پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸
۰ نفر

نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگ‌های آبی هلند در ایران (CSRRC) از تحویل یک قلاده فوک گرفتار در تور ماهیگیران گلستانی به گروه امداد و نجات این گونه کمیاب خبر داد و گفت: این فوک پس از تیمار و نمونه‌برداری در پهنه آبی دریای خزر رها شد.

فوك

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، امیر شیرازی اظهار کرد: این فُوک خزری نر حدود ۵ ساله در تور صیادان شرکت‌های زیرمجموعه ماهیان خاویاری گلستان نزدیک مرز آبی ایران و ترکمنستان (کومه فرید پاک) گرفتار شده بود که با حضور نماینده مرکز تحقیقات پس از تیمار و نمونه برداری، بیومتری و معاینات و درمان‌های ضد انگل سرپایی در همان محل رها شد.

 فُک یا فوک تنها گونه پستاندار خزر است و جمعیت آن به دلیل صید بی‌رویه در حوزه برخی کشورهای حاشیه دریا سیر نزولی دارد هر چند به گفته شیرازی در حوزه جنوب خزر و در محدوده استان‌های شمالی ایران موردی از صید این گونه گزارش نشده است.

فوک خزری به‌طور میانگین ۱۵۰ سانتیمتر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فوک به شمار می‌رود، در گذشته تعداد زیادی از فک‌ها برای استفاده از پوست و گوشت شکار می‌شدند، اکنون هم هر سال تعدادی از آنها در تورهای ماهی‌گیران گرفتار یا کشته می‌شوند.

گروه امداد و نجات فوک خزر در سال ۱۳۸۹ با کمک مرکز تحقیقاتی و درمانی سگ دریایی کشور هلند و با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست ایران شروع به کار کرد، رهایی فک‌های آسیب دیده و گرفتار در تورهای صیادی، تیمارداری، ثبت اطلاعات مربوط به فک‌های یافت شده، نمونه برداری از حیوانات زنده و جمع آوری نمونه‌های بافتی از لاشه‌های کشف شده با هدف کنترل سلامت زیستی اکوسیستم خزر از جمله فعالیت‌های این گروه است.

فوک‌ها با خوردن آبزیان بیمار و ایجاد تعادل در جمعیت آن ‌ها در سالم سازی اکوسیستم و محیط زیست دریای خزر نقش مهمی ایفا می‌کنند.  

کد خبر 559369

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها