورهایی بود که برای دست کم ۱۳۰۰ شغل پروتکل و دستور العمل‌های بهداشتی نوشته شد.

دکتر رئیسی درباره محدودیت‌های تردد در تعطیلات آینده گفت و افزود: محدودیت فقط تردد بین شهری و استان‌ها نیست. محدودیت تردد در درون شهری هم وجود دارد.

او با بیان اینکه بیشترین سفر از دو استان تهران و البرز به سمت شمال کشور انجام می‌شود، افزود: شرط ایجاد محدودیت تردد در چند روز گذشته که برای ۵ شهر انجام شد؛ قرار گرفتن در وضعیت قرمز و کلان شهری بودن آن بوده است.

معاون وزیر بهداشت از هفت استراتژی وزارت بهداشت برای تشدید کنترل شرایط کرونایی خبر داد و گفت: تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمک پلیس و نیروی انتظامی، نظارت و بازدید متخصصان بهداشتی و مردمی بر اماکن مختلف از جمله راهکارهای مقابله با کرونا است.

وی گفت: از شنبه آینده پلیس برخورد جدی‌تر همراه با جریمه را آغاز خواهد کرد.  سه شنبه برای نخستین بار همه آزمایشگاه های خصوصی و دولتی را به پرونده الکترونیک وصل کردیم.

دکتر رئیسی گفت: برای تعطیلی هفته بعد محدودیتی اعلام نمی کنیم، اما برای تعطیلی های پس از آن با تصویب طرح جامع تصمیماتی می گیریم که تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر بهداشت افزود: پیشنهاد کردیم تا مشکلات کرونایی و معیشت بیماران را باهم حل کنیم. هزینه هر یک روز بستری یک بیمار کرونایی حدود ۳ میلیون تومان است که می‌توانیم این مبلغ را در اختیار فرد نیازمند در قرنطینه بگذاریم.

کد خبر 559388

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha